Prenosni računalniki
Računalništvo, telefonija
Namizni računalniki
Programska oprema
Triki in nasveti
16.10.2024 14:37
Posodobljeno 2 meseca nazaj.

Deli z drugimi:

Share

8 načinov za hitro delovanje računalnika

Ko kupiš nov računalnik, si navdušen nad njegovo hitrostjo in se nanjo tudi navadiš. Skozi čas pa se računalnik upočasni. Za to je lahko kriva naravna degradacija komponent (kar običajno traja več let), večkrat pa smo krivi kar sami.

Po naravi smo takšni, da radi preizkušamo nove programe in storitve. Imamo odprt splet, ki nam to omogoča, in zakaj ne bi tega izkoristili. Vendar to lahko včasih pomeni, da računalnik zasujemo s sto in eno šaro, ki je ne potrebujemo. Nekateri imajo več programov za prilagajanje ozadja na namizju, drugi mislijo, da bodo, če si namestijo pet protivirusnih programov, s tem bolj zaščiteni, tretji pa klikajo vsepovprek in se jim ob vsakem zagonu računalnika najprej v ozadju naloži ducat nepotrebnih procesov.

Procesorji, grafične kartice, SSD pogoni, to so komponente, ki lahko zdržijo tudi desetletje. Naravna degradacija je običajno veliko manjši problem kot naše slabe navade. Če ste opazili, da se je vaš računalnik upočasnil in ne gre za 15 let star relikvij, se ozrite vase, ker imate zagotovo vsaj eno slabo navado, ki škoduje računalniku.

Poglejmo, kaj lahko storite, da bo vaš računalnik spet poskočen.

Posodabljajte računalnik, gonilnike in programe

Posodabljanje ni nobenemu najljubše opravilo, pa vendarle nujno potrebno iz več razlogov. Vsak operacijski sistem, vsak program ima svoje pomanjkljivosti. Posodobitve lahko krpajo te luknje, kar v določenih primerih pomeni tudi boljšo optimizacijo, kar vodi v boljšo odzivnost. Če primerjamo Windows 11 v obliki, kot jo poznamo danes, z obliko izpred treh let, ko je bil sistem lansiran, je razlika ogromna. Microsoft je s posodobitvami odpravil številne hrošče, težave z združljivostjo z določenimi procesorji (večinoma AMD), zakrpal nekatere varnostne luknje in tudi dodal nekatere funkcije, ki ne vplivajo na hitrost računalnika, ampak vseeno izboljšajo uporabniško izkušnjo.

Sploh krpanje varnostnih pomanjkljivosti bi vam moralo biti pomembno. Na spletu boste naleteli na marsikatero goljufijo ali pa program, ki lahko izkoristi znano pomanjkljivost v Windowsu 11. S posodobitvami se lahko vsaj delno zavarujete, marsikaj pa je še vedno odvisno od vaše previdnosti.

Posodobitve za Windows so mesečne, običajno so na voljo vsak drugi torek v mesecu. To pomeni, da lahko načrtujemo, kdaj želimo, da se računalnik posodobi. Najbolje je, da si nastavite samodejno posodobitev ob uri, ko vas to ne bo motilo, na primer tik pred spanjem. Pojdite v Nastavitve → Windows Update in preverite, ali vam manjka kakšna posodobitev. Pod dodatnimi možnostmi si lahko tudi prilagodite, ali želite, da vas računalnik obvesti o posodobitvah, si nastavite aktivne ure, kadar ne želite, da se posodobitve (in ponovni zagon) izvajajo.

Ker je Microsoft v preteklosti večkrat izdal posodobitev, ki je poslabšala delovanje računalnika, so bolj napredni uporabniki previdni. Posodobitve se ne lotijo takoj, ampak počakajo, da dobijo od ostalih uporabnikov zeleno luč, da je vse v redu. Če spustite kakšno posodobitev, ne bo nič narobe, vendar bodite vseeno pozorni, da ravno ta zgrešena posodobitev ne odpravlja kakšne pomembne ranljivosti.

