Preizkusite kvantni računalnik
IBM je za javnost ponudil kvantni računalnik, s katerim se lahko “igra” prav vsakdo. Potrebno je nekaj znanja programiranja. Kvantni računalniki so še v začetni fazi in se še komaj razvijajo, saj to področje še ni toliko raziskano.
Na splošno, računalnik ne razume številk in črk ter posebnih znakov, ki jih vpisujemo, deluje samo na principu “vklopi in izklop”, torej bitov, kar pomeni 1 za vklop in 0 za izklop. Procesor tako procesira podatke, s pomočjo električnega toka. Če je le-ta prisoten v tranzistorju (iz tega je procesor sestavljen), potem tukaj gre za logično enko, drugače gre za logično ničlo.
Vendar kvantni računalnik ni omejen na električno energijo, temveč na kvantno fiziko. Tukaj ne poznamo bitov, ampak kubite (qbits), kateri so lahko v logični enki in ničli istočasno, vsaj dokler jih ne “izmerimo”.
S pomočjo te tehnologije, lahko sedaj z večjo natančnostjo in hitrostjo znanstveniki računajo vse od obnašanja molekul v telesu, pa do različnih simulacij in kalkulacij, kot je na primer simulacija globalnega segrevanja. Na takšne simulacije bi lahko na navadnem računalniku čakali tudi do več dni, kot pri kvantnem to naredi z lahkoto.
Seveda lahko še vedno uporabljamo ti. super-računalnike, to je več računalnikov, oziroma procesorjev povezanih v celoto, vendar gre tukaj za veliko potrošnjo električne energije.
Tako se je podjetje IBM odločilo, da širši javnosti ponudi v preizkus ta kvantni računalnik, ki procesira komplicirane podatke v pičlih sekundah. Tukaj je potrebno tudi znanje novega programskega jezika, kar je vse lepo razloženo na njihovi spletni strani. Povezavo navajamo na dnu tega članka.
Lahko pa se še pred tem preizkusimo, kako posamezno nalogo opravi navadni računalnik, to smo v tem primeru kar mi sami, proti kvantnemu računalniku, ki jo opravi v pičli sekundi.
Povezava do preizkusa -> http://demo.rigetti.com/
Povezava do IBM-ovega kvantnega računalnika -> quantumexperience.ng.bluemix.net
Prijavi napako v članku