Nezakonita uporaba programov upada na rastočih trgih
Nezakonita uporaba programske opreme povzroča veliko gospodarsko škodo. |
Mednarodno združenje vodilnih svetovnih razvijalcev programske opreme, Business Software Alliance (BSA), je predstavilo rezultate mednarodne raziskave o stopnji nezakonite uporabe programske opreme po svetu. Neodvisna raziskava, ki jo je izvedla mednarodna analitska hiša IDC, se izvaja vsako leto. Rezultati raziskave so pokazali, da je bilo 35 odstotkov programskih paketov, nameščenih na osebne računalnike po vsem svetu, nelegalnih. Slednje se odraža v izgubi, ki je globalno znašala 34 milijard ameriških dolarjev, kar je 1,6 milijarde dolarjev več kot lani. Vendar pa pozitivni premiki na številnih trgih kažejo, da so se prizadevanja za izobraževanje uporabnikov in kaznovanje kršiteljev obrestovala. To je predvsem vidno na rastočih trgih, kot na primer na Kitajskem, v Rusiji in Indiji ter v regiji CEMA (Srednja Evropa, Bližnji vzhod in Afrika). V Sloveniji je stopnja nezakonite programske opreme v lanskem letu znašala 50 odstotkov, kar je le odstotek manj kot leto prej. Kljub padcu pa zaradi nelegalnih namestitev programske opreme še vedno beležimo letno izgubo v višini 33 milijonov dolarjev.
Stopnja nezakonite uporabe programske opreme se je zmanjšala v več kot polovici svetovnih držav (v 51-ih od 97-ih), ki so bile zajete v letošnji študiji, in se povečala v samo 20-ih med njimi. Globalno ostaja stopnja piratstva nespremenjena že od leta 2004, zaradi velikih razvitih trgov, kot so ZDA, Zahodna Evropa in Japonska, ki dominirajo na trgu programske opreme. Pozitivni premiki so vidni v hitro razvijajočih se državah, kot so Rusija, Indija in Kitajska. Stopnja piratstva na Kitajskem in v Rusiji je med letoma 2004 in 2005 padla za štiri odstotne točke, medtem ko je v Indiji padla za dve odstotni točki. Stopnja piratstva je padla v 19-ih državah od 26-ih na Bližnjem vzhodu in v Afriki ter v 15-ih državah od 18-ih v Srednji Evropi.
V državah z velikimi trgi programske opreme lahko razmeroma nizke stopnje piratstva po drugi strani prinašajo velike izgube. Medtem ko so imele ZDA med vsemi državami, vključenimi v raziskavo, najnižjo stopnjo piratstva (21 odstotkov), so imele po drugi strani največjo posamezno izgubo v znesku 6,9 milijarde dolarjev. Sledita Kitajska z izgubo v višini 3,9 milijarde ameriških dolarjev in 86-odstotno stopnjo piratstva ter Francija s 47-odstotno stopnjo piratstva in izgubo v višini 3,2 milijarde ameriških dolarjev.
Predhodne raziskave so pokazale, da bi upad stopnje nezakonite uporabe programske opreme za 10 odstotnih točk (na 25 odstotkov) globalno prinesel 2,4 milijona novih delovnih mest, 400 milijard ameriških dolarjev v gospodarski rasti in 67 milijard davkov.
Prijavi napako v članku