Pazite tudi na gonilnike, še posebej za grafično kartico. AMD, Nvidia in Intel prav tako redno pripravljajo posodobitve za nove in starejše grafične kartice. Tudi če imate na primer RX 5700 XT, ki je stara že 5 let, imate še vedno dostop do najnovejših gonilnikov, ki lahko naredijo ogromno razliko, še posebej v igrah. V okviru programa Windows Update so zajeti tudi gonilniki, pod izbirnimi posodobitvami pa boste našli tudi gonilnike za grafično kartico, čeprav priporočamo, da si jih prenesete z uradne strani proizvajalca ali pa prek njihove platforme.

Posodabljajte tudi programe. Novejše različice so lahko hitrejše oziroma bolje optimizirane za delovanje na vašem računalniku.

Izogibajte se sumljivim stranem in oglasom

Goljufi so povsod. Z obiskom sumljive strani se računalnik ne bo magično upočasnil. Če pa boste ostali na njej, kliknili na sumljivo povezavo, ki bo v ozadju sprožila namestitev škodljivega programa, potem se lahko zgodi, da boste v najboljšem primeru prikrajšani za dragocene sistemske vire, v najslabšem primeru pa lahko izgubite svoje podatke ali pa se nepridipravi dokopljejo do vaših gesel.

Tisti, ki pogosto plujete po svetovnem spletu s piratsko prevezo, bodite še dodatno previdni.

Odstranite programe, ki jih ne potrebujete

Če ste si sami namestili Windows 11, je malo verjetno, da boste takoj na začetku na računalniku imeli programsko navlako. Če pa ste kupili računalnik z že nameščenim operacijskim sistemom, boste na računalniku lahko našli programe, ki jih je namestil proizvajalec, kot na primer osovraženi McAfee.

Nekateri programi so lahko uporabni in tudi ne upočasnjujejo računalnika, lahko pa so med njimi tudi takšni, ki so vedno aktivni in po nepotrebnem črpajo vire, ki jih ne potrebujejo.

Pozorni moramo biti tudi, da redno odstranjujemo programe, za katere vemo, da jih ne bomo več uporabljali. Današnje igre zavzamejo veliko prostora, in če veste, da jih do nadaljnjega ne boste igrali, jih raje odstranite, še posebej, če na SSD pogonu primanjkuje prostora. Priporočljivo je, da pazite, da se kapaciteta SSD pogona ne spusti pod 20 %. To je meja, ko zapolnjen prostor lahko vpliva na hitrost pogona.

Pazite se zlonamerne programske opreme

Kot smo napisali že na začetku: tudi če si boste namestili ESET NOD32, Norton, Kaspersky in še četrti protivirusni program, ne boste neprebojni. Vgrajeni Microsoft Defender lahko zadošča, če se na spletu vedete premišljeno. Vsi ti programi spadajo pod programsko opremo, ki se zažene takoj ob zagonu računalnika (podaljša čas zagona) in ves čas deluje v ozadju. 

Če ste opazili nenavadno dogajanje na računalniku, si namestite brezplačni MalwareBytes in skenirajte računalnik za morebitno zlonamerno programsko opremo. Po uporabi pa ga lahko odstranite.

Še bolje bo, če boste posvojili eno najbolj zdravih navad, da vsak program najprej namestite v virtualnem okolju (VM) in preverite, ali se v njem skriva kaj škodljivega. Zavedamo pa se, da se tega povprečni uporabnik verjetno ne bo posluževal. Če vas zanima, si oglejte VirtualBox, VMWare, Hyper-V …

Ponastavitev računalnika vsako leto?

Če se je na računalniku kaj močno zalomilo, je pogosto edina rešitev ponastavitev. Zato je tudi priporočljivo, da že prej poskrbite za varnostne kopije svojih podatkov. Ponastavitev pa ne odpravlja samo kritičnih težav, ampak je tudi najhitrejša rešitev, da računalnik postavite na pota stare slave. Postal bo prazno platno, rešili se boste težav z nezdružljivimi/zastarelimi gonilniki, odstranili programe, za katere niste niti vedeli, da jih imate in še več. Kako pogosto to početi, je zelo odvisno. Nekateri presegajo na letno ponastavitev, ampak za mnoge je to odvečen opravek.

