Testirali smo pametni sesalnik, ki čisti namesto vas
Nihče ne mara hišnih opravil. So naporna, umazana in jemljejo dragocen prosti čas. Eno takšnih je sesanje. Ker se prah v hišah in stanovanjih nabira zelo hitro, je sesanje potrebno večkrat na teden, če ne že kar vsak dan. Žal je to vse prej kot prijetno. Postopek se začne že z nerodnim vlečenjem sesalnika iz omare. Potem pride na vrsto priklop na električno vtičnico. Na koncu pa še samo sesanje, pri katerem se borite s prekratkim kablom in njegovim preklapljanjem na druge vtičnice, bolečo sklonjeno držo in ne nazadnje, zoprnim drgnjenjem preproge iz katere se delci prahu kar nočejo posesati. Da ne govorimo o prahu, ki se med sesanjem dviga naravnost v vaš nos. Ne, sesanje res ni prav nič zabavno. Vsaj ne klasično.
Obstaja pa tudi prijetnejše sesanje. Zaradi zgoraj naštetih razlogov so namreč proizvajalci tehnološke opreme, med katero spadajo tudi gospodinjski pripomočki, začeli izdelovati sesalnike, ki prostor posesajo povsem samodejno. Eden od pionirjev na tem področju je bilo podjetje iRobot z danes že ikoničnim sesalnikom Roomba, ki prav letos obeležuje svoj 15. rojstni dan. In prav Roombo smo nedavno dobili na preizkus. Oziroma natančneje, njihov najbolj zmogljiv model 980, ki ga proizvajalec iRobot označuje za najpomembnejšo Roombo po prvencu iz leta 2002. Preden se podamo v naše vtise, pa velja omeniti še, da tovrstne naprave velikokrat pritegnejo pozornost tudi največjih tehnofobov, saj lahko precej olajšajo vsakdanja opravila.
Zanimiva tudi domačim ljubljenčkom
Tako je tudi z Roombo 980, ki bo v vsakem gospodinjstvu garantirano pritegnila pozornost vseh družinskih članov. Tudi mačke in psa. Nova Roomba sicer ni popolna hišna pomočnica kot robotka Rosie iz risanke Jetsons (se jo spomnite?), ampak svoje poslanstvo, torej sesanje, opravlja odlično. Poleg tega pa je zelo enostavna za uporabo. Ko jo vzamete iz škatle in odstranite plastično zaščito, jo zgolj postavite na polnilno postajo oziroma domačo bazo, počakate da se napolni (maksimalno dve uri od popolne izpraznjenosti) in na koncu s pritiskom na tipko Clean (čisti) poženete. Vi pa se lahko mirne duše odpravite po svojih opravkih. Roomba se bo namreč sama »sprehodila« po vašem stanovanju in ga očistila, ko bo končala, pa se bo vrnila na polnilno postajo.
Na prvi pogled se Roomba od svojih predhodnikov ne razlikuje pretirano. Ima enak okrogel dizajn, dve glavni gumijasti vrteči krtači, eno stransko vrtečo metlico, precej prostoren in odstranljiv predal za smeti, HEPA filter, ki zadrži drobnejše delce in velik osrednji gumb Clean, ki jo aktivira oziroma ustavi. Ima pa tudi nekaj pomembnih novosti, ki niso očitne takoj na prvi pogled. Te vključujejo inteligentni navigacijski sistem senzorjev in kamero, ki bolje zaznava ovire, sistem, ki preprečuje zapletanje med kable in v rese preprog, indikator polnega koša, novo litij-ionsko baterijo, ki omogoča vsaj dve polni uri sesanja, Wi-Fi povezljivost in možnost upravljanja preko aplikacije na pametnem mobilnem telefonu. Da, Roomba 980 je do vratu napolnjena z novimi tehnologijami.
Roomba se zlepa ne preda
Pa se te pokažejo tudi v praksi? Ali so zgolj karakteristike na papirju? Moramo reči, da nas je Roomba 980 na preizkusu navdušila. Testirali smo jo v manjšem, 50 m2 velikem stanovanju, ki ima precej neoptimalno razporeditev za takšen sesalnik. Po tleh namreč leži veliko kablov, torb in škatel, v eni sobi so stojala za perilo, v dveh sobah preprogi in tako naprej. Ampak Roombe to ni zmotilo. Po prvem sprehodu, na katerem si je podrobno ogledala stanovanje, je nato sesala kot za šalo. Pravi užitek jo je bilo opazovati. Celo na preprogi je sesala, kot da je od tega odvisno njeno življenje (na nekakšen način tudi je). Roomba 980 namreč vsebuje tristopenjski sistem čiščenja AeroForce, ki na bolj trdovratnih podlogah, kot so preproge, vklopi 10-kratno sesalno moč, da lahko loči umazanijo od vlaken preproge.
