Prenosni računalniki
08.11.2023 06:00
Posodobljeno 1 leto nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Pasivno hlajenje računalniških komponent s slano vodo?

Foto: HSMHS
Foto: HSMHS

Prihodnost računalništva oziroma hladilnih rešitev je videti veliko bolj zanimiva od tradicionalno zračno ali tekočinsko hlajenih procesorjev. Pred kratkim so kitajski razvijalci predstavili membransko zaprto pasivno hlajenje, ki absorbira vlago, in sicer za visokozmogljivo, poceni in dolgotrajno toplotno upravljanje elektronike.

Analiza, ki jo je opravil Tom’s Hardware, nakazuje, da bo z omenjeno revolucionarno metodo hlajenja, ki vključuje slano vodo, možno izboljšati zmogljivost procesorjev za do 32,65 odstotka.

Projekt, ki so ga razvili na Kitajskem, je skupno prizadevanje raziskovalcev, ki so želeli ustvariti novo pasivno metodo hlajenja, podobno polprevodniški napravi Frore Airjet. Vendar ta nenavaden pristop namesto zračnega toka, ki ga aktivirajo vibracije, uporablja raztopino slane vode, ki hkrati omogoča absorpcijo vlage iz okoliškega zraka in izhlapevanje iz membrane, nameščene v enoti.

Čeprav slana voda sprva vzbuja strah pred korozijo, ta stroškovno učinkovita alternativa zagotavlja 10-krat daljše učinkovito hlajenje procesorja kot sodobne alternative, saj je litijev bromid varno zaprt in ostaja porozen, odsotnost gibljivih delov pa naj bi znatno zmanjšala obrabo. Med testiranjem so raziskovalci ugotovili, da lahko hladilnik HSMHD več kot šest ur in pol vzdržuje udobno delovanje neimenovanega procesorja pri temperaturi pod 64 °C.

Trenutno je temu hladilniku s soljo najbolj primerljiv konkurent kovinsko-organsko ogrodje (MOF), ki ima enako zmedeno razlago svojega notranjega delovanja. Vendar pa naj bi bil MOF na osnovi kroma 1000-krat manj stroškovno učinkovit od nove rešitve HSMHS – tako je vsaj razvidno iz dodatnega pregleda dokumenta, ki ga je opravil Tom’s Hardware.

Raziskovalci z Mestne univerze v Hongkongu in Šole za energetiko in energetsko inženirstvo na Huazhong University of Science and Technology v Wuhanu so svoje teste opravili s končnim modelom. Trdijo, da gre za stroškovno učinkovito rešitev, ki se sama obnavlja.

Ta nenavadna rešitev za toplotni nadzor procesorja ne bo uporabljena v vašem naslednjem prenosnem računalniku ali celo v prihodnjem Xboxu, saj so raziskovalci, ki stojijo za to tehnologijo, svoj pogled usmerili v baterije za hranjenje sončne energije in v hlajenje celotnih stavb, kot so podatkovni centri. To ne pomeni, da te tehnologije ni mogoče prilagoditi vsakdanjemu namiznemu računalniku, vendar je vprašanje, ali je smiselno, da bi rešitev s slano vodo nadomestila hladilnik za procesor pri vaši naslednji sestavi računalnika po meri.

Trenutno gre predvsem za zanimiv raziskovalni projekt, ki obljublja pestro prihodnost tehnologije pasivnega hlajenja. Vse, kar odpravlja potrebo po prevelikih ventilatorskih enotah ali tekočinskih črpalkah, bo seveda izboljšalo potencialno zmogljivost tanke strojne opreme, kot so prenosni igričarski ročni računalniki in celo pametni telefoni.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
HP računalniki

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

Exclusive Networks Slovenia d.o.o.

Dunajska cesta 159, 1000 Ljubljana, Tel: 01 292 76 51
Za nemoteno poslovanje potrebujete trdo in varno omrežno infrastrukturo. Podjetja brez vzpostavljene trdne infrastrukture pogosteje trpijo zaradi slabe uporabniške izkušnje za zaposlene ... Več
Zlati partner

Kontron, d. o. o.

Ljubljanska cesta 24a, 4000 Kranj, Tel: 04 207 20 00
Vodilni evropski ponudnik komunikacijskih rešitev za digitalno preobrazbo Z več kot 70 leti izkušenj je podjetje Kontron vodilni evropski ponudnik komunikacijskih rešitev za digitalno ... Več

TRACE BS d.o.o.

Opekarniška cesta 5, 2270 Ormož, Tel: 05 905 23 81
V skupini Trace Solutions, katere del sta Trace BS Poslovne rešitve d. o. o. in Trace IS Informacijske rešitve, se ukvarjajo z razvojem, prodajo in uvajanjem istoimenske programske ... Več

DRUŠTVO DUH ČASA

Trubarjeva cesta 72, 1000 Ljubljana, Tel: 06 815 40 63
Računalniki za socialno ogrožene Smo skupina računalniških zanesenjakov, ki le stežka gleda kako cele gore še uporabnih računalnikov in računalniških delov končajo na odpadu. ... Več