Računalništvo, telefonija
Življenjski slog
26.03.2021 19:48

Deli z drugimi:

Share

Zavržemo preveč še delujočih naprav

Ozaveščanje potrošnikov o elementih krožnega gospodarstva in spreminjanje navad pri ravnanju s še delujočimi napravami s pomočjo ozaveščevalnih aktivnosti postaja vse bolj pomembno.

Količina e-odpadkov narašča 3-krat hitreje od ostalih odpadkov

Po podatkih Evropske komisije je odpadna električna in elektronska oprema najhitreje rastoči tok odpadkov v Evropi. Proizvodnja narašča, ker je tudi povpraševanje ogromno, naprave pa uporabniki hitro zamenjajo s sodobnejšimi. Prevečkrat se to zgodi, še preden se aparati pokvarijo, pri tem pa njihovi uporabniki ne pomislijo, da bi stara oprema lahko nekomu koristila. Preprosto jih še delujoče odvržejo – tudi na nepravilna mesta. Zato imamo svetovni problem pomanjkanja redkih in dragih naravnih virov, ki lahko v primeru nepravilno odvrženih naprav postanejo celo škodljivi za okolje.

Koncept krožnega gospodarstva

V izogib pomanjkanju surovin bo v prihodnosti potrebno čim večji del uporabljenih materialov ohraniti v uporabi čim daljši čas, vse ostalo pa primerno reciklirati, ob tem pa čim manjši del odlagati na odlagališča. Takšen način predvideva koncept krožnega gospodarstva, ki zmanjšuje odpadke na najnižjo možno raven ter spodbuja ponovno uporabo, servisiranje, obnovo, recikliranje ter souporabo in prodajo storitev namesto izdelka, kar se pri nas zaenkrat še premalo izvaja.

Izvajalci projekta

Z namenom, da se v Sloveniji omenjeno ravnanje izboljša, so v družbi ZEOS, d.o.o. skupaj s partnerjema, Zbornico komunalnega gospodarstva pri GZS in podjetjem TSD, d.o.o., v letu 2020 pričeli izvajati projekt Life Spodbujamo e-krožno. Pod sloganom »Še sem uporaben« bo projekt trajal vse do konca leta 2024 in je sofinanciran s strani Ministrstva za okolje in prostor RS ter Evropske komisije. Družba ZEOS, d.o.o. je največja slovenska shema, ki v imenu proizvajalcev izvaja zbiranje e-odpadkov, odpadnih baterij in odpadnih nagrobnih sveč. Zbrane tovrstne odpadke predaja v postopek nadaljnje obdelave. Ocenjujejo, da se med e-odpadki nahaja še 1-2 % delujočih naprav, hkrati pa se zavedajo, da se v Evropski uniji in s tem tudi v Sloveniji sprejemajo zakonodajne spremembe na področju ravnanja z odpadki, ki vodijo v krožno gospodarstvo. Zato preko svojih aktivnosti delujejo v smeri, da bi se te odpadke zajezilo in se jih tako lahko ponovno uporabilo.

Vsebina projekta

Projekt Life Spodbujamo e-krožno se osredotoča na ozaveščanje potrošnikov in deležnikov v verigi upravljanja z aparati. S pomočjo izgradnje ustrezne mreže, terenskih aktivnosti ter zakonodajnih predlogov vpliva na spreminjanje navad pri ravnanju z njimi. Prispeva k učinkovitejšemu izvajanju ključnih elementov krožnega gospodarstva: s spodbujanjem procesov servisiranja, ponovne uporabe, obnove, souporabe ter nakupa storitev ustvarja pogoje, kjer bodo materiali ostajali dalj časa v obtoku ter tako omogočili ohranjanje naravnih virov.

Organizatorji projekta pripravljajo inovativna orodja, s pomočjo katerih bodo poskušali večji del še delujočih aparatov preusmeriti iz odlagališč oz. reciklažnih centrov v ponovno uporabo. Po Sloveniji postavljajo kotičke za oddajo še delujočih aparatov, urejajo posebno potujočo učilnico, pripravljajo spletno platformo krožnega gospodarstva, nasvete za skupnosti souporabe in start-up delavnice o krožnem gospodarstvu, izvajali pa bodo tudi različne ozaveščevalne dogodke na terenu.

Povezovanje je ključno

Okoljski problem pomanjkanja naravnih virov je dolgoročno rešljiv, vendar je za to potrebnega več enotnega in sistematičnega pristopa, kamor se mora vključiti številne partnerje, ki se povežejo v trdno in stabilno mrežo, da bo sledila ciljem projekta in posledično vzpostavila trajno shemo ter spremenila življenjske navade potrošnika.

Več preberite na krozno.zeos.si. (P.R.)


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Zeos, d.o.o..
Vas zanima več iz te teme?
krožno gospodarstvo e-odpadki


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

TELEMACH d.o.o.

Brnčičeva ulica 49a, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 070 700 700
Telemach je eno glavnih telekomunikacijskih podjetij v Sloveniji in hkrati najhitreje rastoči mobilni operater v državi. Uporabnikom ponuja napredne televizijske storitve v ločljivostih ... Več
Zlati partner

XLAB

Pot za brdom 100, 1000 Ljubljana, Tel: 01 244 77 50
XLAB je globalno IT podjetje, osredotočeno na področja oddaljenega namizja (ISL Online), avtomatizacije in upravljanja hibridne infrastrukture (XLAB Steampunk) ter umetne inteligence, napredne ... Več

REMIS d.o.o.

Letališka cesta 32, 1000 Ljubljana, Tel: 01 521 13 18

NUFIRA d.o.o.

Ob Suhi 4d, 2390 Ravne na Koroškem, Tel: 041 722 132
Vsako hitro rastoče podjetje se spopada z odločitvami glede najboljšega poslovnega sistema za upravljanje svojih poslovnih procesov. Pravilna integracija integriranega programskega ... Več