Slovenci brišemo sledi
Naše spletne navade nas izdajajo. |
V prvem mesecu letošnjega leta je 19 odstotkov uporabnikov slovenskih spletnih medijev vsaj enkrat zbrisalo piškotke s svojih računalnikov, sedem odstotkov teh pa jih je blokiralo oziroma imelo onemogočen njihov sprejem. V primerjavi z avgustom 2005 ta podatek predstavlja 37-odstotno povečanje. Analiza, narejena januarja 2006, temelji na vzorcu 864.000 uporabnikov in je bila izvedena s programsko opremo za distribucijo, poročanje in ciljanje s spletnimi oglasi Iprom Ad Server, ki spremlja tudi brisanje ter blokiranje piškotkov med uporabniki spletnih medijev.
Med uporabniki slovenskih spletnih medijev, ki na svojih računalnikih brišejo piškotke, jih kar 78 odstotkov piškotke briše enkrat mesečno. Dvakrat mesečno jih briše 15 odstotkov uporabnikov, trikrat pa 4 odstotki. Z raziskavo so ugotovili tudi to, da v analiziranem vzorcu 73 odstotkov uporabnikov uporablja statičen IP-naslov, 27 odstotkov pa dinamičnega.
Ipromov oglasni strežnik stalno spremlja tehnološke značilnosti v internet povezanih računalnikov in jih identificira s posebnim algoritmom, ki poleg piškotkov vključuje še vrsto drugih parametrov v različnih kombinacijah. S tem zagotavlja natančno določanje in upoštevanje števila uporabnikov, ki brišejo in blokirajo piškotke. Brisanje in blokiranje sprejema piškotkov imata za posledico izgubo ter izkrivljanje pomembnih mer pri spletnem merjenju, zasnovanem zgolj na piškotkih. Po eni strani namreč umetno zvišujeta doseg spletnih oglaševalskih akcij, po drugi pa zmanjšujeta njihovo frekvenco. V primeru brisanja in blokiranja piškotkov neprilagojena programska orodja za posredovanje spletnih oglasov obiskovalcem spletnih medijev poleg anomalij pri merjenju povzročajo tudi negativno uporabniško izkušnjo in posredno negativen vpliv na oglaševalca.
Prijavi napako v članku