Slika, tv, avdio
Televizorji
Računalništvo, telefonija
Življenjski slog
Triki in nasveti
28.11.2024 08:45

Deli z drugimi:

Share

Na testu Hisense 65U8NQ: prava Mini-LED poslastica

OLED, QLED, QD-OLED, Mini-LED, MicroLED … Kaj naj človek izbere, če pa je toliko izbire?

Najlažje (in najbolje) je, da se napotite v bližnjo trgovino, postavite pred TV zid in začnete primerjati različne televizorje. Tako boste še najhitreje ugotovili, kaj vam ustreza. Marsikdo vam bo rekel, da izberite OLED, predvsem zaradi prefinjenosti slike, jasnosti premikajočih elementov in tiste prave črne barve, ki ostane črna, tudi ko so na sliki svetlejši elementi. Tepe pa jih svetilnost, ki je v povprečju veliko slabša, in »vžgana« slika (angl. burn-in), čeprav so novejši paneli veliko bolj odporni, še posebej če dodatno pazimo na statične slike.

Mini-LED je tehnologija, ki odpravlja težave s svetilnostjo in vžgano sliko, hkrati pa se je sposobna tudi približati ali mogoče celo izenačiti kakovost, ki jo ponuja OLED. Je debata o svetilnosti drugače sploh potrebna? Ali sploh kdo uporablja televizor nad 50 % svetilnosti? Večino časa ne, ampak svetilnost igra pomembno vlogo tudi pri HDR-ju, kjer pa je razlika lahko očitna.

Tudi cena v večini primerov govori v prid Mini-LED televizorjem, čeprav so se tudi OLED televizorji močno pocenili v zadnjih letih.

Mini-LED je odskočna deska za prihajajočo tehnologijo MicroLED, ki bo združila najboljše obeh svetov. Ampak pot do dostopnih MicroLED televizorjev je še dolga, do takrat pa lahko uživamo v obstoječih televizorjev.

Tako kot sem jaz lahko užival v testiranju najnovejšega Hisense 65U8NQ.

PrednostiSlabosti
Odličen zaslonObčasno »cvetenje« (blooming) slike
Zelo dobra svetilnostVIDAA ni tako bogata kot Android TV (Google TV)
1600 zatemnitvenih območij za dobre kontrasteBas je šibka točka
Črne barve skoraj na nivoju OLED-a 
HDR gledanje in igranje je odlično 
144 Hz z variabilnim osveževanjem, AMD FreeSync Premium Pro 

Hisense 65U8NQ cena?

Hisense 65U8NQ – 65 palcev, ki jih zna izkoristiti v celoti

Škoda, da ni na voljo tudi v 55-palčni velikosti, ker marsikatera dnevna soba nima dovolj prostora za 164-centimetrsko zverino.

To je pa tudi edina graja, ki jo imam pri izgledu. Ko ga gledam od spredaj, izgleda kot večina televizorjev. Okvirji so zelo ozki, skorajda neobstoječi, z izjemo spodnje brade, ki pa je tudi zelo ozka in jo potrebuješ zaradi IR senzorja (in mikrofonov). Odločili so se za sredinsko stojalo namesto nogic na vsaki strani. Oblika šestkotnika se mi zelo dopade in všeč mi je tudi, da si lahko velikost (delno) prilagodiš. Televizor lahko postaviš nižje tlom, lahko pa tudi nekoliko višje, da spodaj postaviš še zvočno letev (soundbar), čeprav sodeč po zvoku to za večino ne bo potrebno. Ali pa nič od tega in jo namestiš na steno. Ni pa tanek televizor, kar ni takoj očitno iz sprednje strani. Hrbtišče je kar konkretno, predvsem zaradi vgrajene Mini-LED Pro osvetlitve ozadja.

Napaja se kar direktno iz vtičnice, zato ne boste iskali načine, kako skriti adapter. Vsi priključki so na levi strani:

  • 4x HDMI (dva s podporo za 4K 144 Hz in 1x eARC)
  • 1x USB 2.0, 1x USB 3.0
  • Optični S/PDIF za zvok
  • LAN vhod
  • Priključek za slušalke

Če jo boste namestili na steno, bodo skoraj vsi priključni enostavno dostopni. Izjema so USB, Ethernet in optični priključek, ki se nahajajo v ločeni vdolbini, obrnjena proti steni. Televizor je večinoma izdelan iz plastike, ki pa deluje zelo robustno in nimam pomislekov glede kakovosti izdelave.

