Računalništvo, telefonija
Poslovne rešitve
25.04.2022 11:44
Posodobljeno 3 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Ukrajinski doprinos vesoljski industriji

Vojna v Ukrajini ogroža razvoj vesoljske industrije in ne le zaradi gospodarskih sankcij proti Rusiji. Ukrajina igra ključno vlogo na svetovnem vesoljskem področju, njihovi dosežki pa so večino časa v senci ameriških, ruskih in kitajskih vesoljskih podvigov.
Foto: ESA/CNES/Arianespace/J.M. Guillon/AFP
Foto: ESA/CNES/Arianespace/J.M. Guillon/AFP

Številni vesoljski projekti in plovila verjetno ne bi obstajali brez ukrajinske vesoljske industrije. Ukrajina je od petdesetih let prejšnjega stoletja pomemben akter v svetovni vesoljski industriji. Tudi danes velja za vrhunskega oblikovalca in proizvajalca vesoljskih plovil, raketnih motorjev in vesoljskih elektronskih komponent.

Eden izmed vodilnih ukrajinskih proizvajalcev vesoljske opreme je državno podjetje Yuzhmash, ki tesno sodeluje z Yuzhnoye, ukrajinskim oblikovalcem satelitov in raket. Obe podjetji sta bili ustanovljeni v petdesetih letih prejšnjega stoletja in delujeta pod okriljem Državne vesoljske agencije Ukrajine (SSAU).

Ključna vloga na svetovni vesoljski sceni

Če spremljate svetovne vesoljske podvige, potem ste že slišali za družino raket Vega Evropske vesoljske agencije (ESA), ki je pred kratkim praznovala svojo 10. obletnico. Vega je sestavljena iz ukrajinskega raketnega motorja, ki se loči od rakete in nato prenese koristni tovor v želeno orbito.

Nosilno vozilo Vega se uporablja za izstrelitev manjših tovorov, novejša različica Vega-C pa je trenutno v razvoju in naj bi bila predstavljena proti koncu leta. Druga pomembna družina raket, ki jo je zasnovalo podjetje Yuzhnoye, je Zenit, s katero so nadomestili zastarele rakete Ciklon in Sojuz iz sovjetske dobe. Po 71 uspešnih izstrelitvah je decembra 2017 vzletela zadnja raketa Zenit.

Od svojega prvega poleta v 60. letih 20. stoletja je bila družina Soyuz najbolj uporabljena nosilna raketa na svetu. Po koncu Space Shuttle leta 2011 in do SpaceX misije Falcon 9 leta 2020 so bile rakete Sojuz edina odobrena nosilna raketa za pošiljanje astronavtov na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS).

ISS nenehno potrebuje nove dobave zalog in opreme. Za to uporabljajo različna vesoljska plovila, kot so SpaceX Dragon, Russian Progress ali Cygnus, ki jih nosi raketa Antares, zasnovana pod okriljem ameriškega podjetja Northrop Grumman in ukrajinskega Yuzhnoye.

Poleg tega deli tehnologije raketnih motorjev, ki jih trenutno razvija nemško zagonsko podjetje Rocket Factory Ausburg, ki poskuša zgraditi najcenejšo raketo na svetu, prihajajo iz ukrajinskega Yuzhmasha.

ukrajinska-vesoljska-industrija-Ukrajina-Rusija-SSAU
Foto: NASA Wallops/Allison Stancil

Ukrajinsko »Raketno mesto«

Yuzhnoye in Yuzhmash imata sedež v jugovzhodnem ukrajinskem mestu Dnipro, ki si je zaradi cvetoče vesoljske industrije prislužil naziv »Raketno mesto«. V trenutnih spopadih je mesto Dnipro do pred kratkim ostalo nepoškodovano, 11. marca pa so poročali o zračnih napadih, ki so poškodovali del mestne infrastrukture. Obe vesoljski podjetji ostajata v napadih nepoškodovani.

»Verjamem, da se jima za zdaj izogibajo, ker ju želijo osvojiti in uporabiti za svoje namene,« je o Rusih povedal nekdanji predsednik ukrajinske vesoljske agencije Volodimir Usov. »Če zmagamo, preden bo vse uničeno, bomo ohranili te raziskovalne in proizvodne zmogljivosti. Vendar se lahko situacija vsak dan spremeni. Dva napada na Youzmash in škoda bo nepopravljiva.«

Usova ne skrbi le grožnja nenadomestljive tehnološke izgube. Objekti, ki razvijajo tudi novo generacijo raketnih motorjev na trda goriva, hranijo ogromne količine strupenih kemikalij, ki se uporabljajo pri raketnem pogonu. V primeru napada bi kemikalije uhajale v okolje in povzročilo veliko ekološko škodo.

