Samo nakup električnega vozila ni dovolj
Polnjenje EV v stavbah bo do 40 odstotkov povečalo porabo električne energije v stanovanjskih ali poslovnih stavbah. Darko Lopotar iz Schneider Electrica zato opozarja, da je prehod v svet eMobilnosti veliko več kot le nakup električnih vozil ali dodajanje infrastrukture za njihovo polnjenje. To je cel ekosistem strojne in programske opreme ter storitev.
Kaj je treba upoštevati pri vzpostavitvi električne mobilnosti in infrastrukture?
Čez dve do pet let se pričakuje občuten porast EV. Zato morajo lastniki stavb razmišljati vnaprej, ko gre za električno obremenitev stavbe in njeno prilagajanje povečani porabi. To je velik izziv našega časa – kako prilagoditi infrastrukturo, ki bo podpirala elektrifikacijo prometa, ne da bi motili sedanje električne porabnike. Na mestu je tudi vprašanje, kako zmanjšati strošek električne energije.
Kakšne pa so možne rešitve?
Rešitev je v upravljanju električne energije s tehnologijami pametnega polnjenja in v digitalizaciji, ki združuje vse elemente v enotno rešitev eMobility. To pomeni povezavo polnilnika EV s sistemom za upravljanje obremenitve v realnem času. Tako omogočimo nemoteno in sočasno delovanje več porabnikov energije v stavbi. Schneider Electric ima rešitev, to je sistem EcoStruxure™ EV Charging Expert za spremljanje in upravljanje obremenitve infrastrukture, ki se uporablja tako za hišne inštalacije kot za tiste v poslovnih stavbah.
Pomembna je tudi skrb za porabo. Trenutno smo priča podražitvi energije, zato je najboljša rešitev uvedba dodatnih sistemov za proizvodnjo, kot so fotonapetostni paneli, in skladiščenje električne energije na objektu. Govorimo o mikro omrežjih, ki lahko integrirajo lokalno proizvodnjo, porabo električne energije, sisteme za shranjevanje (npr. baterije) in napajanje električnih vozil.
Ne pozabimo, da je treba vso to elektriko pripeljati v objekt, kar pomeni, da so potrebne dodatne inštalacije in naprave za zaščito in upravljanje distribucije električne energije.
Ali lahko vsaka stavba namesti takšne rešitve in kaj je treba pri tem upoštevati?
Takšne spremembe je mogoče uvesti v skoraj vseh stavbah. Pri rekonstrukciji objekta je treba posvetiti pozornost in izkoristiti možnost vgradnje senzorjev in sistemov za merjenje porabe električne energije ter namestiti dodatne elektroinštalacije. Pri prenovah polnilnih postaj za EV je treba namestiti še sistem za upravljanje zgradb (Building Management System – BMS), to je integriran sistem, ki bo povezoval vse druge sisteme, od ogrevanja, hlajenja in razsvetljave do električnega polnjenja. Tako zagotovimo interakcijo vseh posameznih sistemov, na katere se sistem za polnjenje EV (LMS) lahko zanese in dodatno optimizira distribucijo električne energije.
Kakšni so načrti podjetja Schneider Electric za eMobilnost v naslednjih letih?
Promet prispeva 27 odstotkov svetovnih izpustov ogljika, hkrati pa so po vsem svetu zelo jasni cilji za doseganje ogljične nevtralnosti do leta 2050. Proizvajalci avtomobilov zato napovedujejo povečanje ponudbe EV. V Schneider Electricu sledimo tem trendom, naša prednost pa je, da lahko z našimi izdelki in rešitvami zagotovimo distribucijo električne energije v stavbah glede na potrebe, omogočimo zmanjšanje porabe elektrike, s tem vplivamo na strošek elektrike in vse to na zeleni način. (P.R.)
Prijavi napako v članku