Računalništvo, telefonija
08.08.2008 08:02

Deli z drugimi:

Share

Olympus Imaging in Panasonic najavljata nov standard

Globalno tržišče za digitalne zrcalno-refleksne fotoaparate z zamenljivimi objektivi se nenehno veča, a še vedno obsega le 7-odstotni delež celotnega tržišča za digitalne fotoaparate. V časih, ko je bil film prevladujoč slikovni medij, je bil delež zrcalno-refleksnih sistemov fotoaparatov z zamenljivimi objektivi bistveno večji, zato lahko sklepamo, da je na tem segmentu še veliko prostora za rast tudi na področju digitalne fotografije. Dejstvo je, da kompaktni digitalni fotoaparati omogočajo vedno več najrazličnejših funkcij in so vedno bolj učinkoviti, tržne raziskave pa pričajo, da se uporabniki odločajo za kompaktne modele predvsem zato, ker se jim zdijo digitalni zrcalno-refleksni fotoaparati “veliki, težki in zapleteni za uporabo”.

Družbi Olympus Imaging in Panasonic se tega zavedata, zato sta naredili velik korak naprej že z uvedbo standarda štirih tretjin, ki je omogočil tudi pri digitalnih zrcalno-refleksnih fotoaparatih uvedbo številnih novosti – na primer predogled žive slike Live View in sistemi za samodejno ostrenje na osnovi zaznavanja kontrasta.

Napočil pa je trenutek, ko je treba stopiti še korak naprej, in Olympus Imaging in Panasonic sta nadaljevala z razvojem štiritretjinskega standarda v isti smeri: sistemi digitalnih fotoaparatov z zamenljivimi objektivi, ki temeljijo na novem standardu Micro Four Thirds System, bodo še lažji in še bolj kompaktni. V kombinaciji z že obstoječimi izdelki, zasnovanimi skladno z določili standarda štirih tretjin, bodo izdelki, skladni z novim standardom Micro Four Thirds System uporabnikom omogočili neomejeno svobodo pri uporabi digitalnih fotografskih sistemov, digitalnih zrcalno-refleksnih fotoaparatov z zamenljivimi, namensko razvitimi objektivi.

Primerjava med ‘starim’ štiritretjinskim standardom in novim standardom Micro Four Thirds System pokaže poglavitne novosti, ki jih prinaša novi standard:

1) približno 50% manjša razdalja med priključkom objektiva in tipalom,

2) za 6 mm manjši zunanji premer priključka objektiva,

3) električnih kontaktov v priključku je 11 in ne več 9.

Standard Micro Four Thirds System bo uporabnikom omogočal, da izrabijo vse prednosti, ki jih prinaša tipalo za sliko štiritretjinskega tipa, iz katerega izhaja standard štirih tretjin, ob precej bolj kompaktnem ohišju fotoaparata in prav tako občutno bolj kompaktnih objektivih – razlika bo predvsem opazna pri širokokotnih objektivih in objektivih z zmogljivejšim zoomom. Že standard štirih tretjin je omogočil izdelavo kompaktnih in lahkih fotoaparatov in objektivov, novi standard Micro Four Thirds System pa je šel še za korak naprej in omogočil razvoj ultra-kompaktnih sistemov digitalnih fotoaparatov z zamenljivimi objektivi, kakršne svet še ni videl.

Novi standard Micro Four Thirds System je vpeljal tudi večje število električnih kontaktov v priključku objektiva, kar omogoča podporo za nove funkcije in večjo funkcionalnost sistema, ki jo obljublja prihodnost. Ob tem pa bodo lahko uporabniki s pomočjo posebnega adapterja še kombinirali objektive, skladne s standardom štirih tretjin, z ohišji standarda Micro Four Thirds System.

Olympus Imaging bo še naprej razvijal sisteme digitalnih fotoaparatov in zamenljivih objektivov, temelječih na standardu štirih tretjin, vzporedno pa bo razvijal tudi celo paleto objektivov in pribora, skladnih z novim standardom Micro Four Thirds System, ter osnove – ohišja fotoaparatov po novem standardu, ki bodo še manjša in tanjša kot zelo dobro sprejeta modela Olympus E-410 in E420, ki sta že tako izjemno lahka in kompaktna.

Tudi pri Panasonicu bodo nadaljevali z razvojem izdelkov, tako digitalnih fotoaparatov kot tudi zamenljivih objektivov, skladnih z določili standarda štirih tretjin, obenem pa bodo razvijali novo generacijo kompaktnih in lahkih izdelkov po novem standardu: ultra-prenosne osnove – ohišja digitalnih fotoaparatov, zamenljive objektive in drug pribor.

O standardu štirih tretjin – Four Thirds System

Standard štirih tretjin, štiritretjinski standard ali standard Four Thirds System – znan je namreč pod več imeni – določa obliko in norme pri razvijanju digitalnih fotografskih sistemov z zamenljivimi objektivi, ki v popolnosti uresničujejo potenciale digitalne tehnologije. Fotoaparati, zasnovani skladno z določili štiritretjinskega standarda, delujejo na osnovi tipala za sliko štiritretjinskega tipa, ki omogoča veliko kakovost slike, kakršno pričakujemo od digitalnih fotoaparatov z zamenljivimi objektivi, in to v obliki, ki omogoča izjemno enostavno mobilnost. Standard Four Thirds System je odprti standard, ki omogoča komuniciranje in izmenjavo informacij med ohišji in objektivi različnih proizvajalcev, in s tem kombinacijo pribora različnih proizvajalcev.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

ATELJE HERTIŠ d.o.o.

Laznica 63, 2341 Limbuš, Tel: 02 663 30 03
Se trudite povečati prodajo in privabiti nove stranke? Zakaj ne bi kar izkoristili promet, ki gre mimo vašega podjetja? Ali pa enostavno pritegnili obiskovalce določenega dogodka? ... Več

ADVANTECH SOLUTIONS d.o.o.

Bravničarjeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 030 703 704
S čim se ukvarja Advantech Solutions? Na kratko: Podjetje Advantech Solutions ovrednoti temeljno sestavo vašega podjetja, da bo vaša pot do uspeha optimalna. Strokovnjaki oblikujejo ... Več

Jamada skupina d.o.o.

Cesta k Tamu 12, 2000 Maribor, Tel: 02 330 53 50
Podjetje je bilo ustanovljeno iz bivše DataLab poslovne enote Maribor. Preživeli so obdobje mladostniške zaletavosti in vihravosti. Prerasli so v zrelo podjetje z jasno vizijo, ... Več
Srebrni partner

STROMBOLI d.o.o.

Cesta komandanta Staneta 4a, 1215 Medvode, Tel: 01 620 88 00
Revija Računalniške novice spada med najbolj uveljavljene medije s področja informacijskih tehnologij. Ponuja kakovostno vsebino za nizko ceno, namenjena pa je predvsem objavi novosti ... Več