VR očala Meta Quest 3 (Lite) za manj kot 200 evrov?
Podjetje Meta je konec leta 2020 pričelo s prodajo očal za navidezno resničnost Meta Quest 2. Predvsem po zaslugi nizke cene in najbolj pestrega izbora iger in aplikacij so v treh letih postala najbolj uporabljana VR očala na trgu. Roko na srce ob izidu niso imela veliko konkurence oziroma je bila ta vsaj nekajkrat dražja in je po vsej verjetnosti potrebovala še kabelsko povezavo in močan računalnik. Po treh letih na trgu pa je konkurenca bolj živahna in tudi starost strojne opreme občutno vpliva na vrednost očal Meta Quest 2. Zelo kmalu pa jih bo nadomestila naslednja generacija – Meta Quest 3.
Očala za navidezno resničnost Meta Quest 3 bodo opremljena s povsem novim mobilnim procesorjem, ki je bil pričakovano izdelan v sodelovanju s podjetjem Qualcomm. Ponujal naj bi kar dvakrat večjo grafično moč v primerjavi s procesorjem, vgrajenim v očalih Meta Quest 2. Dodani sta bili še dve kameri ločljivosti štiri milijone slikovnih točk za boljše zaznavanje prostora. Pričakovati je, da bodo VR očala Meta Quest 3 imela poln dostop do vseh dosedanjih iger in aplikacij. Bodoči uporabniki se nadejajo, da bo lansiranje novih očal spodbudilo tudi razvoj novih iger. Največji pomislek uporabnikov VR očal je precej omejen izbor iger in aplikacij. Največji razvijalci le redko pripravljajo igre za virtualno resničnost, ker je število uporabnikov enostavno premajhno za ustvarjanje večjega dobička. Meta Quest 3 bodo naprodaj letos jeseni.
Osnovna različica očal Meta Quest 3 bo v evropskem prostoru naprodaj za 570 evrov. Višja cena od predhodnic naj bi bila upravičena zaradi občutnih strojnih izboljšav in večje konkurenčnosti na trgu. Po razkritih podatkih naj bi bila nova očala do kar 40 % tanjša v primerjavi s Quest 2. Poleg tega bodo izboljšav deležni tudi krmilniki, ki bodo precej lažji in bodo posledično omogočali enostavnejše upravljanje.
Na srečo pa naj bi Meta kasneje ponudila v prodajo še cenovno precej bolj sprejemljiva VR očala. Za zdaj gre samo za špekulacije, a šlo naj bi za Lite (neuradno ime) različico, ki bi razumljivo imela slabšo strojno opremo, a za to tudi dvakrat nižjo ceno. Govori se o 200 evrih ali celo manj, kar je zelo optimistična številka. V primeru, da se to uresniči, bi navidezna resničnost imela priložnost zaživeti tudi izven skupnosti entuziastov. Več uporabnikov pa pomeni večjo verjetnost, da se VR svetu pridružijo največji razvijalci.
Prijavi napako v članku