Telefoni
Računalništvo, telefonija
Triki in nasveti
18.01.2022 13:07
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kaj storiti, če izgubite telefon ali vam ga ukradejo?

Brez telefona se počutimo izgubljene, zmedene in nemočne. Ali obstaja upanje, da se boste ponovno srečali z izgubljenim ali ukradenim telefonom?

Ste kdaj med hojo dobili tisti pogrezni občutek, ko niste začutili telefona v žepu? Panično ste začeli brskati po vseh skritih žepih v hlačah, jakni in nahrbtniku. Če imate srečo, se boste v tistem trenutku spomnili, da ste ga pozabili v avtu ali doma. Lahko pa se zgodi tisto, česar se vsak uporabnik najbolj boji. Telefon ste izgubili ali pa vam ga je nekdo ukradel. Podatki in tudi same naprave so dragocenost za nepridiprave in lastnike. Telefon je hramba velikih sentimentalnih vrednosti.

V trenutku, ko ugotovite, da ste ločeni od svoje naprave, bodo vaše misli začele dirkati. Kje je? Ga bom kdaj dobil nazaj? Bo najditelj ali tat lahko dostopal do vsebin na telefonu, vključno s fotografijami, posnetki in sporočili? V primeru kraje so možnosti za ponovno snidenje s telefonom zelo majhne, saj so nepridipravi pripravljeni na vsak vaš poskus iskanja. V primeru izgube se uspešnost najdbe nekoliko poveča, ampak le v primeru, da ste se pred tem pripravili na možen scenarij.

Katere preventivne ukrepe priporočamo?

Ne bo vam vzelo veliko časa, da greste skozi nastavitve in vklopite nekatere funkcije. Verjemite nam, da boste v primeru izgube hvaležni, da ste si vzeli 5 minut časa in poklikali nastavitve.

Uporabite vse razpoložljive varnostne funkcije in načine za zaklepanje telefona. To je največja usluga, ki si jo lahko naredite in največja ovira za tatove. Če ste že žrtev kraje, vsaj poskrbite, da nepridipravi ne bodo imeli lahkega dela pri vdiranju v telefon. Priporočamo funkciji za zaklepanje telefona z geslom, vzorcem in prstnim odtisom. Nekateri uporabniki se izogibajo uporabi teh funkcij, ker so nadležne, saj je ob vsaki uporabi treba vtipkati geslo ali vzorec. V tem primeru se vprašajte, kaj je huje. Da morate vsakič vtipkati geslo ali da ima tat takojšen dostop do vaših najbolj intimnih podatkov?

Ne priporočamo pa odklepanje telefona s prepoznavo obraza, saj ima tehnologija na določenih napravah veliko pomanjkljivosti. Čeprav se biometrična tehnologija izboljšuje, nepridipravi nekatere naprave lahko pretentajo z nečim tako preprostim, kot je fotografija vašega obraza.

Izgubljen telefon? Vklopite Googlovo storitev Najdi mojo napravo

Kadar koli se prijavite v napravo Android z Google računom, se funkcija Najdi mojo napravo samodejno vklopi. Googlova brezplačna storitev je prva obrambna linija, ki jo boste uporabili, če se vaš telefon kdaj pogrezne v zemljo. Tako mu boste lahko sledili, ga zaklenili in tudi izbrisali podatke na daljavo.

Preverite, ali je na vašem Android telefonu omogočena funkcija Najdi mojo napravo. Odprite Nastavitve in nato zavihek Varnost in lokacija > Najdi mojo napravo. Če te možnosti nimate, uporabite namenski iskalnik v Nastavitvah. Po vsej verjetnosti ga boste našli pod Google > Varnost > Najdi mojo napravo. Večina proizvajalcev ima tudi svoje namenske funkcije za iskanje izgubljenih naprav.

Tudi Apple naprave imajo svojo različico funkcije Najdi mojo napravo, ki jo lahko dopolnite s priročnimi oddajniki AirTag, s katerimi boste svojo napravo našli še hitreje. Na voljo so vam naslednje možnost za iskanje: prikaži lokacijo, zaigraj zvok, označi napravo kot izgubljeno, izbris na daljavo, obvesti me, ko je naprava najdena in podobno.

Zapišite si tudi identifikacijsko številko (IMEI) svojega telefona. Če bo tat poskušal prodati telefon na spletu, lahko s kodo preverite, ali gre za vaš ukradeni telefon. IMEI kodo boste našli v Nastavitvah v zavihku O telefonu. Shranite si številko nekam na varno.

Kaj pa zavarovanje za telefon?

