Vlada ne popušča! Želi vohuniti brez sodnega nadzora
Svetovni splet bi moral biti prostor, kjer bi se lahko vsaj za trenutek umaknili od vsakdanjega vrveža življenja. To pa žal ne sovpada s trenutno slovensko politiko. Slovenska policija in Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (SOVA) se namreč skupaj z Janševo vlado zavzemata, da bi lahko dostopala do podatkov uporabnikov telekomunikacijskih storitev zgolj na podlagi pisnega zaprosila. Doslej so za to morali pridobiti sodni nalog. Za slednjega pa so seveda potrebovali tehten razlog.
Slovenska policija in Slovenska obveščevalno-varnostna agencija želita pridobiti za mnoge sporna pooblastila v okviru Zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom). Čeprav je vsakemu razumnemu človeku jasno, da bi šlo v tem primeru za grobo kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki jih ščiti celo Evropska konvencija, Slovenska vlada od tega ne odstopa. V umik spornih določil je ni prepričal niti Informacijski pooblaščenec, ki je zavzel stališče, da bi sprejem take novele Zakona o elektronskih komunikacijah pomenil grob in nedopusten poseg v pravice posameznika do komunikacijske zasebnosti, ki jih seveda ščiti tudi slovenska ustava.
Slovenska vlada, ki očitno želi pahniti Slovenijo v čas komunizma in Udbe, trdi, da je sprejem novele Zakona o elektronskih komunikacijah, ki bi Slovenski policiji in Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji omogočila dostopala do podatkov uporabnikov telekomunikacijskih storitev zgolj na podlagi pisnega zaprosila, nujen za učinkovit pregon kriminala. Postopki pridobivanja odredbe naj bi bili namreč prezapleteni in predolgi. Zaradi tega so »pametni« predstavniki vlade že sporočili, da sporne določbe novele ZEKom ne bodo umaknili.
Na srečo se bo za našo komunikacijsko zasebnost zavzemal vsaj Informacijski pooblaščenec. V primeru, da bo zakon v domnevno protiustavni obliki sprejet, bo Informacijski pooblaščenec namreč zahteval njegovo ustavno presojo. Še dobro, da imamo v naši državi še vedno razumne ljudi, ki vedo, da so časi totalitarnega režima na slovenskem že zdavnaj mimo.
Prijavi napako v članku