Telefoni
13.09.2017 14:00

Deli z drugimi:

Share

5 skrbi glede novega Applovega prepoznavanja obraza FaceID

5 skrbi glede novega Applovega prepoznavanja obraza FaceID
5 skrbi glede novega Applovega prepoznavanja obraza FaceID

Apple je v torek, 12. septembra razkril mnogo novosti, med katerimi zagotovo najbolj izstopa tehnologija prepoznavanja obraza FaceID za iPhone X. Gre za neke vrste nadaljevanje tehnologije TouchID, ki je bila inkorporirana v iPhone 7. Pri Apple trdijo, da je FaceID 20-krat bolj varna od čitalca prstnih odtisov TouchID, uporabljamo pa ga lahko za odklepanje aplikacij in uporabo ApplePay storitve.

Kljub temu, da je Apple zelo ponosen na dotično novost, strokovna javnost ni povsem zadovoljna, namreč FaceID dviguje veliko prahu predvsem na področju zasebnosti.

Kje bodo podatki shranjeni?

Apple je do zdaj za shranjevanje biometričnih podatkov uporabljal svojo “Secure Enclave” metodo, ki je v bistvu kot ločeni in šifrirani računalnik na vašem telefonu. Torej, če se biometrični podatki shranjujejo v sami napravi, je metoda precej bolj varna kot shranjevanje v oblaku.

Kakšne so legalne implikacije odklepanja telefona z obrazom?

Bo policija lahko uporabila vaš obraz za odklepanje telefona brez naloga? Takšna in podobna vprašanja se bodo slej ko prej pojavila, strokovnjaki pa za zdaj nimajo jasnih odgovorov, kako bo vse skupaj potekalo v praksi. Zagotovo bomo videli, ko bodo začele leteti prve tožbe.

Za kaj vse bo Apple uporabil zbrane podatke? Tudi, če bodo ti zgolj na telefonih!

Eden Applovih izvršnih direktorjev, Craig Federighi, je za portal Quartz povedal, da so senzorji, ki so uporabljeni v FaceID tehnologiji, uporabljeni tudi v Snapchatu in ostalih aplikacijah, ki uporabljajo prepoznavanje obraza. Bo Apple biomterične podatke uporabil tudi za to, da bo ugotavljal katere dele aplikacij gledamo, ali pa bo morda skušal slediti našim čustvenim izrazom med uporabo telefona?

Kdo vse bo imel dostop do teh senzorjev?

Bodo tudi druge, zunanje aplikacije, ki niso delo Appla, imele dostop do FaceID-ja in ali bodo tudi drugi razvijalci imeli dostop do zbiranja metrik? Oglaševalci bi lahko s pomočjo biometričnih podatkov še bolj natančno targetirali svojo ciljno publiko, vendar to pomeni, da bodo naši telefoni postali še bolj agresivno orodje za “vohunjenje” nad uporabniki pametnih telefonov.

Je tako napredno prepoznavanje obraza zares učinkovito v resničnem življenju?

Za primer vzemimo situacijo v kateri vam ukradejo telefon, ga usmerijo v vaš obraz, da ga odklenejo in pobegnejo … Kaj se recimo zgodi, če se nekdo ponesreči ali doživi kakršnokoli drugo spremembo obraza in ne more uporabljati tehnologija prepoznavanja obraza? V kakšnih vremenskih in svetlobnih razmerah FaceID sploh deluje? So v dotično tehnologijo zaobjeti vsi potencialni problemi, kajti gre za tehnologijo, ki še ni tako zelo razširjena in kaj hitro se zna zgoditi, da naletimo ne težave, katero nam ne more prektično nihče odpraviti.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Apple telefoni

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

STUDIO DTS

Avčinova ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 01 300 53 55
Veliko ljudi podcenjuje vlogo grafičnega oblikovanja pri rasti podjetja in prepoznavnosti blagovne znamke. Podjetje stežka preživi brez ustrezne komunikacije. Na tak ali drugačen ... Več

PRIMO TELEFONIJA d.o.o.

Šmartinska cesta 106, 1000 Ljubljana, Tel: 07 490 14 50

MVM SERVIS d.o.o.

Na trgu 28, 3330 Mozirje, Tel: 031 611 116
MVM SERVIS, spletne in grafične storitve, d. o. o. je podjetje, specializirano za celovito ponudbo kreativnih grafičnih rešitev na ključ. Od konkurence jih ločuje popolnoma lastna ... Več
Zlati partner

SI SPLET d.o.o.

Ukmarjeva ulica 4, 1000 Ljubljana, Tel: 01 428 94 66
O podjetju Si splet V podjetju Si splet d. o. o. od leta 2001 tržimo varnostne rešitve na področju informacijskih tehnologij. V letu 2003 smo pridobili ekskluzivno partnerstvo ... Več