Instagram
11.07.2023 08:00

Deli z drugimi:

Share

10 stvari, ki Threads razlikuje od Twitterja

Primerjav med aplikacijama Threads in Twitter kar ni konca. Za vas smo pripravili 10 največjih razlik, ki vam lahko pomagajo pri odločitvi, ali je platforma Threads tista prava za vas.

Aplikacija Threads je resno zaživela in ima že milijone uporabnikov. Brez dvoma je eden glavnih razlogov za to enostaven način prijave, takojšnja dostopnost za iOS in Android uporabnike in samo dejstvo, da je uporabniški vmesnik zelo podoben glavnemu konkurentu Twitterju.

Kaj pa razlike med obema mikroblog platformama? Verjetno se mnogi uporabniki Twitterja sprašujete, kako se Metina aplikacija razlikuje od njega in ali so te razlike dovolj, da bi začeli uporabljati novo orodje.

Tukaj je 10 največjih razlik med aplikacijama Twitter in Threads.

Threads računi so vezani na obstoječe Instagram račune

Ko se boste prijavljali v Threads, boste takoj opazili, da za prijavo potrebujete obstoječi Instagram račun. Tako je, vaš Threads račun bo povezan z vašim IG računom. To je že velika razlika napram Twitterju, ki omogoča ustvarjanje računa, ne da bi ga povezali s katero koli drugo platformo. To ima dve posledici, eno očitno in eno ne tako očitno. Očitno je, da če bi želeli bolj anonimen Threads račun, se to verjetno ne bo zgodilo, če uporabljate svoj obstoječi IG račun. Pravzaprav vaš Threads profil samodejno vključuje povezavo do Instagram profila, ki jo lahko ljudje uporabijo za obisk.

(Čeprav bi se verjetno lahko preprosto prijavili v nov IG račun in ga uporabili za ustvarjanje bolj anonimnega Threads računa.)

Druga, ne tako očitna posledica povezovanja vašega IG računa s storitvijo Threads je, da zaradi načina, na katerega je Threads trenutno nastavljen, ne morete izbrisati svojega računa, ne da bi izbrisali povezani Instagram račun. Torej, če se odločite, da Threads res ni za vas, vendar želite obdržati obstoječi IG račun, je vaša edina možnost, da deaktivirate svoj Threads račun.

(Prav tako je treba omeniti, da je vodja Instagrama Adam Mosseri že napovedal, da “iščejo način, kako ločeno izbrisati račun Threads.”)

Za zdaj “mobile-only”

Veliko ljudi raje dostopa do Twitterja prek namiznega spletnega mesta, namesto da bi uporabljali mobilno aplikacijo. Threads sicer ima spletno mesto, vendar na ta način ne morete neposredno dostopati do platforme. Zaenkrat ima spletno mesto le kodo QR, ki uporabnike usmerja na mobilno aplikacijo. Torej, če do družbenih omrežij raje dostopate prek spletnega mesta, Threads morda (zaenkrat) ni platforma za vas. Lahko pa bo v prihodnosti. Mosseri je na Threads objavil odgovor, ki je nakazal, da se pripravlja spletna različica platforme.

Samo en glavni “feed”

Družbena omrežja so znana po tem, da naše “feede” polnijo z vsebino (pogosto neželeno), ki jo priporočajo s strani računov, ki jim ne sledimo. Twitter (in tudi IG ter Facebook) nudi možnost, da vidimo samo tiste objave profilov, ki jim sledimo. Threads te funkcionalnosti nima. Na voljo je zgolj en glavni “feed”, ki je pogosto poln različniih računov, ki jim uporabniki sploh ne sledijo. Včasih računi, ki jim sledijo, dobijo višja mesta na “feedu”, vendar to ni pravilo. Poleg vsega “feed” ni kronološki, kar še poveča kaos.

Ni “vročih tem”

Platforma Threads zaenkrat ne vključuje popularnih tem, ki kažejo, o čem vsi govorijo, kakšen je dnevni diskurz ali kdo je glavni junak. Na Twitterju je funkcija priljubljenih tem pogosto vir tračev, lahko bi rekli celo groze (»Zakaj je ime moje najljubše zvezdnice priljubljeno?!«) in udarnih novic. “Trending” teme so imele svoje nadležne dele, vendar se vseeno zdi, da je njihov manko v aplikaciji Threads napaka. Ne glede na vse govorimo o funkciji, ki ponuja hiter dostop do pomembnih novic in enostaven prikaz dodatnih informacij o teh novicah. Upajmo, da bodo Threads razvialci v svojem prizadevanju, da bi nadomestil Twitter, našli način za vključitev priljubljenih tem v platformo.

Threads brez “hashtagov”

“Hashtagi” oz. ključniki olajšajo iskanje vsebine, povezane s temami, ki vas najbolj zanimajo. Če ste obsedeni z najnovejšo sezono priljubljene serije, hitro iskanje uradnega “hashtaga” na Twitterju prikaže ogromno tvitov, polnih komentarjev glede določenih epizod ali likov. “Hashtagi” vam omogočajo, da tvitate v živo in poiščete skupnost okoli pomembnih dogodkov, gibanj ali celo športnih ali televizijskih oddaj.

