Triki in nasveti
12.02.2018 18:24

Deli z drugimi:

Share

Zakaj je primerjanje specifikacij telefonov izguba časa?

Zakaj je primerjanje specifikacij telefonov izguba časa?
Zakaj je primerjanje specifikacij telefonov izguba časa?

Če ste ravnokar sredi odločanja o nakupu novega pametnega telefona, najverjetneje premlevate različne opcije glede na tehnične specifikacije naprav – RAM, pomnilniški prostor, kvaliteta kamere, vzdržljivost baterije, hitrost procesorja itd. Ne glede na to, da to počnemo praktično vsi, je tehtanje med temi surovimi specifikacijami vedno bolj izguba časa. Zakaj?

Kratek odogovor bi bil, da so telefoni več kot samo vsota njihovih posameznih komponent. Gre za delikatno optimizirane kose elektronike, ki slonijo na številnih inženirskih, programerskih in proizvodnih potezah. Že res, da osnovo predstavljajo zgoraj predstavljene tehnikalije, vendar je tukaj pomembno še marsikaj drugega. Ravno zato je nakup novega telefona vedno težka odločitev, razen, če smo zvesti eni znamki in preprosto kupimo naslednji model na sceni.

Dodaten razlog, zakaj je primerjava telefonovih specifikacij izguba časa je, ker so telefoni na splošno bostali bolj zmogljivi, hitrejši in boljši. To pomeni, da tudi naprave nižjega cenovnega razreda dosegajo visoke rezultate na testih in ponujajo povsem zadovoljivo stopnjo delovanja. Ta pojav ni značilen zgolj za mobilne telefone, temveč prav tako tudi za prenosnike, tablice in ostale digitalne naprave.

Procesor, RAM in učinkovitost delovanja

Primerjava telefonov glede na centralno procesno enoto in RAM zna biti precej zavajajoča – ne zgolj za to, ker Apple sledi svoji viziji, medtem ko Android naprave uporabljajo praktično identične procesorje in RAM spcifikacije. Dandanes smo lahko že prepričani (brez, da bi gledali specifikacije), da bo novi model katerekoli znamke ponudil vrhunsko uporabniško izkušnjo s hitro odzivnostjo procesorja, medtem ko bo tudi srednjecenovni telefon deloval povsem dobro.

Qualcomm je v eni od izjav povedal, da je nakup telefona zaradi procesorja, enako kot nakup avtomobila zaradi gum. Seveda lahko specifikacije pomagajo, vendar le do neke točke. Leto 2018 je leto, ko je mogoče nekoliko bolj primerno biti pozoren na nove lastnosti, ki jih ponuja procesor – izboljšana LTE povezljivost, izboljšana varnost, ali zmožnost snemanja videov v 4K resoluciji.

Zavedati se moramo, da tudi, če proizvajalci oglašujejo, da je procesor 30 odstotkov hitrejši od njegovega predhodnika, je vse odvisno od tega, kaj z napravo počnemo. Na to vplivajo faktorji kot so hitrost dotičnega spomina, arhitektura procesorja in celo način, na katerega je naša najljubša aplikacija napisana. Vse to vpliva na to, kako odzivna bo aplikacija in kakšna bo naša uporabniška izkušnja. Razen, če urejate 4K video ali igrate eno najbolj zahtevnih mobilnih iger, te razlike verjetno ne boste opazili.

Naslednje kar je treba izpostaviti je splošno sprejeto mišljenje, da več RAM-a, pomeni več aplikacij, datotek in opravil v spominu naenkrat. Kljub temu pa ni čisto tako, saj več RAM-a ne pomeni nujno tudi bolj gladko delovanje naprave. Lahko se zgodi, da konkurent z manj RAM-a deluje veliko bolj gladko od naše naprave. Recimo, če vzamemo primer telefona OnePlus 5T, ki se lahko pohvali s kar 8GB RAM-a in na drugi strani Google Pixel 2 s 4GB ter iPhone X s 3GB. Če bi gledali zgolj te številke, bi takoj rekli, da je OnePlus daleč najboljši, saj lahko dosega veliko več kot ostali. Kljub temu je dejstvo, da Applov iPhone ponuja “top-class” napravo in učinkovitost delovanja, saj ima izjemno kakovostni notranji menedžment spomina.

Kot zadnji pomembni faktor, na katerega ne smemo pozabiti je še, da morajo Android aplikacije biti narejene tako, da delujejo enako dobro na različnih tipih naprav in konfiguracij, medtem ko recimo iOS aplikacije v večini primerov točno vedo s kakšno strojno opremo se bodo soočale. To pomeni, da za stvaritev iOS aplikacije ne potrebujemo tako visokih standardov.

