Triki in nasveti
22.03.2009 19:55
Posodobljeno 15 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Varna uporaba socialnih mrež

Facebook je lahko tudi nevaren.
Facebook je lahko tudi nevaren.

Socialne mreže, ki so iz leta v leto vedno bolj priljubljene, so lahko pri ohranjanju osebnih, poslovnih in družinskih stikov v veliko pomoč. In v čem je njihova slabost: Zlobneži vedo, da jih pogosto uporabljate, zato se jih pazite.

Na kaj moramo biti pozorni:
Pretkani sociopati uporabljajo socialne mreže z enim samim namenom. Okužiti vaš računalnik.
Scenarij: Pravkar ste v vaš poštni nabiralnik dobili sporočilo od enega izmed vaših prijateljev, ki je bilo poslano preko ene izmed popularnih socialnih mrež, kot je npr. Facebook.

Sporočilo obljublja veliko smeha, in usmerja na spletno stran, za katero še nikoli niste slišali. Glede na to, da je poslano od dobrega prijatelja boste sporočilu zaupali in kliknili na povezavo-in še preden se boste zavedali, bo vaš računalnik preusmerjen na kakšno “phishing” stran, ki vas bo okradla uporabniškega imena in gesla za vstop v Facebook ali pa se bo na vaš sistem nezavedno naložil kakšen trojanski konj, ki bo brez premisleka posesal vsa vaša gesla.

Naj si bo krivec ponarejena stran nekega profila,ki služi zloveščemu namenu ali sporočilo, ki domnevno prihaja iz strani našega najboljšega prijatelja, socialne mreže postajajo najnovejši medij za zlonamerne programske napade. Ker postajajo operacijski sistemi in aplikacije na njih vse bolj težki za direkten vdor, so spletni kriminalci spoznali, da je veliko lažje ljudi prepričati, da kliknejo na nevarno povezavo, odprejo okužene datoteke in zaženejo zlonamerno programsko opremo. In najboljše mesto, kjer se lahko izkoristi zaupanje prijateljev, sošolcev in znancem prav gotovo predstavlja sam mehanizem socialnih mrež.

V današnjem času, veliko spletnih uporabnikov loči spam pošto od običajne. Ampak kaj se zgodi, če ta pošta prihaja v obliki sporočila iz socialne mreže in vas nevede popelje na stran, ki je na las podobna vstopni strani kakšnega Myspeace-a ali Facebook-a. Minil bo kakšen teden ali dva, in naenkrat bodo tatovi podatkov upravljali z vašim uporabniški računom in pošiljali zlovešče URL naslove preko katerih se bodo kot gobe po dežju na računalnike vaših prijateljev nalagali zlobni virusi.

Največji mreži Facebook in MySpace se že dolgo ubadata z množico črvov in drugo nesnago, ki se neodvisno od uporabnikovih dejanj širi na vse konce sveta.

Rešitev?
Če dobite občutek, da je vaš uporabniški račun na kakšni izmed socialnih mrež kontroliran iz strani hudodelcev, to nemudoma sporočite administratorjem strani ali podporni ekipi.

Večkrat zamenjajte vaše vstopno geslo in se izogibajte klikanju povezav, ki vas ponovno vodijo na vstopno stran socialne mreže.

Namesto tega, celotno pot do določenega URL naslova vpišite v vaš brskalnik ali uporabite že obstoječ zaznamek.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

Endava PLC

Vilharjeva cesta 46, 1000 Ljubljana,
Endava spreminja odnos med ljudmi in tehnologijo. Pri izkoriščanju prednosti novih poslovnih modelov in priložnosti na trgu pomagamo nekaterim vodilnim svetovnim podjetjem iz ... Več

PRANA 3STIL d.o.o.

Opekarniška cesta 15a, 3000 Celje, Tel: 051 807 390
Podjetje Prana 3stil je specializirano za računalniške stortve, kot so razvoj Windows/Linux programske opreme, prodaja, servis in podobno. Več
Diamantni partner

Miklavčič marketing, d.o.o.

Zgornji Brnik 130H, 4210 Brnik aerodrom, Tel: 041 414 847

MAJ.universe

Čopova ulica 6, 3310 Žalec, Tel: 041 430 248
MAJ.universe je Majino vesolje MAJ.universe je Majino vesolje, ki ga želi deliti z vami. Maja Horvat je številne izkušnje v novinarstvu, odnosih z javnostjo, organizaciji ... Več