Prva stavba na Luni bo zgrajena iz natisnjene opeke
Gradbeništvo je ena izmed tistih panog, kjer se človek že desetletja zanaša na stroje in vsak dan išče nove načine, s katerimi so gradbeni projekti izdelani hitreje, bolj ekonomično in predvsem varneje. Najnovejši roboti lahko na gradbišču praktično nadomestijo človeka, iz opek lahko zgradijo nov dom ali celo premostijo reko. Kmalu pa bodo robote oziroma tridimenzionalne gradbene tiskalnike lahko uporabljali celo za tiskanje opeke, ki bo uporabljena za postavitev prve hiše na naravnem satelitu Luna. Gre za ambiciozen projekt, ki ga je nedavno predstavila Evropska vesoljska agencija (ESA).
Lunarni tiskalnik so zasnovali v vesoljskem centru v nemškem mestu Köln, njeni inovatorji pa so novost poimenovali kar »solarna pečica«. Novi tiskalnik namreč za »tiskanje« uporablja opečni prah, ki je po strukturi enak tistemu, ki se nahaja na površju Lune, za »peko« pa je uporabljena kar koncentrirana sončna svetloba. Novost se je v praksi izkazala relativno dobro, saj so za pripravo opeke debilne treh centimetrov, dolžine 20 centimetrov in širine 10 centimetrov potrebovali le pet ur. V nalsednjih nekaj mesecih bodo raziskovalci Evropske vesoljske agencije poskušali še dodatno pohitriti pečenje opeke iz opečnega prahu, pri čemer bodo morali odpraviti tudi težave, povezane s krhkostjo materiala, ki je posledica neenakomernega hlajenja po končani peki.
Ko bo novost dobro preizkušena na Zemlji, bodo poskušali opeke pripraviti v pogojih, ki veljajo v vesolju. Največji izziv med vsemi pa bo, kako narediti bazo v vesolju, ki bo odporna na sevanje. Zgradba mora namreč astronavtom nuditi polno zaščito pred sevanjem sonca, ki je v vesolju seveda precej večje kot na zemlji. Evropska vesoljska agencija sicer že razmišlja tudi o tem, da bi enak tiskalnik morda lahko uporabili tudi za tiskanje stavb na Marsu, ki se omenja kot ena od potencialnih destinacij za človeško kolonizacijo.
Prijavi napako v članku