Nekateri verjamejo, da je zavarovanje zapravljanje denarja, za druge je pa nujen dodatek. Ne glede na vaše stališče, je dejstvo, da ni boljšega občutka, kot da v primeru kraje ali izgube lahko dobite zamenjavo z vložitvijo zahtevka za zavarovanje. Nekatera zavarovanja poleg nadomestila za krajo in izgubo krijejo tudi nezgodno škodo, v redkih primerih pa tudi podaljšajo garancijsko dobo.

Na pomoč, kaj lahko storim v primeru kraje ali izgube telefona?

Preden začnete zganjati paniko, najprej pokličite ali pošljite sporočilo na izgubljeni telefon. Včasih mislite, da ste izgubili telefon, v resnici pa se skriva pod sedežem avta ali v luknji med blazinami na kavču.

Če ste pred izgubo vklopili funkcijo Najdi/Poišči mojo napravo, lahko uporabite že omenjene funkcije. Android uporabniki uporabite povezavo google.com/android/find. Prijavite se z istim Google računom kot na izgubljeni napravi. Na voljo boste imeli več možnosti:

  • če je lokacija vklopljena in naprava prižgana, jo boste lahko spremljali na zemljevidu,
  • predvajaj zvok, s katerim boste lažje našli napravo, če je le-ta v bližini,
  • zavaruj napravo, ki omogoča zaklep ali izbris podatkov na daljavo. Prav tako boste lahko na začetnem zaslonu prikazali številko in poljubno sporočilo za morebitnega najditelja.

Apple uporabniki obiščite spletno stran icloud.com/find. Postopek je zelo podoben, prijavite se z Apple računom in izberite izgubljeno napravo. Če boste imeli srečo, boste napravo lahko našli preko zadnje zabeležene lokacije, s predvajanim zvokom, s pomočjo oddajnikov AirTag in podobno.

Naslednji korak, je da obvestite operaterja, ki bo onemogočil SIM kartico oziroma storitve na vašem pametnem telefonu. Najditelj ali tat tako ne bo mogel uporabljati telefona. Čeprav večina mobilnih paketov zagotavlja veliko število podatkov (100 GB ali več) in neomejene klice in sporočila, si verjetno vseeno ne želite, da bi kdor koli klical vaše stike ali jim pošiljal zlonamerna sporočila. Zahtevek za ukinitev storitev lahko opravite prek telefona ali na fizični lokaciji ponudnika.

Če mislite, da je vaš primer brezupen in ste se s tem sprijaznili, je zadnji korak, da izbrišete vse podatke. Tako boste zagotovili, da bodo vaše fotografije in posnetki ostali izključno vaši. To lahko storite na zgoraj omenjenih povezavah. Izbrisa ne morete razveljaviti. Priporočamo, da imate urejen načrt za izdelavo varnostnih kopij vašega telefona. Tako boste v primeru najdenega telefona ali posledične menjave imeli možnost povrnitve vseh datotek.

Kaj morate še storiti?

  • Odjavite se iz vseh računov na daljavo (družbena omrežja, banka …).
  • Spremenite gesla za vse račune.
  • Če svojo napravo uporabljate za plačila, kontaktirajte svojo banko.
  • Natančno spremljajte vse račune glede sumljivih dejavnosti po izgubi ali kraji.

Za več podobnih trikov in nasvetov obiščite našo spletno rubriko Triki in nasveti.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Apple telefoni Android telefoni


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

ADVANT d.o.o.

Cesta na Brdo 119a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 470 00 00
Podjetje ADVANT d.o.o. je z vami že od leta 1998. Naše osnovno poslanstvo je biti vodilni graditelj informacijsko komunikacijske infrastrukture. Aktivnosti, ki jih povezujemo ... Več

J-LAB d.o.o.

Šaleška cesta 20a, 3320 Velenje, Tel: 040 757 323
Vizija podjetja J-Lab je zadovoljiti stranke v skladu s sloganom - hitro, učinkovito in cenovno ugodno, ob tem pa so potrpežljivi in zanesljivi, na voljo ves dan, vse dni v tednu. Klik ... Več
Zlati partner

Računalniški muzej

Celovška cesta 111, 1000 Ljubljana,
Že od leta 2004 si jemljemo za svoje osnovno poslanstvo opominjanje na informacijsko dediščino. Kot kulturna ustanova s sedežem v Ljubljani, se posvečamo zbiranju, ohranjanju ... Več
Zlati partner

TEHNOLOŠKI PARK LJUBLJANA d.o.o.

Tehnološki park 19, 1000 Ljubljana, Tel: 01 620 34 01
Tehnološki park Ljubljana (TP LJ) kot mednarodni tehnološki hub, kjer se stikajo vrhunske tehnologije, srečujejo najboljša razvojna podjetja in nastajajo nove tehnološke zgodbe. ... Več