Baterija, ki se polni sama
Nokia je na začetku leta 2010 vložila zahtevo za patent, ki je vseboval načrt za piezoelektrični odjemalec kinetične energije. Preprosto povedano je tu šlo za načrt baterije, ki se polni kar med hojo. Inženirji so tu dejansko iznašli način, kako majhne sile, ki jim je dnevno izpostavljen pametni mobilni telefon, izkoristiti za proizvodnjo dragocene električne energije.
Medtem ko patent podjetja Nokia sploh še ni ugledal luči sveta, so raziskovalci tehnološkega inštituta Georgia Institute of Technology njihovo »teorijo« že spravili v življenje. Ti so dejansko pripravili litij-ionsko baterijo v obliki kovanca, kjer so običajen ločilec med elektrodami zamenjali s tanko plastjo polivinilidnega difluorida, ki ima piezoelektrične lastnosti. Ta proizvaja dragoceno električno energijo in polni litij-ionsko baterijo že ob manjšem mehanskem pritisku.
Raziskovalci tehnološkega inštituta Georgia Institute of Technology so novost seveda že preizkusili v praksi. Ta je brez težav delovala tako, kot je bilo pričakovano. V bližnji prihodnosti bodo raziskovalci še poiskali način, kako povečati učinkovitost baterije, ki se polni sama. Ko jim bo to uspelo, bo nova tehnologija morda nared za vgradnjo v mobilne naprave, kot so pametni mobilni telefoni in tablični računalniki. Upajmo, da bodo čez nekaj let polnilci za mobilne naprave postali preteklost oziroma da jih bomo uporabljali precej manj kot danes.
Prijavi napako v članku