Nevronski čipi za zaznavo eksploziva
Britanskemu podjetju Koniku je kot prvemu uspelo pripravili čipovje, ki z »živimi« nevroni lahko simulira občutek za vonj. Novost je izjemno napredna, saj s samo 64 nevroni za vonj lahko zazna eksploziv na razdalji več kot en kilometer. Zdaleč največji izziv za strokovnjake je bil obdržati nevrone na čipu pri življenju, to težavo pa so razrešili na način, da so vsakemu nevronu posebej zagotovili prostor, kjer je mogoče nadzirati temperaturo, vlago in hranilne snovi.
Mreža nevronov je povezana z napredno programsko opremo, ki nato podatke obdela na način, da so uporabni za končnega uporabnika. Naj kot zanimivost še dodamo, da je za zaznavo eksploziva potrebnih samo 64 nevronov, medtem ko je za samostojno uporabljanje avtomobila potrebnih le okoli 500 nevronov. To je seveda zanemarljivo število v primerjavi s približno 100 tisočimi nevroni, ki jih najdemo v delčku človeških možganov v velikosti zrna peska.
Delovanje novega čipovja podjetja Koniku pa si lahko ogledate na spodnjem videoposnetku oziroma na spletni povezavi bit.ly/Koniku-Eksploziv.
Prijavi napako v članku