Torej, tako kvaliteta procesorja kot RAM sta specifikaciji, na katere smo lahko pozorni ob naslednjem nakupu telefona, vendar ne smemo pozabiti, da se ozadju skriva še veliko več. Pri telefonu, veliko bolj kot pri prenosnikih in tablicah, je učinkovitost delovanja naprave odvisna od raznih notranjih vezij, kar pomeni, da izolacija zgolj ene ali dveh ključnih spcifikacij ni preveč uporabna.

Izbira najboljše kamere

Specifikacije kamere so bile ene prvih, ki so postale irelevantne, ko so proizvajalci pametnih telefonov začeli z optimizacijo megapikslov na drugih ravneh. Spet je potrebno izpostaviti, da je kvaliteta kamere pomembna pri izbiri telefona, vendar še zdaleč ne pove vse o kvaliteti končne slike.

Vsak proizvajalec ponuja svojo kombinacijo programske in strojne opreme za optimizacijo najboljših možnih fotografij (in tudi po tem je odločitev o “dobri” in “slabi” sliki precej subjektivna). Surove spcifikacije kamere so vsekakor pomembne – in dve leči po navadi ponujata več možnosti kot ena – vendar je še kar nekaj faktorjev, na katere moramo biti pozorni.

Edini pravi test vsake kamere pametnega telefona so spletne strani, ki ponujajo vzorce fotografij. Recimo Flickr Camera Finder ali katera od drugih strani, ki piše recenzije naprav. Zapomniti pa si velja še, da se prava kvaliteta kamere pokaže v manj ugodnih razmerah kot je slaba svetloba ali hitro gibanje subjektov, kajti večin kamer ob dnevni svetlobi dela solidne fotografije.

Kaj pa baterija?

Ljudje, ki kupujemo nove telefone, po navadi gledamo na število ob enoti mAh in na tak način odločamo o tem, kako vzdržljiva je baterija telefona. Nekatere spletne strani raje govorijo o času, kako dolgo telefon zdrži z enim polnjenjem, saj tako veliko lažje ocenimo ali je primeren za nas.

Recimo Samsung Galaxy S8 ponuja 3.000 mAh baterijo, iPhone X 2.716 mAh baterijo, kar pomeni, da bo Samsung zdržal dalj časa kajne? V resnici ni tako. Kljub večji kapaciteti baterije, ki sicer res omogoča daljšo življenjsko dobo naprave med polnjenji, na učinkovitost baterije vpliva veliko več faktorjev. Ti se med seboj razlikujejo – od velikost in svetlobe ekrana, do kvalitete vezja, ki ga je proizvajalec uspel optimizirati v napravi. Galaxy S9 bi naj imel enake specifikacije baterije kot predhodnik, kar pa ne pomeni, da bo življenjska doba baterije enaka.

Moč procesorja, število senzorjev in celo avdio konfiguracije, vse to vpliva na baterijo naprave. Torej število mAh nam da občutek, koliko energije premore baterija, vendar nam ta podatek ne pove neposredno kateri telefon bo zdržal najdlje.

Kljub vsemu še naprej primerjamo specifikacije

Ne glede na vse povedano, je ob nakupu novega telefona še vedno vredno pogledati specifikacije naprave. Ne smemo pa te podatke vzeti kot glavne odločevalce pri nakupu. Proizvajalci lahko včasih z zelo bogatimi specifikacijami ponudijo zelo malo, prav tako pa se lahko zgodi, da povsem povprečne številke nudijo veliko več kot smo morda pričakovali. Naš nasvet je, da pred nakupom nove naprave preberete karseda veliko različnih recenzij virov, ki jim zaupate in šele nato primejrate specifikacije med seboj.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Srebrni partner

IPM Skupina, Holding d.o.o.

Dunajska cesta 106, 1000 Ljubljana,
Zlati partner

Crayon

Šmartinska cesta 106, 1000 Ljubljana, Tel: 0597 87 142
Crayon je globalno podjetje, ki svojim strankam pomaga zgraditi komercialne in tehnične temelje za uspešno digitalno transformacijo v oblak. Ponujamo celovite IT rešitve migracij ... Več

Komponentko d.o.o.

Ulica Ambrožiča Novljana 5, 1000 Ljubljana, Tel: 030 755 005
Računalniške ponudbe je v Sloveniji ogromno. Dobre računalniške ponudbe pa zelo malo. Vsak, ki se odloča za nakup računalnika, grafične kartice ali katerekoli druge računalniške ... Več

Računalniške storitve mITch, Mitja Mihelič s.p.

Čolnarska ulica 3, 1310 Ribnica, Tel: 05 125 8575, 051 258 575
Ali vaše podjetje potrebuje oddelek za IT? Nekoč dostopne le za velike korporacije, danes so IT funkcije na voljo podjetjem vseh velikosti po zaslugi računalništva v oblaku in ... Več