Programska in razvojna orodja
05.10.2016 10:22

Deli z drugimi:

Share

10 načinov kako je Google cenzuriral internet

10 načinov kako je Google cenzuriral internet
10 načinov kako je Google cenzuriral internet

Od ustvarjanja politične agende, do cenzuriranja svetovnih vsebin. Google je v svojem času delovanja postoril marsikaj dobrega, hkrati pa tudi slabega. Za vas smo pripravili nekaj zanimivih primerov Googlove cenzure interneta, sami pa presodite na katero stran se boste postavili!

1. Veliki kitajski požarni zid – Do leta 2010 se je Google strogo držal politike ekstremne internetne cenzure Kitajske in spodbujal filtre, simbolično poimenovane “The Great Firewall of China”. Google.cn iskalni zadetki so bili strogo cenzurirani, saj so rezultati, ki so govorili o protestih na trgu Tiananmen iz leta 1989 in strani, ki so podpirale gibanja za neodvisnost Tibeta in Tajvana, bili odstranjeni. Google je med drugim cenzuriral tudi gibanje Falun Gong, ki je predstavljalo grožnjo Kitajske komunistične partije. Prišlo je celo tako daleč, da je Google popolnoma prekinil delovanje kitajskega iskalnika, kajti vedno več “cyber-napadov” je bilo usmerjenih na Google in druga podjetja.

2. Pakistanski Youtube – Letos se je v Pakistan, po treh letih prepovedi, vrnil Youtube, katerega lastnik je Google. Lokalizirana verzija platforme je bila ustvarjena v sodelovanju s Pakistansko vlado, vendar pod pogojem, da Youtube lahko cenzurira vsako neprimerno, diskriminatorno ali sovražno vsebino. Z novo stranjo lahko sedaj PTA (Pakistan Telecommunication Authority) zahteva, da je vsaka tovrstna vsebina blokirana. Google zatrjuje, da bo vsaka zahteva natančno pregledana in recenzirana.

3. Oglasi proti splavu – Google je odklonil predvajanje oglasov angleški skupini “The Christian Institute”, ki je glasno nasprotovala splavu. Google je pojasnil, da serija oglasov nikakor ne sovpada v njihovo politiko, ki zelo jasno prepoveduje oglaševanje kakršnekoli vsebine z religijsko vsebino ter vsebino povezano s splavom. Na drugi strani pa je Google objavil oglase, ki so bili za splav, kar pa je seveda sprožilo val ogorčenja. V zadnji fazi tožb in pogajanj je Google bil primoran spremeniti svojo politiko in sedaj dovoljuje tako eni kot drugi strani objavo svojih oglasov.

4. Okoljske skupine – Leta 2004 je Google prepovedal oglase Oceane, okoljske skupine, ki je protestirala proti Royal Caribbean Cruises, zaradi domnevno spornega ravnanja z odplakami. Ko je Oceana reagirala na prepoved, je Google v el. sporočilo objasnil, da naj bi oglas Oceane uporabljal jezik, ki je neposredno usmerjen proti Royal Caribbean. To sicer ni bilo čisto res, vendar pa je oglas vseboval povezavo do spletne strani Royal Caribbean, kar naj bi imelo enak učinek kot neposredno izpostavljanje podjetja.

5. Hillary Clinton – V začetku letošnjega leta je spletna stran SourceFed objavila video, v katerem je obtoževala Google, ki naj bi prirejal iskalne rezultate v korist kandidatke za predsednico ZDA Hillary Clinton. Iskalni rezultati bi naj bili različni v primerjavi z iskalnikoma Yahoo in Bing. Google je tako dvignil veliko prahu, saj je poizkušal prikriti slabe oz. škodljive novice o Clintonovi – strokovnjaki SourceFed-a so to dokazali.

