Tridimenzionalni televizorji dokazano škodujejo očem
Ker se je v zadnjem času vse več uporabnikov Samsungovih 3D televizorjev pritoževalo nad pekočim občutkom v očeh, je računalniški gigant naročil neodvisno raziskavo. Ta naj bi pokazala dejanski vpliv tridimenzionalnih televizorjev na oči filmofilov.
Izsledki raziskovalcev iz berkeleyske univerze so bili pričakovani. Ti so namreč pokazali, da domači 3D televizorji prekomerno obremenjujejo in utrujajo oči gledalcev. Glavni razlog tiči predvsem v tem, da vsi gledalci ne dojemajo tridimenzionalnih slik na pravilen način. Težave s pravilnim zaznavanjem tridimenzionalnih slik naj bi imela več kot polovica ljudi starosti med 18 in 36 let. To lahko povzroči tako draženje oči kot glavobol.
Raziskovalci iz berkeleyske univerze so dejansko prišli do spoznanja, da 3D televizorji ne sodijo v domačo dnevno sobo. Klasični televizorji so tu še vedno veliko boljša izbira. Kot zanimivost naj tu še dodamo, da je v kinodvoranah zgodba povsem drugačna. Tam tridimenzionalni filmski posnetki na platnu občutno manj obremenjujejo gledalce kot posnetki v klasičnem 2D načinu. Glavni razlog je predvsem v razdalji med platnom in gledalci. Ta je neprimerno večja kot v domači dnevni sobi. V kinodvoranah se je torej priporočljivo izogibati 2D filmom. Kaj menite, jim gre verjeti?
Prijavi napako v članku