Temeljne kompetence 2023-2029
Operacijo Temeljne kompetence 2023-2029 izvaja 21 konzorcijev organizacij za izobraževanje odraslih. Vodenje enega od treh podravskih konzorcijev, v katerem sodelujejo tudi Razvojna agencija Slovenske gorice, Razvojno informacijski center Slovenska Bistrica in Insights, družba za odkrivanje in razvoj potencialov d.o.o., je tudi v tretjem projektnem obdobju prevzela Ljudska univerza Slovenska Bistrica.
»Dejstvo, da je LU Slovenska Bistrica nosilec konzorcija pomeni, da je prebivalcem na tem območju dostopna kar tretjina vseh brezplačnih izobraževalnih aktivnosti, namenjena regiji Podravje. Da bomo našli pot do ljudi, ki te kompetence potrebujejo in želijo, nam bo omogočila mreža partnerjev, ki sodelujejo v projektu. Brez dobro vzpostavljene mreže izvajalcev ne bi bilo mogoče projekta ne pridobiti in ne izvesti, kot je zastavljen,« je prepričana direktorica Ljudske univerze Slovenska Bistrica mag. Brigita Kruder.
Kaj so glavni cilji programa Temeljne kompetence 2023-2029?
Operacija Temeljne kompetence 2023-2029 je namenjena spodbujanju razvoja znanja, spretnosti in veščin za aktivni odziv posameznikov na aktualne potrebe trga dela in njihovo opolnomočenje v tehnološko, demografsko in podnebno spreminjajoči se današnjosti.
»Za Ljudsko univerzo Slovenska Bistrica je ta projekt izjemnega pomena predvsem zaradi njegove vloge pri dvigu kompetenc lokalnega prebivalstva. Projekt namreč prinaša izobraževanja, krajša in daljša usposabljanja ter posebne javnoveljavne programe za odrasle. Ti bodo v celoti in popolnoma brezplačni in s tem je prebivalcem dobršnega dela Podravja omogočeno, da si pridobijo tiste splošne kompetence, ki najbolj pomembno vplivajo na izboljšanje njihovega socialnega in družbenega položaja,« je pojasnila mag. Brigita Kruder.
Pri oblikovanju javnoveljavnih in neformalnih programov se na Ljudski univerzi Slovenska Bistrica osredotočajo na posameznika in njegovo vlogo v družbi. V okviru različnih javnoveljavnih in neformalnih izobraževanj udeležencem nudijo brezplačno digitalno, medijsko, jezikovno, finančno, trajnostno, zdravstveno in socialno opismenjevanje.
»V naši ponudbi smo v osredje postavili veščine informacijske pismenosti, ki so ključne za prihodnost. Sledimo smernicam vseživljenjskega učenja in omogočamo pridobivanje ključne kompetence učenje učenja v vseh programih, saj je ta kompetenca kot temelj vseh ostalih nujna, da ostanemo učljivi in sprejemamo izzive današnjega časa tako v osebnem kot poklicnem okolju,« je povedala vodja projekta Temeljne kompetence 2023-2029 Darja Kušar iz Ljudske univerze Slovenska Bistrica.
Izobraževanja so namenjena odraslim, prednostno delovno aktivnim, starejšim od 55 let, manj izobraženim, tujcem in osebam zaprtim v zavodih za prestajanje zaporne kazni. Zaradi fleksibilnosti, ki jo operacija omogoča izvajalcem pri kreiranju izobraževalnih programov, le ti vključujejo tudi ranljive skupine, kot so invalidi, socialno prikrajšani in odrasli z motnjami v duševnem razvoju.
»Za specifične ciljne skupine lahko izdelamo tudi posebne programe in jim tako omogočimo dostop do temeljnih kompetenc. Izključeni niso niti starejši, ki so bili v prejšnjih projektih najbolj prikrajšani. Izobraževalne aktivnosti so tako namenjene vsem odraslim, prednostno tistim, ki jih najbolj potrebujejo in so jim najtežje dostopne.«
Upravičenci bodo lahko do leta 2029 urili svoje socialne in državljanske kompetence, razvijali svojo digitalno pismenost, kulturno zavest in izražanje, poglabljali svoje razumevanje materinščine in se izučili sporazumevanja v tujih jezikih. Osvajali bodo temeljne matematične veščine, se spoznavali z osnovami znanosti in tehnologije, ter se samoiniciativno in podjetno s povezovanjem različnih znanj naučili učenja.
Več o programu Temeljne kompetence 2023-2029 na https://lu-sb.si/temeljne-kompetence-2023-2029/. (P.R.)
Prijavi napako v članku