Takoj ti je jasno, zakaj so Mini-LED televizorji tako priljubljeni

OLED panelu je res težko konkurirati na barvnem področju. Če se mu lahko približaš, ti bo vsak zaploskal. Je Hisensu uspelo? Jaz bi rekel, da ja.

Najprej pa malo terminologije. Hisense 65U8NQ je ULED (Ultra LED) televizor z Mini-LED osvetlitvijo ozadja. Panel je VA s 4K ločljivostjo, osvežuje se pri 144 Hz, ima tudi podporo za variabilno osveževanje (VRR). Panel uporablja tudi tehnologijo kvantnih pik, za osvetlitev ozadja pa sem že omenil Mini-LED Pro s 1600 zatemnitvenimi območji, ki so pod nadzorom slikovnega čipa Hi-View Pro.

Še nekaj terminološke smetane. Na voljo so vsi HDR standardi: HDR10, HDR10+, HDR10+ Adaptive, HLG, IMAX Enhanced in plačali so tudi licenco za Dolby Vision in Dolby Vision IQ. Enako je pri zvoku: DTS:X, IMAX DTS in Dolby Atmos.

Skratka, Hisense 65U8NQ ni zaman takoj pod najbolj premijskim modelom (UX).

Sedaj se pa lahko razgovorimo glede slike. Ker gre za VA panel, sem si mislil, da bom lahko takoj opazil manj bogate kontraste, vsaj v primerjavi z OLED-om. Kakršnakoli pomanjkljivost je morda obstajala, so jo odpravili z zatemnitvenimi območji. Razliko med OLED in Mini-LED bi v tem primeru lahko ugotovil le s pomočjo kolorimetra in druge namenske opreme. Če kontrasti niso težava, kaj pa barve, še posebej črne? Predvajal sem si nekaj najbolj črnih prizorov, ogledal iz vseh zornih kotov in sam sebe prepričeval, da je morda dober OLED še vedno nekaj odstotkov boljši. V resnici pa je razlika vsaj v mojih očeh neobstoječa. Sem pa opazil občasno cvetenje slike, ko so na črnih prizorih tudi svetli elementi. Dober primer so podnapisi. Ne opazi se vedno, moraš biti pozoren in tudi vedeti, kaj sploh iščeš. Pri tisti optimalni razdalji, kar je pri 65 palcih okoli dva metra in pol, boš to težko opazil.

Ker večino vsebine še ni v 4K, je dobro preveriti tudi, kako izgleda vsebina nižje ločljivosti oziroma kako dobro jo televizor nadgradi in približa 4K. Izostritev je bila dobra, artefakti neopazni, skratka bil sem zadovoljen.

Hisense 65U8NQ dobesedno zasije v svetlih prostorih. Njegova največja svetilnost je 3000 nit, daleč nad vsemi OLED-i. To ji daje prednost, ne samo, ker dnevna svetloba ni težava, ampak tudi pri HDR gledanju in igranju iger, ki je fantastično.

Ko smo že ravno pri igrah, na voljo je 4K 144 Hz za ljubitelje računalnikov (in PS5 Pro), za PS5 in Xbox X pa je na voljo 4k 120 Hz (pri Xboxu tudi Dolby Vision). Vgrajen je tudi FreeSync Premium Pro za preprečevanje trganje slike, samodejno prilagajanje zakasnitvenih časov in namenski gaming profil. Igranje na takšnem televizorju, še posebej tako velikem, je res nekaj posebnega. Zakasnitveni časi so večji kot pri dobrem monitorju, niso pa opazni med igranjem. Ko sem igral Apex Legends, sem bil pozoren, ali bodo hitri gibi/predmeti za seboj puščali sledi ali se pojavljajo mikro zatikanja, ampak jih nisem našel.

