“Vojna v oblaku” – Microsoft daleč najmočnejši med vsemi
Microsoftov oblačni segment poslovanja je v zadnjem četrtletju dosegel neverjetnih 6 milijard ameriških dolarjev prihodkov in $20.8 milijard v zadnjih 12-ih mesecih. Če vas ti podatki niso navdušili, naj dodamo še to, da poslovni segment oblačnih storitev Microsofta raste 58-odstotno, podjetja pa ni niti doseglo še največjega dela trga.
Če pogledamo Amazonove številke lahko prav tako vidimo izjemno uspešnost: 49-odstotna rast, ki je v prvem četrtletju doprinesla $5.44 milijard prihodkov. Gre seveda za astronomske številke, ki pa kot lahko vidimo ne dosežejo Microsoftovih. Ne samo to, Amazon je celo povečal zaostanek za Microsoftom.
Torej, kje tiči skrivnost storitev Microsoft Cloud in Azure in kaj je tisto, kar omogoča “hiper-rast” podjetja, s hitrostjo, ki je praktično ne doumljiva za nekatere ostale konkurente? Zakaj je Microsoft in njegova strategija toliko uspešnejša od ostalih konkurentov – tukaj ne govorimo o nekih površečnih podjetjih, temveč o akterjih kot je Amazon, IBM, Salesforce, SAP, Oracle in ostali? Je Microsoft zares dosegel raven, katero bo le stežka kdorkoli ujel? Kako Microsoftu uspeva “proizvajati” nove ideje, poleg tega pa še nove ravni dosežkov z drugimi korporacijami, ki uporabljajo njihove storitve?
Prejšnji teden je Microsoft predstavil rezultate ob četrtletju in Forbes je povzel 10 glavnih strateških točk, ki sta jih ponudila glavni izvršni direktor Microsofta, Satya Nadella in direktorica financ, Amy Hood:
Medtem ko je vsak ponudil nekaj informacij o tem, kaj Microsoft v tem trenutku počne na določenih področjih, prava vrednost prihaja s strani Nadellinega doseganja novih razsežnosti z Microsoftovimi trenutnimi kapacitetami. Napovedal je tudi kje bo Microsoft naredil nove korak v prihodnost in opozoril na to, kje bo Microsoft razširil meje mogočega za potrošnika prihodnosti:
– eden, univerzalen, “easy-to-use” arhitekturni sistem, ki je idealen za digitalno transformacijo;
– združevanje oblačnih storitev, interneta stvar in še mnogo več v konsistentno in inteligentno vlakneno zmes;
– povezovanje predhodno ločenih delov Microsoftove tehnologije v elegantno kombinacijo, ki lahko skupaj doseže veliko več kot bi dotične tehnologije lahko dosegle posamično;
– postavljanje potrošnika v center vsega kar Microsoft počne;
– dvig umetne inteligence iz tehnološko bleščečega se objekta v poslovni imperativ.
Ko prebirate teh nekaj gonilnih sil, ki bodo najbolj intenzivno vplivale na poslovanje Microsofta v prihodnosti, ne pozabite, da je Nadella v poročilu dejal: “Še vedno smo v začetni fazi oblačne tranzicije”. Konkurentom Microsofta tako verjetno ni najbolj prijetno, ko vedo, da jih čaka še veliko več, medtem pa Microsoft seveda “melje” naprej in pelje razvoj svojih storitev z visoko hitrostjo proti položaju, kjer ga vsaj za zdaj ni mogoče ujeti.
Prijavi napako v članku