Računalništvo, telefonija
13.09.2006 07:08

Deli z drugimi:

Share

Vsak odstotek je pomemben

“V hudi tržni tekmi je pomemben vsak odstotek povečanja produktivnosti,” pravi Aleksander Troha, direktor Embalažnega grafičnega podjetja EGP iz Škofje Loke, v katerem kar 40 odstotkov proizvodnje zavzema izdelava škatel in embalaže za farmacevtsko industrijo. S 126 zaposlenimi in z dobrima dvema milijardama načrtovanega prometa v letošnjem letu, se podjetje uvršča v sam vrh slovenske kartonažne industrije. Z avtomatizacijo in informatizacijo proizvodnje, ki so jo zaključili pred kratkim, bodo svoj tržni položaj še utrdili.

V podjetju so konec junija zaključili testno obdobje informatizacije in avtomatizacije proizvodnje, v katero so vključili tiskarske stroje, dodelavne stroje in ročna zajemna delovna mesta. Projekt vključuje integracijo sistema @Tiskar, ki so ga skupaj s strokovnjaki podjetja Abit prilagodili EGP-jevim potrebam in infrastrukturi. Kot je povedala Tonči Cerar, pomočnica direktorja v podjetju Abit, je bila to prva prilagoditev programske rešitve @Tiskar posebej za kartonažno industrijo, saj so doslej sistem uporabljali v tiskarnah. “Projekt je zahteval veliko angažiranja in dela. Verjamem, da bo prinesel tudi ustrezne rezultate,” poudarja Aleksander Troha in dodaja, da ‘tektonskih’ premikov ne pričakujejo, saj je proizvodnja v podjetju EGP že sedaj precej optimizirana. “Govorimo o nekaj odstotkih. Gre za tiste drobne malenkosti, ki nas bodo v prihodnje ločevale od konkurentov in zaradi katerih bo naše poslovanje še boljše.”

Glavni cilj informatizacije in avtomatizacije proizvodnje je bil zagotoviti čimbolj natančno spremljanje proizvodnje, ki bi omogočilo odkrivanje neizkoriščenih, skritih notranjih rezerv, ki obstajajo v vsaki proizvodnji. Informatizacija vodstvu podjetja zagotavlja kakovostne in verodostojne informacije, na osnovi katerih lahko menedžment bolj suvereno in utemeljeno sprejema odločitve in uvaja rešitve, ki omogočijo čimbolj kakovostno in čimcenejšo proizvodnjo.

“Nesporne pridobitve avtomatizacije proizvodnje so: spremljanje proizvodnje, kar zagotavlja neposreden nadzor nad delom v vsakem trenutku; možnost ukrepanja na osnovi informacij z možnostjo poseganja v sistem na daljavo; hitro in preprosto časovno terminiranje delovnih operacij; pa tudi poenostavljeno pridobivanje podatkov. Vse te pridobitve nam bodo v prihodnje pomagale zagotoviti še bolj konkurenčno proizvodnjo,” je povedal Andrej Eržen, vodja proizvodnje v podjetju EGP. “Podatki meritev dejansko opravljenega dela nam bodo v pomoč pri boljšemu načrtovanju in s tem pri boljšemu izkoriščanju strojev, kapacitet, časa, natančnejšega držanja rokov…” pa ocenjuje direktor Troha in dodaja, da so podjetje Abit izbrali po preučitvi trga in opravljeni analizi domačih in tujih ponudnikov. “Veliko je pomenila referenca, ki jo ima Abit v Gorenjskem tisku. Sodelovanje je bilo ves čas projekta korektno in uspešno,” je povedal Troha.

Posebnost, na katero opozarjajo v večini podjetij, kjer uvajajo sisteme informatizacije in avtomatizacije, pa je komunikacija z zaposlenimi. Tudi v podjetju EGP so na dotik občutljivi zasloni in čitalci za zajem črtne kode med zaposlenimi najprej naleteli na nezaupanje in negodovanje. “Na začetku je bilo veliko težav in napak, saj ljudje težko sprejemamo novosti. Zdaj, po končanem testnem obdobju, je odziv zelo dober, saj že več kot dva meseca ni nobenih pripomb. Sistem je uporabniku prijazen in zaposleni ga učinkovito uporabljajo,” je povedala Anita Lubec, koordinatorica projekta v podjetju EGP.

V avtomatizacijo je vključenih dvanajst strojev in štiri ročna zajemna delovna mesta, ki pokrivajo več kot 20 ročnih delovnih mest in nekaj manjših dodelavnih strojev. Na strojih se podatki osvežujejo nekajkrat na minuto in prikazujejo za katero delovno mesto gre, kateri delovni nalog se izvaja na posameznem stroju, katera naloga se izvaja (npr. priprava, obratuje, malica), kdaj je stroj začel obratovati in kdaj je prenehal, hitrost s katero obratuje in število izdelkov, ki je bilo v tem času izdelano. @Tiskar poleg aktualnega prikaza trenutnega stanja omogoča tudi arhiviranje in pregled zgodovine podatkov, ki jih je mogoče primerjati skozi čas in po posameznih strojih.

Poleg programske opreme so pri Abitu pripravili funkcionalno specifikacijo, poskrbeli pa so tudi za izgradnjo industrijskega omrežja po proizvodnji in na delovna mesta namestili vso potrebno strojno opremo. Sistem so v celoti prilagodili že obstoječim proizvodnim procesom in niso v ničemer spreminjali poteka proizvodnje, kar je zlasti pomembno za hitro sprejetje novega sistema med zaposlenimi. Sistem @Tiskar poleg “on-line” spremljanja poteka proizvodnje, zajema podatkov in poročanja omogoča tudi popravke delovnih nalogov na daljavo, popolno sledljivost in izmenjavo podatkov s poslovnim informacijskim sistemom.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

ETRUST d.o.o.

Arja vas 101, 3301 Petrovče, Tel: 03 710 37 80
Etrust d.o.o. razvija MES sisteme, namenjene planiranju in optimizaciji proizvodnje, ki so povezljive tudi z ERP sistemi, kot je npr. SAP. Več
Zlati partner

Exclusive Networks Slovenia d.o.o.

Dunajska cesta 159, 1000 Ljubljana, Tel: 01 292 76 51
Za nemoteno poslovanje potrebujete trdo in varno omrežno infrastrukturo. Podjetja brez vzpostavljene trdne infrastrukture pogosteje trpijo zaradi slabe uporabniške izkušnje za zaposlene ... Več
Zlati partner

ŠPICA INTERNATIONAL d.o.o.

Pot k sejmišču 33, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 568 08 00
Špica International je vodilni slovenski ponudnik informacijskih sistemov in rešitev za obvladovanje časa in prostora. Realnega prostora v realnem času! Njihove rešitve vključujejo ... Več

InfoQ d.o.o., informacijske rešitve

Cankarjeva cesta 6a, 8330 Metlika, Tel: 041 630 449
Podjetje InfoQ d.o.o. razvija programske rešitve za proizvodna podjetja, ki potrebujejo SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) in MES (Manufacturing Execution System) skupaj ... Več