Še na hitro o zvoku. Postavitev je 2.1.2 (2x 15 W, 20 W, 2x 5 W) z namenskim nizkotoncem na zadnji strani. Kljub temu bi rekel, da je bas šibka točka splošne avdio izkušnje. Pri zmerni glasnosti je zvok dobro uravnotežen, vokali in dialogi vedno dobro izpostavljeni, le manjka mu tista ostrina, ki jo k vsebini prispeva dober nizkotonec. V izenačevalniku si lahko prilagodiš zvok po svojem okusu, ampak manjkajočega basa ne moreš nadoknaditi.

Vgrajen je sistem VIDAA, ki je dobro pregledna, za odzivnost pa poskrbi čip MediaTek MT9618 Pentonic 700, upam da bo tako ostalo tudi v naslednjih letih. Zatikanj ni bilo, vse je bilo odzivno, pogrešal pa sem funkcionalno bogatost, ki sem jo vajen pri Android TV (oziroma Google TV). Najprej manjka podpora za Chromecast, kar ne bo težava ravno za vsakega, sta pa na voljo AirPlay in HomeKit.

Postavitev je v redu, čeprav me moti poudarek na oglaševanje različnih vsebin oziroma storitev. Največji del začetnega zaslona zasedejo vrtljivi bannerji, ki predlagajo vsebino, ki pa ni po mojem okusu. Nameščenih je tudi kar nekaj aplikacij, ki jih ne potrebujem, oziroma raje bi videl, da mi sistem pusti, da si sam izberem, kaj želim imeti in kaj ne.

Trgovina je dobro založena s priljubljenimi aplikacijami, moje bolj obskurne pa bi moral naložiti iz drugih virov, čeprav nisem prepričan, kako »sideloadanje« poteka na sistemu VIDAA. Če se ne motim, VIDAA ne podpira formata .apk.

Priloženi daljinski upravljalnik ima poseben trik, da se lahko polni s sončno svetlobo. V zimskih mesecih pa lahko uporabite USB-C. Drugače pa so gumbi postavljeni na pravih mestih. Zgoraj so gumbi za glavne aplikacije, na sredini imaš ploščico za krmiljenje in gumbe za priljubljene bližnjice (začetni zaslon, nazaj, izhod …), gumbi za glasnost in kanale pa so tudi dobro izpostavljeni, da se v temi ne loviš, kaj je kaj.

Hisense 65U8NQ – večinoma hvalnice, graje so redke

Odlična slika, dober zvok, elegantna oblika, dobra izdelava, odziven sistem … Kaj mu sploh lahko očitam? Večinoma zgolj samo bas in slabša funkcionalnost sistema. Za to ceno je Hisense 65U8NQ zelo dobra izbira.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Hisense televizorji Hisense


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

LabelProfi d.o.o. – digitalna produkcija etiket in fleksibilne embalaže

Ozare 18a, 2380 Slovenj Gradec, Tel: 080 10 12
Podjetje LabelProfi d.o.o. je svojo poslovno pot začelo leta 1994 kot majhen studio za grafično oblikovanje in pripravo za tisk. V podjetju od same ustanovitve stremijo k uporabi ... Več

noviSplet, ATRIBUT d.o.o.

Verovškova ulica 55, 1000 Ljubljana, Tel: 01 565 32 61
Agencija za spletne storitve noviSplet Spletna agencija noviSplet deluje od leta 2004. Izdelala je že več kot 1000 spletnih mest. Na področju izdelave spletnih strani spada med ... Več
Zlati partner

SIDERA d.o.o.

Ulica Gradnikove brigade 11, 1000 Ljubljana, Tel: 031 777 790
O PODJETJU Sidera, ki v latinskem jeziku pomeni zvezda in je nastala v želji, da bi njena ustanoviteljica Urška Ambrož svoje dolgoletno delo v medijih združila s kreativno žilico, ... Več

NJORKA d.o.o.

Tovarniška cesta 4c, 5270 Ajdovščina, Tel: 05 901 21 22
Podjetja se srečujejo z vse več podatki, za njihovo učinkovito obravnavo pa potrebujejo številne programe in aplikacije, kar sčasoma vodi v administracijsko zmešnjavo in posledično ... Več