Pri svojem početju je bila tudi zelo vztrajna in se ob srečanju z oviro ni dala kar tako odgnati. Premostila je celo noge od stojala za perilo, načrtov pa ji ni prekrižala niti množica prepletenih kablov. Celo mačjo posodico s hrano je odrinila s poti, da je lahko očistila kot. Če imate na tleh postavljenega kaj dragocenega, kar želite da Roomba pusti pri miru, je zato zelo priporočljivo, da to stvar ogradite. In kot nalašč za to v paketu z Roombo 980 prideta dva vmesnika, ki projicirata navidezni zid bodisi v ravni liniji bodisi polkrožno in tako zaščitita določeno območje. Če robotskemu sesalniku med sesanjem zmanjka energije, pa se bo ta samodejno odpeljal na polnilno postajo, napolnil in nato nadaljeval z delom tam, kjer je končal. V primerjavi s prejšnjimi modeli ima model 980 precej večji doseg sesanja, saj zna samostojno posesati celotno površino stanovanja oziroma nadstropja v hiši (do 185 m2). Edina stvar, ki je Roomba ne zmore sama, je vožnja po stopnicah. Tu jo pač morate dvigniti in odnesti sami.
Upravljanje od kjerkoli
Upravljate jo sicer s pomočjo treh osnovnih gumbov na zgornji ploskvi ohišja. Tam se nahaja že omenjeni osrednji gumb Clean, s katerim Roombo vklopite oziroma izklopite, poleg tega pa sta še zraven še gumba Domov (ikona hiše) in Spot Mode (ikona tarče). Prvi pošlje sesalnik na domačo bazo, drugi pa mu zapove, naj se posveti čiščenju le enega mesta v radiju enega metra (tam, kjer so tla bolj umazana).
Čeprav je ta način upravljanja zelo enostaven, pa Roombi 980 še lažje ukazujete preko aplikacije za pametne mobilne naprave z Androidom ali iOS-om. Sesalnik s telefonom ali tablico povežete preko Wi-Fi omrežja, ko je postopek zaključen, pa mu lahko ukazujete na daljavo kjerkoli se nahajate. V aplikaciji mu lahko poleg takojšnjega čiščenja med drugim določite še program čiščenja (ali vključi močnejši način za sesanje preproge) in urnik, kdaj naj sesa. Tudi če Roombe ne nameravate upravljati preko telefona, pa vam povezanost z aplikacijo vseeno lahko koristi, saj na ta način lahko pregledujete zgodovino čiščenja, prav tako pa vam sesalnik preko aplikacije javi, če kje nasede in potrebuje vašo pomoč, da ga rešite.
Roomba 980 nas je na našem testu zelo pozitivno presenetila, saj se je izkazala za zelo učinkovito na praktično vseh področjih. Najbolj pomembno pri čiščenju, prav tako pa pri enostavnosti upravljanja na daljavo in samodejnega obratovanja. Čeprav je njena cena nekoliko višja (trenutno je v akciji za slabih 900 evrov), vam za odštete bankovce že ob prvi uporabi ne bo več žal, saj bo Roomba zelo olajšala vaš vsakdan in prihranila marsikatero uro težkega dela, ki jo boste lahko izkoristili za obisk bližnjega hriba, tek ali katero drugo prostočasno aktivnost. Priporočamo!
Glavne lastnosti sesalnika Roomba 980:
- Inteligentni sistem navigacije iAdapt
- Zaznavanje ovir s pomočjo kamere VSLAM
- Tristopenjski sistem čiščenja AeroForce (na preprogah 10-kratna moč sesanja)
- Čiščenje celotnega stanovanja oziroma nadstropja (do 185 m2)
- Samodejno polnjenje in nadaljevanje z delom, ko se baterija napolni
- Wi-Fi povezljivost
- Upravljanje preko mobilne aplikacije
Prijavi napako v članku