10 skritih geekovskih funkcij na Youtubu
Samo z uporabo iskalnega polja na YouTubu ne morete najti vsega, kar vam ta nudi. Družbeno video omrežje je znano po tem, da rado skrije nekatere funkcije oziroma t. i. “easter egge” globoko v vsebino strani. YouTube je lani praznoval svoj prvi “Geek Week”, enotedenski dogodek, ki ga bo sicer prirejal vsako leto, potekal pa bo od 4. do 10. avgusta. Njegov namen je predvsem osredotočenost na “geekovske” vsebine.
Velikonočna jajca ali “easter eggs” so simbol za skrite elemente, ki jih oblikovalci javnosti namenijo predvsem zato, da nagradijo super oboževalce, ki si vzamejo čas za to, da jih odkrijejo. Tovrstni “easter eggi” pa niso nobena novost za YouTube, saj jih je ta “nastavljal” že v preteklosti, uporabljajo pa jih tudi ostali, npr. Google. V iskalnik Google poskusite vpisati besede “do a barrel roll” brez narekovajev in videli boste, o čem je govora.
Pri YouTubu so “easter egge” tokrat posvetili Geek Weeku, a tu ne zmaga tisti, ki prvi odkrije “easter egg”, saj z vsakim odkritim “easter eggom” odklenemo serijo značk, kar lahko storimo tudi z reševanjem Geek IQ-testa in z ogledom čim več Geek Week videoposnetkov. Vsak “easter egg” predstavlja določen aspekt geekovske kulture, mnogo pa jih lahko odklenemo že s preprostim iskanjem ali pa z ogledom enega od mnogih videov, ki so nastali tisti teden. YouTube je na svojem računu za Twitter cel teden delil namige za odkrivanje “easter eggov“, nekatere pa si lahko ogledate v tej novici.
10 “easter eggov“, ki jih ne smete zamuditi:
- V iskalno polje YouTuba vpišite besede “use the force luke”. Opazili boste, da vaš “force” lahko premika rezultate iskanja. Use the force wisely!
- Zelo pomembno je, kako v naslednjem “easter eggu” vpišete presledke. V iskalno polje YouTuba vpišite
“/ geek week” in odkrijte ASCII verzijo YouTuba, s črnim ozadjem in grafiko stare šole. - V iskalno polje YouTuba vpišite frazo “beam me up scotty”. Čeprav glavnemu inženirju vesoljskega plovila, Scottyju, teh besed ni nihče izrekel, ta ukaz prežarči rezultate iskanja do vas.
- Fibonaccijevo število je priročno v matematiki, vendar pa ga za odklepanje “easter egga” ne rabite znati. Vpišite “fibonacci” v iskalno polje YouTuba in rezultati se vam bodo prikazali v stilu Fibonaccijeve spirale.
- Leetspeak. Znani jezik igričarjev, ki uporabljajo številke namesto črk N4pr1m3r t4k0 (na primer tako).
Vpišite kamorkoli (razen v iskalno polje ali polje za komentarje) številke “1337”. Opazili boste, da se komentarji videoposnetkov spremenijo v jezik Leetspeak (13375P34K). - POW! Ta funkcija deluje samo na posnetkih Geek Week, objavljenih 6. avgusta. Pri gumbih, kjer nastavljate jakost zvoka in kvaliteto videa, lahko opazite gumb “POW!”, ki posnetek spremeni v zrnasto izgledajoč video strip.
- Med gledanjem kateregakoli posnetka, objavljenega na YouTubu, vtipkajte kamorkoli (razen v iskalno polje ali polje za komentarje) številke “1980”, nakar boste prejeli kontrolo nad stolpi, ki ščitijo vaš posnetek pred izstrelki zlonamernih sovražnikov. Če izpustite preveč izstrelkov, vam ti uničijo video! 🙂
- Če vaš video potrebuje ogromno časa, da se naloži, boste med nalaganjem na sredini videli majhen “loading” krogec. Če na tipkovnici pritisnete tipko “levo”, se boste kar naenkrat znašli v legendarni igri kače oziroma Snake, ki jo poznamo s starih telefonov Nokia.
- Ne tako zelo zanimiva skrivnost: med ogledom videa lahko z desnim miškinim gumbom kliknete na posnetek, kjer vidite možnost izbire “stats for nerds” ali “statistika za piflarje”, kar je točno to, kar piše.
- V iskalnik vpišite “do the harlem shake”. V stilu posnetkov, ki so nastali v povezavi s to skladbo, se rezultatom iskanja “zmeša” v trenutku prehoda v njen glavni del.
Prijavi napako v članku