Operacijski sistem Unix praznuje štiridesetletnico obstoja
Pred natanko štiridesetimi leti oziroma v istem letu ko je Neil Armstrong kot prvi človek stopil na površje Lune in je v Woodstocku potekal koncert vseh koncertov, je skupina računalniških zanesenjakov iz podjetja Bell Labs pripravila prvo različico operacijskega sistema Unix. Danes se z oznako Unix označuje vse operacijske sisteme, ki temeljijo na takrat postavljenih standardih. To pa tudi pomeni, da se jedro operacijskega sistema v štiridesetih letih tako rekoč sploh ni spremenilo.
Za nadaljnji razvoj operacijskega sistema Unix, ki je v štiridesetih letih zašel tako v profitni kot tudi v neprofitni sektor, je skrbelo podjetje AT&T in to vse do leta 2007. Pri tem velja omeniti, da so med leti 1970 in 1980 nastale številne različice operacijskega sistema Unix, ki se uporabljajo še danes, in sicer BSD, Solaris, HP-UX in AIX. V letu 2007 pa je odgovornost za zavoj operacijskega sistema Unix prevzela organizacija The Open Group.
Organizacija The Open Group je za obeležitev štiridesetletnice obstoja operacijskega sistema Unix organizirala dve tekmovanji, ki sta dosegljivi na spletnem naslovu http://www.unix.org/40years/. V nagradnem skladu je kar 40 licenc za operacijske sisteme Unix ter prenosni računalniški sistem Unix.
Prijavi napako v članku