10 najbolj neverjetnih izumov Indijcev
Indijo po navadi povezujemo z večimi različnimi stvarmi, od revščine na eni strani do najnaprednejših tehnologij in inovacij na drugi. Indija je pogosto tudi tista, ki postavlja trende v svetu in ki oblikuje svet, kot ga poznamo danes. Kaj pa so tisti najbolj navdušujoči izumi in dosežki, s katerimi se lahko postavijo Indijci? Za vas smo pripravili pregled 10-ih najbolj neverjetnih izumov Indijcev do danes.
10. Plastična kirurgija
Čeprav se o tej veji medicine dviguje marsikatero etično vprašanje, sami začetki segajo precej daleč nazaj, več stoletij oz. 2500 let nazaj, če smo čisto natančni. Besedna zveza plastična kirurgija izvira iz grške besede “plastikos”, kar pomeni “dati obliko”. Pionir plastične kirurgije je bil Indijec Gaikwad Schluter, ki je prve posege izvajal s presajevanjem kože, najpogosteje, ko je prišlo do raznoraznih hujših poškodb obraza. Indijci so v eni od svojih najznamenitejših medicinskih knjig opisali kar 1.100 posegov plastične kirurgije.
9. Brezžična komunikacija
Zahodni svet najpogosteje pripiše izum brezžične komunikacije Italijanskemu inženirju Guglielmu Marconiju, ki je bil pionir na področju radia in vzpostavil brezžični telegraf. Kljub temu pa je dejansko pravi izumitelj brezžične komunikacije Jagadish Chandra Bose. Mangalski fizik in matematik je bil sicer izgnan iz večih akademij, vendar je kljub temu sledil svojemu cilju, saj se je od leta 1894 naprej ukvarjal z radijskimi valovi, torej istočasno kot Marconi, ampak povsem ločeno od njega. Na primer, leta 1895 je uspel poslati elektromagnetni val do zidu, kjer je eksplodiral smodnik.
8. Rakete v železnem ovoju
V 10. stoletju so bile rakete namenjene predvsem ognjemetom ob praznovanjih pomembnejših dogodkov. V 13. stoletju se je način rabe približal današnjemu, vendar je bila moč dotičnih raket praktično neznantna. Kar nekaj stoletij po tem so bili topovi veliko močnejše orožje. Nato je na sceno stopila Indija in do 18. stoletja Sultan Hyder Ali, ki je vodil kraljestvo Mizore. S tem, ko je rakete “zapakiral” v železo, ki je bilo takrat najkvalitetnejši material na voljo, so imele njihove rakete do 2 kilometra dosega, obenem pa so ponudile večjo uničujočo moč.
7. Šampon
Zahodni svet je za čiščenje las dolgo časa uporabljal klasično, trdno milo, ki ni bilo najbolj učinkovito oz. celo škodljivo za lase. Indijci s tem že od samega začetka niso imeli takšnih težav. Ni sicer znano, kdaj točno so ga začeli uporabljati, ampak so od vsega začetkauporabljali “šampi”, neke vrste gel iz tamkajšnjih zelišč. S prihodom podjetja East India Company leta 1784, je Sefti Mohammed kot mladi podjetnik prišel v Anglijo z nekaj zanimivimi idejami. Med drugim govorimo o prvi “curry restavraciji” v Londonu in prvi angleški knjigi prevedeni v hindi. Najpomembnejši izum pa je bil “šampi”, ki je pozneje postal šampon, katerega so uporabljali celo angleški kralji.
6. Šah
Pred številnimi modernimi namiznimi igrami, ki jih danes igramo po vsem svetu, je šah veljal za edino pravo strateško igro. Šah izvira iz 6. stoletja, in sicer iz indijskega imperija Gupta. Tam so igrali igro “čatarunga”, katere pravila danes niso najbolj jasno postavljena. Kljub temu so podobnosti z današnjim šahom takoj vidne. Obstajala je figura podobna današnjemu kralju – Rajah – potem kraljica – Mantri – in pa nekaj podobnega kot so pri šahu figure kmetov – Padati. V Perziji je potem “čatarunga” postala Šah, ko je Rajah postal Shah, dodali pa so tudi izraza “šah” in “šah mat”. Naslednji korak je bil pot igre v Francijo, kjer je dobila ime “Echec”.
5. Celostni nebesni globus
Ko danes gledamo na izume iz preteklosti, si pogosto mislimo, da smo naprednejši, boljši, hitrejši in še bi se našlo. Dejstvo je, da so tudi ljudje daleč nazaj bili še kako pametni in eden dokazov tega je celostni nebesni globus. Približno 120 so jih odkrili na območju Kašmirja, izvirali pa bi naj približno iz 17. stoletja, o čemer priča kovinski del globusa, ki ja prikazoval pozicijo zvezd okrog Zemlje. Razlog, zakaj je dotični globus tako zelo poseben je, ker je zgrajen iz enega samega kosa kovine. Inženirjem še danes ni povsem jasno, kako jim je to uspelo.
4. Teorija gravitacije
Dandanes si je skorajda nemogoče predstavljati svet, v katerem niso poznali današnje teorije gravitacije, kajne? V šoli nas učijo, da je v 17. stoletju Sir Isaac Newton sedel na klopci in opazoval jabolka, kako padajo iz drevesa ter tako dobil idejo za dotično teorijo. Kljub temu pa Newton ni prvi, ki je razmišljal o gravitaciji, saj ga je prehitel Brama Gupta v 7. stoletju.
3. Joga
Joga bi naj segala celo v leto 3.300 pr. n. št. v dolino Indus. Obstajajo slike ljudi, ki v meditativnih položajih izvajajo aktivnosti. Približno 1.000 let pr. n. št. pa je joga dejansko vstopila v religijske in filozofske sfere, kakršne poznamo danes. Joga tako ni postala del zgolj Hinduistov in Budistov, temveč tudi Muslimanov in Vzhodnih Kristjanov. Do leta 1.850 se je joga razvijala in nato vstopila še v zahodni svet v obliki, kot jo poznamo danes.
2. Kultivacija bombaža
Bombaž je med najbolj pomembnimi tekstilnimi materiali na svetu, če ne celo najpomembnejši. Podobno kot nafta je tudi bombaž povezan s številnimi vojnami, še posebej v času suženjstva in trgovanja z ameriškimi sužnji. Kultivacija bombaža sega v leto 2.700 pr. n . št., v Indijo. Šele približno 3.000 let pozneje je Evropa vstopila v to “igro”, medtem ko Indija ni bila samo prva, temveč tudi najboljšana področju bombaža. Grški zgodovinar Herodot je pisal o Indijskem bombažu, Aleksander Veliki je svoje vojak oblekel v bombaž in še kar nekaj velikih imen je hvalilo bombaž iz Indije.
1. Ničla
Matematični koncept “ničle” ni tako samoumeven kot se morda zdi. Pred izumom “ničle” so Babilonci in Maji uporabili koncept “ničesar” na povsem drugačen način kot danes. Po tem pa so na sceno v 5. stoletju stopili Indijci. Po podatkih projekta “Zero Project”, ki se ukvarja z iskanjem pravega izvora “ničle”, ta filozofski koncept ni bil prisoten, preden Indijci niso začeli razmišljati na način, kakršnega poznamo še danes.
Prijavi napako v članku