V pripravi prvi superračunalnik s kitajskimi procesorji
Peking in Svetovna banka sta avgusta lani objavila podatke, da je Kitajska s svojo gospodarsko rastjo z drugega mesta izrinila Japonsko. Deleža zmaja naj bi ZDA prehitela najpozneje do leta 2025. Kitajska naj bi za nameček kmalu postala še velesila na področju superračunalnikov. Kitajska akademija znanosti (Chinese Academy of Sciences) je namreč potrdila, da ji bo do konca leta uspelo izdelati prvi superračunalnik, ki bo za preračunavanje podatkov uporabljal izključno kitajske procesorje.
Superračunalnik Dawning 6000 bo za preračunavanje najzahtevnejših računskih operacij uporabljal dobrih 10 tisoč procesorjev Loongson. Novinec naj bi pri polni obremenitvi razvil skupno računsko moč okoli treh petaflopov oziroma tri tisoč milijard operacij s plavajočo vejico na sekundo. Zmogljivi procesorji Loongson bodo za nameček še združljivi tako s 64-bitnimi distribucijami odprtokodnega sistema Linux kot z najnovejšimi Microsoftovimi operacijskimi sistemi Windows družine x64.
Pri tem velja omeniti, da je trenutno najzmogljivejši superračunalnik na svetu na lestvici TOP500 postavljen na kitajskih tleh. Tu gre za superračunalnik Tianhe-1A, ki za preračunavanje najzahtevnejših računskih operacij uporablja 7.168 grafičnih kartic Nvidia Tesla M2050 in 14.336 procesorjev Intel Xeon X5670. Verjetno je le še vprašanje časa, kdaj bodo na Kitajskem postavili najzmogljivejši superračunalnik na svetu, ki bo za preračunavanje računskih operacij uporabljal izključno zmogljive 64-bitne kitajske procesorje Loongson.
Prijavi napako v članku