Zato je škoda, da Threads še nima te pomembne funkcije, vendar brez skrbi. “Hashtagi” so med navedenimi funkcijami, za katere je Mosseri priznal, da manjkajo v tej zgodnji različici. Zelo verjetno je, da delajo na tem.

Vaši všečki nimajo lastnega prostora na profilu

Ko na Twitterju všečkate objavo, se vsi ti všečki vidijo pod objavami, da jih lahko vsi vidijo. Tako si lahko ogledate, kaj je nekomu všeč, tako da se pomaknete na njegov profil in izberete zavihek “Likes”.

Na drugi strani Threads nima posebnega zavihka, ki bi celemu svetu pokazal, kaj vam je všeč. Kolikor je možno videti v tej fazi, ima platforma preprosto dva zavihka: “Threads” (vaše objave) in “Replies”. To ne pomeni, da nobeden od vaših všečkov ni javen. Včasih lahko ljudje vidijo, kaj vam je všeč, v glavnem viru, ko se pomikajo po platformi. Kakorkoli že, na platformi ni določenega lahko dostopnega javnega razdelka, ki bi pokazal vse o vašem početju na platformi.

(Zaenkrat) brez oglasov

Prav ste prebrali, platforma Threads je zaenkrat brez oglasov. Koliko časa bo ostalo tako, je težko napovedati. Glede na Zuckerbergove objave bi lahko prišlo do monetizacije platforme, ko bo ta dosegla milijardo uporabnikov. Precej optimistična napoved kajne? Kakorkoli že, prvi uporabniki aplikacije naj uživajo v uporabi brez oglasov, saj je med družbenimi omrežji to prava redkost.

Ni direktnih sporočil

Podobno kot pri oglasih, Threads v začetni fazi ne ponuja direktnih sporočil. To pomeni, da vsi tisti, ki družbena omrežja primarno uporabljamo za klepet in izmenjavo sporočil, ne bomo najbolj navdušeni nad novo platformo. Trenutno tudi ni znano, ali so direktna sporočila sploh v planu razvoja v prihodnosti. Mosseri, ki je na Threads objavil lastnosti, ki manjkajo, je na seznam vključil tudi direktna sporočila, vendar dopisal “mogoče”. Torej ni nujno, da bodo kdajkoli postala del aplikacije.

Ni zaznamkov

Za nekoga, ki vsak dan med zaznamke doda “veliko” objav, je bilo to največje razočaranje. Objave trenutno ni mogoče shraniti ali dodati med zaznamke. Upajmo, da bodo lastnost dodali v prihodnji posodobitvi, omogočili iskanje po njih in uporabnikom omogočili, da jih organizirajo v mape. Instagram že nekaj časa omogoča shranjevanje objav in njihovo organiziranje, kar se je izkazalo kot zelo uporabna funkcionalnost.

Tekstovne objave omejena na 500 znakov

Uporabniki Twitterja, ki platformo uporabljajo brez naročnine na Twitter Blue, lahko objavljajo tvite z največ 280 znaki. Naročniki na Twitter Blue pa lahko objavljajo tvite do 4000 znakov.

Platforma Threads je trenutno nekje na sredini, saj ponuja objave z največ 500 znaki. Kar je dobrodošla sprememba glede na Twitter. Štiri tisoč znakov je odkrito preveč za mikrobloganje, 280 pa je lahko včasih nekoliko premalo. Petsto znakov je lahko pravzaprav tista točka, ki pomaga ohranjati stvari jedrnate in nam omogoča, da zapišemo svoje misli, ne da bi morali najti druge načine, kako jih skrajšati z emodžiji ali drugimi metodami.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Instagram


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

SELECTIUM ADRIATICS d.o.o.

Letališka cesta 29c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 543 88 88
Podjetje Selectium Adriatics d. o. o., ki v Sloveniji nastopa pod imenom Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium, je lokalni zastopnik družbe Hewlett Packard Enterprise (HPE). ... Več

TMSA.PINTAR d.o.o.

Podsabotin 47, 5211 Kojsko, Tel: 041 695 667

tinaLILIPUT – grafično oblikovanje

Mariborska cesta 82, 2312 Orehova vas, Tel: 031 343 481
Grafično oblikovanje je pomembno orodje, ki izboljša komunikacijo z drugimi. Služi za posredovanje vaših idej na način, ki ni le učinkovit, ampak tudi eleganten. Preprosto povedano, ... Več
Bronasti partner

openIT d.o.o.

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 01 589 81 89
OpenIT od leta 2012 izvaja poslovna izobraževanja s področja digitalnega marketinga, računovodstva, upravljanja s človeškimi viri (HR), prodaje, prava, financ, time managementa ... Več