S soljo do boljših perovskitnih sončnih celic
Perovskitne sončne celice (PSC) so relativno nov razred fotovoltaičnih materialov. Te so zaradi odličnih optoelektronskih lastnosti in enostavnosti ter potencialno nizkih stroškov izdelave pritegnile veliko pozornosti. V letu 2021 je rekordna učinkovitost pretvorbe sončne energije v električno dosegla 26 odstotkov, kar je primerljivo z najučinkovitejšimi silicijevimi sončnimi celicami. Nekatere perovskitne sončne celice pa lahko dosežejo tudi do 47-odstotno učinkovitost.
Težava s perovskitnimi sončnimi celicami pa je v njihovi življenjski dobi. V najboljšem primeru jih lahko namreč uporabljamo največ eno leto. Za primerjavo: klasične sončne celice po 20 letih še vedno obdržijo 80-odstotno učinkovitost. A to težavo bi lahko rešili s pomočjo soli. Ta ustvari zaščitno prevleko, ki sončne celice ščiti pred negativnimi posledicami sončne svetlobe.
Zaščitna solna prevleka naj bi povečala življenjsko dobo perovskitnih sončnih celic za do 30 let. Poleg tega naj bi pripomogla tudi k večji učinkovitosti. Če bo šlo vse po načrtih, bi lahko tovrstne sončne celice na trgu ugledali že v naslednjih nekaj letih.
Prijavi napako v članku