Nuklearna baterija za mobilne naprave s 50-letno avtonomijo
Nuklearna energija za napajanje daljinskih upravljavcev, prenosnih večpredstavnostnih naprav, mobilnih telefonov in drugih naprav, ki jih uporabljamo v vsakdanjem življenju – to je ambiciozen projekt, ki so si ga zastavili inženirji kitajskega podjetja Betavolt Technology. Ti so pri svoji nameri tudi uspeli, saj so kot prvi pripravili nuklearno baterijo s kar 50-letno življenjsko dobo.
Miniaturna baterija BV100 velikosti 15 x 15 x 5 milimetrov lahko »zadrži« moč atoma v predmetu zelo omejenih dimenzij. Čeprav številni ljudje besedo nuklearna povezujejo z nečim nevarnim, se tovrstna energija že zdaj uporablja na različne načine. Najdemo jo v satelitih in podmorniških sistemih, primerna pa je tudi za medicinsko opremo, na primer srčne spodbujevalnike.
Nuklearno baterijo BV100 kitajskega podjetja Betavolt Technology napaja radioaktivni element nikelj-63. Ta lahko neprestano proizvaja napetost treh voltov z električno močjo 100 mikrovatov. Poleg tega lahko baterija zdrži ekstremne temperaturne obremenitve. Električno energijo lahko proizvaja pri temperaturi od minus 60 stopinj pa vse do 120 stopinj Celzija.
Zanimiva nuklearna baterija Betavolt Technology BV100 naj bi zašla v proizvodnjo že tekom letošnjega leta. Obeti pa so še boljši. Že v teku naslednjega leta naj bi podjetje Betavolt Technology pripravilo miniaturno nuklearno baterijo moči kar enega vata. Ta naj bi bila seveda namenjena napajanju večjih elektronskih naprav.
Prijavi napako v članku