Potrošniki so pripravljeni plačati več za izdelek, ki ima objavljena mnenja drugih kupcev
Raziskava Hearing the Voice of the Consumer v izvedbi agencije Ipsos je zajela 1070 ameriških potrošnikov, ki so v zadnjem letu opravili vsak en spletni nakup. Osredotočila se je na pomen t.i. user-generated content (UGC) – vsebin, ki jih ustvarjajo uporabniki, kamor spadajo ocene, mnenja, fotografije, videi, objave na družbenih omrežjih ter prispevki v pogostih vprašanjih in odgovorih. Med temi so najpogostejša oblika mnenja ter ocene, ki jih je doslej že objavilo 71 oziroma 69 odstotkov potrošnikov.
Kar 9 od 10 vprašanih je povedalo, da so UGC vsebine vplivale na njihov spletni nakup, več kot polovica jih je označila kot zelo ali izredno vplivne. Po vplivu na nakupno odločanje so po vrstnem redu naslednji spletni iskalniki, promocijska e-pošta, display oglasi, družbena omrežja in sporočila na mobilnih napravah.
Za izdelek z mnenji pripravljeni plačati več in čakati dlje
Zakaj so te vsebine tako pomembne? Predvsem zato, ker spodbujajo zaupanje v spletno nakupovanje. Vprašani v raziskavi so namreč največkrat povedali, da UGC vsebine povečujejo njihovo zaupanje do spletnega trgovca in nakupa nasploh, pogost odgovor je bil tudi, da jim te vsebine omogočajo bolj verodostojno nakupno izkušnjo ter da so jim bolj zanimive kot vsebine, ki jih ustvarja trgovec sam.
Zelo pomembna ugotovitev raziskave je, da potrošniki raje izberejo izdelek z UGC vsebinami kot primerljiv izdelek z nižjo ceno, ki nima objavljenih ocen in mnenj. Kar 81 % vprašanih je tako pripravljenih plačati več za izdelek z mnenji, ocenami in podobnimi vsebinami, enak odstotek je pripravljen na takšen izdelek čakati dlje časa. Zanimivo je tudi, da velik del ocen in mnenj potrošniki še vedno objavijo preko računalnika, ki imajo v tem pogledu znatno prednost pred mobilnimi napravami. Razlika med PC-ji in mobilnimi telefoni je manj očitna pri objavi fotografij in pri mnenjih na družbenih omrežjih.
Poglejte ostale presenetljive ugotovitve raziskave »
Da objavijo svoje mnenje, kupci potrebujejo spodbudo
Čeprav UGC vsebine pregleduje širok krog potrošnikov, večino teh vsebin še vedno ustvarja ena skupina kupcev. Dobra tretjina anketiranih je povedala, da še nikoli niso objavili nobene takšne vsebine, predvsem zato, ker jih k temu ni nihče spodbudil. Med ključnimi razlogi, zakaj ne pišejo mnenj in ocen, so se znašli še: to vzame preveč časa, raje samo preberem ocene in mnenja drugih uporabnikov, skrbijo me vprašanja zasebnosti itd.
Tudi slovenskim spletnim kupcem so mnenja pomembna
Raziskava spletnega nakupovanja Shopper’s Mind 2016 v izvedbi portala za primerjalno nakupovanje ceneje.si in Valicona, ki je zajela več kot 5000 slovenskih uporabnikov spleta, je pokazala, da so ocene in mnenja kupcev eden ključnih faktorjev odločanja o nakupu. Petina slovenskih spletnih kupcev je povedala, da jim je pri spletnem nakupovanju pomembna kakovost mnenj kupcev o izdelku.
Vas zanima področje spletne trgovine? Prvi prejmite sveže novičke! »
Prijavi napako v članku