Najboljše brezplačne alternative za Microsoft Word
V današnjem času praktično vsi potrebujemo programsko opremo za urejanje besedil. Zaradi podpore številnim različnim formatom datotek in integracije z drugimi programi v pisarniškem paketu Office, Microsoftov Word velja za eno najboljših (in razširjenih) platform na tem področju. Kljub kakovosti in dobremu ugledu, pa žal ne predstavlja najbolj ugodne opcije. Poleg tega konkurenčna brezplačna programska oprema postaja vse bolj zmogljiva, kar jo naredi tudi vse bolj privlačno za uporabnike. S pomočjo portala TechRadar smo zato za vas zbrali nekaj predlogov najboljših brezplačnih alternativ Wordu, ki prav tako podpirajo različne formate.
WPS Office Writer
Gre za najboljšo brezplačno alternativo Wordu, saj se ponaša s pametnim uporabniškim vmesnikom, možnostjo shranjevanja v oblak, brezplačno mobilno aplikacijo in popolno kompatibilnostjo z Wordom. Ker je WPS Office Writer zelo podoben Microsoftovemu programu, bo “prestop” nanj povsem enostaven, sploh če ste do zdaj uporaljali katero od novejših različic programskega paketa Office (od 2007 naprej). WPS Office Writer omogoča odpiranje praktično vseh formatov dokumentov, ima pa tudi svoj lasten format. Kljub temu se vsi dokumenti privzeto shranjujejo v Microsoftovem formatu .docx, saj je uporabnikov Worda še vedno največ.
WPS Office Writer prav tako vsebuje vgrajeno podporo za urejanje v oblaku, kjer nudi en gigabajt brezplačnega prostora za shranjevanje in kompatibilnost z Microsoftovo oblačno platformo OneDrive. Zelo uporabna je tudi brezplačna mobilna aplikacija (Android in iOS), ki je v celoti kompatibilna z Microsoftovimi formati datotek.
LibreOffice Writer
Če prisegate na nekoliko starejše različice Worda, boste zagotovo dobro sprejeli LibreOffice Writer. Gre namreč za najboljšo odprtokodno alterantiva Microsoftovemu programu, ki je s strani zelo zavzete razvijalske skupnosti deležna stalnih posodobitev. Tudi pri tej platformi je uporabniški vmesnik precej podoben tistemu pri Wordu, program pa je v celoti kompatibilen z Wordovimi (.doc in .docx) in ostalimi najbolj razširjenimi formati. Kar LibreOffice Writer ponese med najboljše brezplačne rešitve, pa je zagotovo pestra skupnost uporabnikov in razvijalcev, ki so zanj ustvarili širok nabor vtičnikov in predlog. Edina stvar, ki morda manjka, je lasten oblak, a ker se program dobro razume s platformama Dropbox in OneDrive, mu v resnici tega ne gre pretirano zameriti.
Apache OpenOffice Writer
Še ena v vrsti odprtokodnih alternativ, ki pa ni tako “sveža” kot zgoraj omenjeni LibreOffice. Od slednjega se sicer ne razlikuje pretirano, saj si z njim deli skupno kodno bazo, kar pomeni, da ponuja odlično kompatibilnost z Wordom in deluje brezhibno z vsemi povezanimi aplikacijami za tabele, grafe ter prezentacije. OpenOffice ima sicer privzeto na voljo nekaj manj predlog kot LibreOffice, vendar pa to lahko hitro popravite s prenosom dodatnih. Platformi OpenOffice gre morda še najbolj zameriti, da čez leto ni deležna več kot ene ali dveh posodobitev, kar je v primerjavi z LibreOfficom, ki ga posodabljajo vsak mesec, relativno malo.
SoftMaker FreeOffice TextMaker
SoftMaker FreeOffice TextMaker je zelo dober program, ki pa bi bil lahko še veliko boljši, če bi znal shraniti format .docx. Priljubljen je predvsem zaradi svojega uporabniškega vmesnika, ki je manj “razmetan” kot pri večini brezplačnih Wordovih alternativ, vendar na ta račun nekoliko bolj “škrt” z orodji in nastavitvami. Ampak, da ne bo pomote, vse osnovne funkcije in orodja so še vedno na voljo, poleg tega pa podpira tudi shranjevanje dokumentov v formatu .pdf. Izbira predlog sicer ni ravno najbolj bogata, vseeno pa tiste, ki so na voljo, izgledajo dobro in zadostijo potrebam večine uporabnikov.
AbiWord
Med vsemi izpostavljenimi brezplačnimi rešitvami ima AbiWord najmanj bogat arzenal orodij, vendar vseeno zadostuje vsakdanjemu urejanju besedil. Gre za odprtokodni projekt, ki je precej manj zahteven od ostalih Wordovih alternativ, kar ga naredi še posebej primernega za manj zmogljive računalnike. AbiWord podpira praktično vse formate, med drugim tudi .doc in .docx, ponuja osnovno izbiro predlog, prav tako pa omogoča izbiro vtičnikov, ki izboljšajo kompatibilnost z ostalimi formati. Njegova največja konkurenčna prednost pa je bržkone, da uporabnikom omogoča sočasno delo na skupnem dokumentu, ki se sinhronizira instantno.
Gledano v celoti je AbiWord kakovosten urejevalnik besedil, žal pa bodo pri njem na svoj račun v največji meri prišli le uporabniki operacijskega sistema Linux, saj je razvoj različice Windowse nekoliko zamrl.
Prijavi napako v članku