Prodaja tablic iPad na Stari celini drastično upadla
Danes na trgu tabličnih računalnikov dominira iPad. Applova tablica namreč obvladuje že kar 68-odstotkov svetovnega trga. To niti ne preseneča, saj je Apple s tablico iPad leta 2010 te elektronske naprave povsem približal željam in potrebam uporabnikov. Zaradi izjemne priljubljenosti Applovih tablic, ki so se vse do sedaj prodajale kot za stavo, je pričakovano prišlo do nasičenja evropskega trga. To je posledično pripeljalo k drastičnemu upadu prodaje priljubljenih tablic.
Apple je v zahodni Evropi negativno rast prodaje tabličnih računalnikov iPad prvič od leta 2010 »zabeležil« aprila letos. V primerjavi z mesecem marcem se je prodaja tablic iPad 2 v povprečju zmanjšala za 15-odstotkov. Veliko slabše se je odrezala Applova tablica najnovejše generacije. Trgovci so v mesecu aprilu namreč zabeležili kar četrtino manjše povpraševanje kot v marcu. Strokovnjaki padec prodaje primarno pripisujejo prevelikemu povpraševanju po tablicah iPad v marcu. V primerjavi s februarjem so namreč trgovci povečali prodajo Applovih tabličnih računalnikov za 134-odstotkov.
V zahodni Evropi Apple trenutno obvladuje 52-odstotni tržni delež tabličnih računalnikov. Drugo mesto z 28-odstotki trga zaseda konkurenčno podjetje Samsung. Ta tržni delež povečuje kot za stavo, saj je v aprilu obvladoval komajda 10-odstotkov trga. Izjemni prodajni rezultat je računalniški gigant dosegel na račun prodaje tabličnega računalnika Galaxy Note, ki ga sicer mnogi uvrščajo med pametne mobilne telefone. Za analitsko podjetje Context, ki je pripravilo omenjeno raziskavo, se med tablične računalnike uvrščajo vse mobilne naprave, ki so opremljene z zasloni z diagonalo vsaj 5-palcev oziroma 12,7-centimetrov. Če bi tu upoštevali le tablice z zasloni od 7-palcev oziroma 17,8-centimetrov naprej, bi Apple seveda dosegel precej večji tržni delež.
Prijavi napako v članku