Podatke na računalniku je treba shranjevati, toda katere?
Vsakdo izmed nas ve, da je varnostno shranjevanje podatkov potrebno. Pa to počnemo? Nee… In zakaj ne? Razlogov je več.
Prvič zato, ker se nam ne ljubi. Mogoče to niti ni tako slabo. Če imamo nepomembne podatke, ali pa teh sploh nimamo, potem bomo ob sesutju sistema pač ponovno formatirali disk in ponovno naložili priljubljene igre. Bolje 3 ure ponovnega popolnega inštaliranja vsakih nekaj let, kakor 15 minut časa mesečno za backup.
Drugič, podatkov ne shranjujemo, ker ne zaupamo njihovemu restavriranju – nekaj časa smo shranjevali podatke, potem pa je prišel čas obračuna in smo se z restavriranjem zamudili precej časa, ali pa mediji sploh niso več “prijeli”.
Tretjič, ker pozabimo. Rešitev: v opomnik si vsak mesec vpišimo postopek shranjevanja podatkov.
Četrtič, ker so mediji predragi. Rešitev: kupimo denimo 12 prepisljivih medijev in z njimi letno kolobarimo (vsak medij za 1 mesec).
Petič, ker imamo preveč podatkov. Rešitev: ali si priskrbimo ustrezne medije z višjimi kapacitetami ali naredimo selekcijo, kaj bomo glede na pomembnost sploh shranjevali. Za rezervni medij lahko uporabimo tudi (relativno poceni) trdi disk kapacitete 120 GB ali več…
Šestič, ker ne vemo, kaj shranjevati. Zelo pomembno vprašanje. Prvo mesto so seveda Moji dokumenti. Drugo mesto zaseda odlagališče mailov (preiščite disk za datoteke s končnicami .PST). Tretje so uporabniške nastavitve (namizje, priljubljene mape…). Te so v mapi C:Documents and Settingsusername. Četrto mesto so pomembne aplikacije in njihove nastavitve. Tu smo prepuščeni vsaki aplikaciji posebej in njenem odlagališču konfiguracijskih datotek.
Če se želite shranjevanja podatkov lotiti resno, potem svetujemo nakup namenskega backup programa, kvalitetnih medijev in enkrat letno preizkus povrnitve podatkov s teh medijev.
Prijavi napako v članku