Škodljive aplikacije ponovno zašle na Google Play!
Uporabniki mobilnih naprav Android se dan za dnem spopadajo s škodljivimi programskimi kodami, saj njihovo število narašča kot za stavo. Poleg tega zlonamerne kode za trenutno najbolj razširjen mobilni operacijski sistem postajajo vse bolj nevarne za uporabnike, z njimi pa se lahko okužimo tudi v primeru, da mobilne aplikacije prenesemo z uradnega spletnega portala Google Play. Na to so nas ponovno opozorili varnostni strokovnjaki podjetja Check Point, ki so nedavno razkrili, da so nepridipravi uspeli na spletni portal Google Play naložiti kar 200 spornih aplikacij, ki so bile okužene z zlonamerno oglaševalsko aplikacijo imenovano SimBad.
Če smo namestili eno do zlonamernih aplikacij (celoten seznam je na voljo na povezavi http://bit.ly/2JdRqO3), je ta samodejno prenesla škodljivo programsko kodo na našo mobilno napravo Android, samodejno izbrisala ikono in delovala v ozadju. Ta je bila aktivna tudi v primeru, da smo mobilno napravo Android ponovno zagnali. Nepridipravi so škodljivo programsko kodo uporabljali za prikazovanje reklamnih oglasov in so s tem seveda na nezakonit način služili kar precejšnje vsote denarja, saj so bile omenjene aplikacije na mobilne naprave Android prenesene več kot 150 milijonov krat.
10 aplikacij, ki so bile prenesene več kot 55 milijonov krat:
- Snow Heavy Excavator Simulator (10.000.000 prenosov)
- Hoverboard Racing (5.000.000 prenosov)
- Real Tractor Farming Simulator (5.000.000 prenosov)
- Ambulance Rescue Driving (5.000.000 prenosov)
- Heavy Mountain Bus Simulator 2018 (5.000.000 prenosov)
- Fire Truck Emergency Driver (5.000.000 prenosov)
- Farming Tractor Real Harvest Simulator (5.000.000 prenosov)
- Car Parking Challenge (5.000.000 prenosov)
- Speed Boat Jet Ski Racing (5.000.000 prenosov)
- Water Surfing Car Stunt (5.000.000 prenosov)
Podjetje Google je okužene mobilne aplikacije že odstranil s spletnega portala Google Play, v kolikor pa so jih uporabniki že namestili, jih morajo iz mobilne naprave kakopak izbrisati sami. Če pa želite v prihodnje zmanjšati možnost okužbe, na mobilno napravo nameščajte zgolj tisto programsko opremo, ki jo resnično potrebujete. Poleg tega pred namestitvijo preverite pravice dostopa, ki jih zahteva mobilni program. Pri tem seveda ne smete pozabiti na namestitev protivirusne rešitve in na posodabljanje mobilnega operacijskega sistema, če je posodobitev za vašo mobilno napravo sploh na voljo.
Prijavi napako v članku