6. Znane osebnosti – 31. avgusta 2014 je okrog 200 privatnih slik številnih znanih osebnosti postalo javnih na spletnih straneh kot so Imgur, Reddit in 4chan. Google je spet naletel na številne kritike, tokrat zaradi povezovanja do teh vsebin. Gole fotografije Jennifer Lawrence so se recimo pojavile takoj na prvi strani iskalnih rezultatov. Grožnja s sto-milijonko tožbo Martyja Singerja, svetovno znanega odvetnika, je bila dovolj, da je Google odstranil iskalne rezultate, ki so uporabnike neposredno usmerili na sporne vsebine.

7. Samodejna cenzura – Ni zgolj Hillary Clinton tista, ki je bila vključena v Googlove cenzurne zadeve, temveč je recimo tudi več besednih zvez bilo cenzuriranih s strani Googla. Februarja 2015 je v ZDA bil še posebej problematičen primer, ko je uporabnik recimo vtipkal “how can I join”, iskalnik pa je kot eno najpogostejših dokončanj fraze ponudil “ISIS”. Google je bil o tem opozorjem s strani BBC-ja in v roku dveh ur odstranil “ISIS” iz predlogov. Po podatkih Googla, je na seznamu “prepovedanih besed” nekje okrog 500 besed. Večina terminov je vulgarnih in zaničljivih, določeni pa iz tega seznama preidejo v normalno rabo – termin “biseksualno” od leta 2015.

8. Pravica biti pozabljen – Leta 2014 je Evropska unija implementirala kontroverzni “Right to be Forgotten” odlok. Glavna ideja odloka je dovoliti prebivalcem Evropske unije, da zaprosijo Google, da odstrani povezave do strani, ki vključujejo nezaželjene članke in vsebino o preteklosti človeka. Od leta 2014 je Google prejel več kot 347.000 posameznih prošenj, da odstrani preko 1,2 milijona spletnih strani.

9. “Demonetizacija” – Semptebra 2016 je YouTube-r Philip DeFranco obtožil YouTube, da cenzurira določene uporabnike in jim ne dovoli oglaševanja na vsebinah, ki so po njihovem mnenju neprimerne. “Demonetizacija” pomeni, da DeFranco ne prejema oglaševalskega dobička za številne videe. Na tisoče YouTube uporabnikov je že dobilo obvestilo s strani Googla, da so njihovi videi izvzeti iz “služenja denarja”.

10. Google Maps – Od začetkov storitve leta 2005, je Google Maps cenzuriral že številne kraje, med katerimi so tudi vojaške baze vsega sveta. Marca 2008, je po zahtevi Pentagona, Google odstranil “Street View” in 360-stopinjske slike vseh vojaških baz po ZDA.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Google iskalnik

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

VENUM PC

Cesta Jaka Platiše 18, 4000 Kranj, Tel: 06 999 39 83
Gaming računalniki, kot ste si jih vedno želeli Venum PC je inovativno podjetje, ki se ukvarja s servisom, odkupom in prodajo računalniške opreme. Na njihovi spletni strani ... Več

VideoExpert.eu – trgovina s profesionalno video opremo

Gunceljska cesta 14, 1210 Ljubljana Šentvid, Tel: 01 512 22 11
Spletna trgovina VideoExpert.eu Spletna trgovina videoexpert.eu je vodilna slovenska trgovina s profesionalno video, cinema in broadcast opremo. Njihovo vodilo je nuditi najprimernejše ... Več
Zlati partner

EUDACE d.o.o.

Dunajska cesta 159, 1000 Ljubljana, Tel: 05 994 21 60
Spoznajte podjetje Eudace Podjetje Eudace deluje na področju vpeljave ISO standardov, izvedbe izboljšanja informacijske varnosti v podjetju, varstva osebnih podatkov in poslovnega ... Več
Zlati partner

INFO-KOD d.o.o.

Cesta v Gorice 34a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 24 99
Skupina INFO-KOD že dvajset let ponuja rešitve na področju avtomatske identifikacije, ki je podlaga za računalniško izmenjavo podatkov. INFO-KOD d.o.o. je eden izmed glavnih distributerjev ... Več