Ravnajte se po občutku. Če ste za pohitritev računalnika naredili vse, kar ste lahko, in še vedno deluje, kot da je v počasnem posnetku, potem ga formatirajte.

Odstranite začasne datoteke

Tokrat nismo krivi uporabniki, ampak Microsoft (in drugi), ki rad nabira navlako v obliki začasnih datotek.

Datoteke so skrite. Najdete jih v Nastavitvah → Sistem → Prostor za shranjevanje. Počakajte, da sistem izračuna količino začasnih datotek, potem pa se odločite, ali jih boste odstranili. Najprej pa podrobno poglejte, kaj točno boste odstranili.

Kateri programi se zaženejo ob zagonu računalnika?

Upočasnitev računalnika boste najhitreje opazili ob njegovem zagonu. Če je ob sveži namestitvi Windowsa oziroma takoj po nakupu računalnik potreboval 10 sekund, da je prišel do namizja in pripravil vse potrebno, zdaj pa potrebuje trikrat dlje, se v ozadju izvajajo nepotrebni programi.

Zaženite Upravitelja opravil → Zagon, kjer si lahko ogledate vse programe, ki se zaženejo takoj ob zagonu računalnika. Če opazite program, ki ga ne potrebujete, ga onemogočite. Kot zanimivost, zgoraj desno boste opazili Zadnji čas BIOS-a, ki se nanaša na čas, ki ga je BIOS (oziroma UEFI) vašega računalnika potreboval za zagon strojne opreme, preden se je začel nalagati Windows (ali drug sistem).

Kaj še lahko storite?

Včasih vam ne preostane drugega, kot da nadgradite strojno opremo. Če imate 8 GB RAM-a, razmislite o nadgradnji na 16 GB. Če ste slučajno Windows namestili na HDD – po pomoti ali pa zato, ker je bil takrat to edini disk, ki ste ga imeli na voljo – ga nujno namestite na SSD.

Morda niti ne potrebujete operacijskega sistema Windows 11. Če imate starejši računalnik, bi morda bolje delal na Windowsu 10, vendar se morate zavedati, da bodo popravki na voljo samo še do 14. oktobra 2025. Alternativa je tudi Linux, ki pa ga za nevešče uporabnike težko priporočamo.

Če ne morete pospešiti splošnega delovanja računalnika, pa lahko pohitrite vsaj način, kako uporabljate programe in funkcije. Primer je lahko raziskovalec za iskanje in organizacijo datotek, ki je zgolj povprečen. Pred kratkim smo pripravili članek z najboljšimi programi za boljšo izkušnjo na Windowsu 11 in med njimi so tudi programi, ki lahko nadomestijo privzeti brskalnik in pohitrijo iskanje datotek in njihovo organizacijo.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

NCOM d.o.o.

Bičevje 5, 1000 Ljubljana, Tel: 040 855 519
Mobilne aplikacije so korenito spremenila način delovanja podjetij. Več kot 3 milijarde ljudi ima dostop do pametnega telefona. Mobilne aplikacije trenutno predstavljajo najučinkovitejši, ... Več
Zlati partner

INFO-KOD d.o.o.

Cesta v Gorice 34a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 24 99
Skupina INFO-KOD že dvajset let ponuja rešitve na področju avtomatske identifikacije, ki je podlaga za računalniško izmenjavo podatkov. INFO-KOD d.o.o. je eden izmed glavnih distributerjev ... Več

STUDIO DTS

Avčinova ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 01 300 53 55
Veliko ljudi podcenjuje vlogo grafičnega oblikovanja pri rasti podjetja in prepoznavnosti blagovne znamke. Podjetje stežka preživi brez ustrezne komunikacije. Na tak ali drugačen ... Več

MAJ.universe

Čopova ulica 6, 3310 Žalec, Tel: 041 430 248
MAJ.universe je Majino vesolje MAJ.universe je Majino vesolje, ki ga želi deliti z vami. Maja Horvat je številne izkušnje v novinarstvu, odnosih z javnostjo, organizaciji ... Več