5 brezplačnih PDF urejevalnikov, ki lahko nadomestijo Adobe
Visoka cena in plenilski sistem, ki te kaznuje za predčasno ukinitev naročnine, sta glavna razloga za srd uporabnikov. Tudi programski hrošči so na spisku, ampak tem ne more uiti noben program. V tem pogledu bi celo rekel, da ima Adobe prednost. Ker ima toliko več uporabnikov kot vsi ostali podobni programi, se na spletu hitreje najde rešitev.
Ampak nismo tukaj, da bi očrnili Adobe. Adobe Acrobat Reader je eden od njihovih programov, ki je skorajda že privzeto nameščen na računalnikih. Moteče je le dejstvo, da je brezplačna različica namenjena res samo odpiranju in osnovnemu pregledu PDF dokumentov. Če jih želite urejati, boste morali plačati.
Zato smo pobrskali po spletu in našli nekaj zanimivih brezplačnih alternativ.
PDF-XChange Editor ima kar nekaj naprednih orodij
Najprej nam je padel v oči PDF-XChange Editor, ker so bila pri njem kot brezplačna našteta orodja, ki jih pri Adobu lahko uporabljamo samo naročniki, kot na primer optično prepoznavanje znakov (OCR), orodja za označevanje, možnost vstavljanja in urejanja slik in podobno. Vse osnovne funkcije so zajete, bolj izkušeni pa se lahko poigrajo še z omenjenimi orodji.
Na prvem mestu moramo izpostaviti, da lahko pri njem kliknete na katerokoli besedilo in ga prilagodite, spremenite ali odstranite s številnimi orodji za urejanje. Z OCR-jem boste lahko vsak skeniran dokument (tudi sliko) spremenili v besedilo, ki ga boste lahko urejali, kar je pri večini drugih programov (tudi pri Adobe Readerju) nemogoče.
Tudi do sistema je zelo prijazen, saj ne porabi veliko virov. Na voljo pa je tudi mobilna različica.
Sejda PDF Editor
Sejda je zanimiv program, ker vam ga ni potrebno niti namestiti na računalnik. Deluje preko brskalnika. Poleg te priročnosti pa je presenetljivo robusten z orodji, kot so urejanje in oblikovanje besedila, dodajanje komentarjev in združevanje različnih PDF dokumentov. Tudi vmesnik je do uporabnika presenetljivo pregleden in prijazen. Na vrhu boste opazili orodno ploščo, preko katere boste dostopali do vseh najbolj uporabljenih funkcij.
Pri brezplačni različici so omejena dnevna opravila in velikost datoteke, vendar to ne bi smelo predstavljati težav, če vam ni treba urejati več kot peščice datotek dnevno.
PDFescape
PDFescape pravi, da je bil prvi »brezplačni spletni urejevalnik PDF dokumentov«. Ali je to res ali ne, ne vemo, vemo pa, da je zanesljiv in brezplačen urejevalnik PDF dokumentov. Na voljo je tudi namizna različica, vendar je bolj omejena in vas bo tudi redno pozivala, da se odločite za mesečno naročnino. Zato raje ostanite na spletni različici, kjer je nabor orodij podoben tistemu pri urejevalniku Sejda.
PDFescape ima vse, kar potrebujete za urejanje dokumentov, vključno z urejanjem besedila, vstavljanjem slik, vstavljanjem oblik, opombami in celo orodjem za risanje.
PDFgear
PDFgear je urejevalnik, ki ima vse, kar si lahko zamislite, vključno z urejanjem besedila, dodajanjem opomb, združevanjem datotek, vstavljanjem povezav, vstavljanjem slik in celo pretvorbo PDF dokumentov.
Če niste ljubitelj integracije umetne inteligence, potem vam morda ne bo všeč njegov pomočnik z umetno inteligenco PDFgear Copilot. Morda pa vam pride prav, ko boste potrebovali hitre povzetke ali pri iskanju določenih informacij v dokumentu.
Okular
Okular je razvit v namiznem okolju KDE, zato je priljubljen med Linux uporabniki, na voljo pa sta tudi različici za Windows in macOS. Okular poleg osnovnih funkcij ponuja tudi izpisovanje besedila in slik. Dodajate lahko tudi digitalne podpise.
Okular podpira številne formate, vključno z DjVu, ePub, CHM in XPS. Ker gre za odprtokodno aplikacijo, ni oglasov, skritih omejitev ali nadležnih pojavnih oken.
Če niste zadovoljni z urejevalnikom Adobe Acrobat Reader in bi radi preizkusili nekaj novega, boste med omenjenimi zagotovo našli dobro alternativo.
Prijavi napako v članku