»To bi bila velika ekološka katastrofa,« je dejal Usov. »To je res veliko podjetje z veliko zmogljivostjo in kapacitetami in množico posebnih tekočin in raketnega goriva. To bi bila velika okoljska katastrofa ne samo za Ukrajino, ampak za celotno Evropo.«

Ko gre za ukrajinsko-ruske odnose v vesoljskem sektorju, Usov odkrito razlaga, da po njegovem mnenju Rusija že leta spodkopava ambicije in interese Ukrajine.

»Rusija je vedno želela, da smo njihov partner in delamo stvari pod njihovimi pogoji.«

Rusija je po njegovih besedah izkoristila svoj politični vpliv in pritiskala na Brazilijo, naj se umakne iz razvoja vesoljskega plovila Cyclone-4M, ki sta ga obe državi vzajemno gradili za predlagano brazilsko vesoljsko pristanišče v Alcantari. Projekt je bil ustavljen leta 2015, eno leto po priključitvi ozemlja Krima Rusiji. V uradni izjavi so brazilski predstavniki kot razlog za odstop navedli zaskrbljenost glede proračuna projekta, trenutnega finančnega položaja obeh držav in prihodnost trg komercialnega lansiranja.

Dnipro središče ukrajinskega vesoljskega razvoja

V času Sovjetske zveze je bil Dnipro eno glavnih središč vesoljske, jedrske in vojaške industrije in je imel ključno vlogo pri razvoju in proizvodnji balističnih raket za Sovjetsko federacijo. Ena najmočnejših medcelinskih balističnih raket (ICBM), uporabljenih med hladno vojno, je bila R-36, ki je kasneje postala temelj nosilnih raket Tsyklon. Tako R-36 kot tudi Tsyklon sta bila zasnovana pod budnim očesom podjetja Yuzhnoye in izdelana v tovarnah Yuzhmash.

Potencial vesoljske industrije Dnipra so opazili tudi tuja podjetja, kot na primer Firefly Aerospace s sedežem v Texasu. Podjetje je leta 2017 bankrota rešil Max Polyakov, ki je naslednje leto odprl raziskovalno-razvojni center Firefly Aerospace v Dnipru. Polyakov je upal, da bo z nakupom lahko združil ukrajinsko in ameriško vesoljsko strokovno znanje in ustvaril podjetje, ki bo sposobno izdelovati rakete, satelite in pristajalne naprave.

Septembra lani je Firefly izvedel svojo prvo izstrelitev. Njihova raketa, imenovana Alpha, ni dosegla orbite, vendar se je vseeno dobro obnesla pri prvem poskusu z novim vesoljskim plovilom. Kmalu po izstrelitvi so različne ameriške vladne agencije začele vzbujati zaskrbljenosti glede državne varnosti lastnika Maxa Polyakova in aktivno ovirali podjetje pri naslednji izstrelitvi rakete Alpha.

Zaradi pritiskov ameriške vlade se je pred dobrim mesecem Polyakov moral odreči večinskemu deležu v podjetju.

Ukrajinski vesoljski program vključuje tudi projekte, kot so vesoljske odprave odstranjevanja vesoljskih odpadkov in razvoj sistemov za zaščito pred trki asteroidov. V okrilju svojega dolgoletnega delovanja so uspešno izstrelili številne komunikacijske satelite v slikovne in znanstvene namene, še vedno pa so v procesu razvoja nove vesoljske nosilne rakete Cyclone-4M, ki temelji na Zenitu in Tsyklonu.

S 16.000 zaposlenimi ima ukrajinska vesoljska agencija enako razsežnost kot ameriška vesoljska agencija NASA.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

VIBOR d.o.o.

Brnčičeva ulica 41d, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 561 33 21
Podjetje Vibor z unikatnim pristopom že od leta 1993 zagotavlja neprekinjeno podporo celotni organizaciji z zanesljivo opremo ter rešitvami, ki poenostavljajo in povezujejo delovne ... Več

Komponentko d.o.o.

Ulica Ambrožiča Novljana 5, 1000 Ljubljana, Tel: 030 755 005
Računalniške ponudbe je v Sloveniji ogromno. Dobre računalniške ponudbe pa zelo malo. Vsak, ki se odloča za nakup računalnika, grafične kartice ali katerekoli druge računalniške ... Več

MORDICOM d.o.o.

Šolska ulica 40, 5250 Solkan, Tel: 05 330 03 60
Skoraj nemogoče je preceniti vpliv rešitev za načrtovanje virov podjetja (ERP) v sodobnem poslovnem svetu. ERP sistemi so nadomestili nepovezane delovne tokove in nezdružljiva ... Več
Zlati partner

SELECTIUM ADRIATICS d.o.o.

Letališka cesta 29c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 543 88 88
Podjetje Selectium Adriatics d. o. o., ki v Sloveniji nastopa pod imenom Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium, je lokalni zastopnik družbe Hewlett Packard Enterprise (HPE). ... Več