Računalništvo, telefonija
Poslovne rešitve
19.09.2024 11:10

Deli z drugimi:

Share

Solve-X: s procesi na plano

Mnoga podjetja so ujetniki procesov, ki so samo »v glavah« zaposlenih ali pa jih upravljajo papir ali e-poštna sporočila.

Z novimi orodji lahko procese spravimo na plano, ne da bi ob tem morali kaj dosti posegati v obstoječe sisteme. Slednje lahko pozneje postopno omejimo in kjer je potrebno, zamenjamo.

Poslovni procesi omogočajo povezovanje oddelkov, tekočo komunikacijo in obvladovanje tveganj, kar zmanjšuje napake in povečuje konkurenčnost.

Tako je v teoriji. Kako pa je zares s procesi v podjetjih?

Večina programske opreme, ki je v rabi po podjetjih, ni procesno usmerjene. Če pa je že, so procesi vgrajeni globoko v programsko opremo, vsaka sprememba pa je dolgotrajna, podvržena težavam pri uvajanju in predvsem draga.

Pred leti so podjetja uporabljala ogrodja za upravljanje poslovnih procesov (BPM), vendar so bili ti poskusi pogosto dolgotrajni, dragi in zahtevni za implementacijo. V zadnjih letih so novi BPM sistemi omogočili hitrejši razvoj in lažjo povezljivost. Družba Solviks je takšen sistem uporabila pri optimizaciji procesov za upravljanje naročil v Big Bangu.

»Pred uvedbo novih sistemov so proces predstavljali dokumenti, ki smo si jih pošiljali med poslovalnicami in skladiščem. Sedaj pa naročilo potuje skozi proces, ta pa proži dokumente in dodeljuje naloge, ki jih je treba izvesti«, je povedal Robert Sraka, član uprave Big Banga. S procesnim orodjem lahko procese hitro spreminjajo in prilagajajo, tak pristop pa omogoča tudi preprosto dodajanje novih komponent. Povezovanje komponent omogoča, da postopno del funkcionalnosti iz starih programskih rešitev prenesemo v nove. To omogoča vse hitrejše uvajanje inovacij.

V Big Bangu so na ta način postopno prenesli funkcionalnosti iz obstoječega poslovnega sistema v nove komponente. »Uvedli smo komponente za prodajo v poslovalnici, upravljanje z naročili, za upravljanje z izdelki v poslovalnici, za kupce, za pakete, za vodenje nalog, za digitalne storitve in še kakšno«, je še povedal Robert Sraka. »Prišli smo do točke, da naši prodajalci ERP-ja ne uporabljajo več neposredno, pač pa imajo znotraj spletnega vmesnika na voljo vse komponente, ki jih potrebujejo za delo.«

»Naš razvoj poslovnih rešitev ima dva temelja. Po eni strani z orodji BPM in integracijskimi orodji, kot je Apache Kafka, procese naredimo vidne in enostavno sledljive ter zagotavljamo robustne integracije med raznovrstnimi sistemi. Po drugi strani z uporabo lastnih komponent zagotavljamo hitro uvajanje sprememb«, pove Borut Jakovac, direktor družbe Solviks. Kot primer navede komponento Talk&Do, ki so jo razvili skupaj z Big Bangom za vodenje nalog v zvezi z naročili. Zaradi pristopa pri razvoju samostojnih, sestavljivih in ponovno uporabnih komponent pa je ta, kot številne druge, uporabna tudi v drugih branžah.

BPM se lahko uporabi za različne naloge

Uporaba BPM-ja ni omejena zgolj na procese, ki kakorkoli vključujejo zaposlene. Enak pristop lahko uporabimo tudi za procese, ki tečejo med sistemi. Prvi proces, ki sta ga Solviks in Big Bang vzpostavila v BPM, je bil dejansko proces za podaljšanje garancije. Pri takojšnji izdaji blaga je na voljo serijska številka naprave in z izdajo potrdila za podaljšano garancijo ni težav. Če pa se blago izdaja iz skladišča ali ga je treba šele naročiti pri dobavitelju, se zadeva zaplete. Z BPM-jem so zato vzpostavili proces, ki »posluša« dokumente iz zalednega sistema in čaka, da se na dokumentih, povezanih z nakupom, pojavi podatek o serijski številki. Takrat se sproži proces, ki podatke pošlje zavarovalnici. V primeru težav skrbniki dobijo obvestilo o incidentu, proces pa se ponovno sproži, ko so vsi sistemi na voljo.

 »Uporaba procesnih orodij omogoča boljše razumevanje delovanja sistema predvsem poslovnim uporabnikom, zato je priprava in spreminjanje rešitev veliko hitrejša«, trdi David Fenko, CTO v družbi Solviks. »Naše komponente pa so kamenčki, ki pripomorejo, da hitreje sestavimo mozaik, potreben za učinkovito poslovanje naših uporabnikov,« še dodaja.

Več o BPM sistemih podjetja Solviks na www.solve-x.net. (P.R.)


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Solviks.
Vas zanima več iz te teme?
Poslovne rešitve


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

3WAY d.o.o.

Štalčeva ulica 5, 1215 Medvode, Tel: 01 361 70 14
Podjetje 3WAY se ukvarja s prodajo 3D printerjev, 3D skenerjev in programskih paketov CAD/CAM/PLM. Poleg tega nudijo tudi storitve na področju 3D tehnologij. So popolna rešitev, ... Več

SINERGISE d.o.o.

Cvetkova ulica 29, 1000 Ljubljana, Tel: 01 320 61 50
Sinergise razvija geografske informacijske sisteme Slovensko podjetje Sinergise je inovativno visokotehnološko podjetje. Ukvarja se z razvojem geografskih informacijskih sistemov ... Več
Zlati partner

ADVANT d.o.o.

Cesta na Brdo 119a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 470 00 00
Podjetje ADVANT d.o.o. je z vami že od leta 1998. Naše osnovno poslanstvo je biti vodilni graditelj informacijsko komunikacijske infrastrukture. Aktivnosti, ki jih povezujemo ... Več

STUDIO GRAFFIT d.o.o.

Podutiška cesta 92, 1000 Ljubljana, Tel: 01 510 35 70
Studio Graffit Uspešno promocijo podjetja lahko izvedemo na več načinov, preko medijev, spletne strani ali s širjenjem blagovne znamke. Obstaja tudi lažji in bolj praktični ... Več