Najboljši programi za poživitev Windows računalnika
Ne podpiramo tega, da se že tako nasičen sistem, kot je Windows 11, dodatno obremeni z nepotrebnimi programi. Na koncu imate lahko popolno zmedo in nešteto programov, ki se samodejno zaženejo ob vklopu računalnika, kradejo dragocene sistemske vire in nenehno zapisujejo podatke na disk, kar lahko vodi v krajšo življenjsko dobo SSD diska.
Zbrali smo nekaj programov, ki jih na delu ali doma uporabljamo tudi sami, in programe, ki smo jih preizkusili na pobudo uporabnikov.
Spremljajte, kaj se dogaja na računalniku
Koliko RAM-a je trenutno v uporabi? Kako obremenjena so procesorska jedra in grafična kartica? Kakšne so temperature? Vse to in še več lahko enostavno spremljate v številnih programih, ki to omogočajo. Eden najboljših je brezplačni program HWiNFO, ki vam lahko do potankosti razkrije, kaj se dogaja v ohišju računalnika. Če nikoli ne potisnete računalnika do njegovih skrajnih zmogljivosti oziroma ga uporabljate zgolj za brskanje in gledanje posnetkov, nimate razloga za spremljanje delovanja ključnih komponent, razen če mislite, da je z računalnikom nekaj narobe. Sicer pa ga z osnovnimi nalogami ne morete obremeniti do te mere, da bi morali spremljati temperature komponent, porabljene kapacitete in podobno.
Za tiste, ki na primer igrate zahtevne igre ali uporabljate zahtevne programe, pa je HWiNFO odlično orodje za analiziranje delovanja računalnika. Dobili boste vpogled v to, kaj se dogaja s strojno opremo, odstotke uporabe za vsako jedro, grafično kartico, RAM in tudi vpogled v temperature komponent. Redno spremljanje vseh teh podatkov lahko vodi v pravočasno odkritje težav in dolgoročno vzdrževanje splošnega zdravja računalnika.
Gamerji si lahko namestite tudi MSI Afterburner, ki vam lahko med drugimi v igrah prikaže povprečno število sličic na sekundo (fps) in vse ostale ključne podatke o delovanju komponent.
Lažje in bolj natančno iskanje datotek
Privzeti Raziskovalec v Windowsu 11 je milo rečeno povprečen, na nekaterih področjih celo slabši od predhodnih različic. Odstranili so kar nekaj uporabnih funkcij, na primer zavihke, iskanja datotek pa prav tako že nekaj časa niso izboljšali. Preveč sivih las smo dobili z iskanjem določene datoteke ali pa s krmiljenjem skozi več map.
Program Everything sicer ni videti prav privlačno, je pa najboljši za iskanje. Po začetnem indeksiranju boste datoteke s poljubno ključno besedo našli v manj kot sekundi. Ne moremo ga prehvaliti in je eden najboljših alternativ za iskanje po Windowsu.
Tudi OneCommander lahko v celoti nadomesti privzetega Raziskovalca. Je boljši v vseh pogledih. Ogledujemo si lahko več map hkrati, iskanje je hitrejše in bolj intuitivno, ima predogled datotek, dobro filtriranje in še več. Za domačo rabo je na voljo brezplačna različica, imajo pa tudi plačljivo različico za profesionalce, ki pa za večino ni potrebna.
Veliko dobrega smo slišali tudi o Directory Opus. Izkoristili smo 30-dnevni brezplačni preizkus in razumemo, zakaj je priljubljen. Zavihki, možnost predogleda vseh podatkov, indeksirano iskanje, več funkcij za kopiraj/prilepi, odlično filtriranje in še bi lahko naštevali. Edina težava je, da je cena kar visoka, poleg tega licenca ni doživljenjska, ampak letna. Za domačo rabo sta prva dva boljša.
Files je prav tako plačljiv program (9 €) in ga zato nismo uvrstili višje, čeprav ponuja podobne funkcije kot zgornji kandidati. Nedvomno je boljši raziskovalec od privzetega v Windowsu 11.
Če želite za vedno upokojiti Raziskovalca, boste morali nov program za urejanje in iskanje datotek nastaviti kot privzeto možnost. Če boste program zgolj namestili, se bo pri iskanju še vedno odprl Raziskovalec. Postopek ni enostaven, ker Microsoft po vseh teh letih še ni omogočil enostavne menjave raziskovalca. Nekateri programi, kot na primer OneCommander, imajo funkcijo, ki namesto nas v registru uredi vse potrebno, vseeno pa priporočamo, da si pred tem naredite varnostno kopijo.
Ninite in Winget
Včasih želimo namestiti več programov hkrati, še posebej po sveži namestitvi Windowsa. Kasneje pa je potrebno vse te programe posodabljati, kar je zamudno. Ninite je brezplačen program, ki nam omogoča, da obkljukamo, katere programe želimo namestiti. Prenos več programov je samodejen in tudi nadaljnje posodobitve se izvajajo v ozadju.
Njegova pomanjkljivost je omejen izbor programov, zato je še boljša rešitev Winget (Windows Package Manager), ki pa nima tako preglednega grafičnega vmesnika in za uporabo potrebujete nekaj znanja uporabe Windows terminala. Sliši se zahtevno, v resnici pa boste zelo hitro usvojili nekaj osnovnih ukazov.
Hiter primer: Zaženite Terminal, vpišite ukaz winget search ‘ime programa’, na primer winget search ‘microsoft teams’. Dobili boste seznam razpoložljivih različic, med njimi tudi beta različico, za razvijalce in podobno. Najbolje je, da izberete stabilno različico in jo namestite z ukazom winget install Microsoft.Teams oziroma ime programa, ki ga želite namestiti. V zadnjem stolpcu boste videli tudi vir, od koder se bo program namestil.
Ni tako hudo, kajne?
Windows ima več asov v rokavu – PowerToys
Kdo bi si mislil, da je najboljši program za poživitev Windowsa že na voljo v Windowsu. PowerToys je skupek orodij, ki nadgradi obstoječe funkcije Windowsa. Kaj lahko stori? Naša najbolj priljubljena orodja so:
- Advanced Paste – Pri kopiranju elementov lahko z bližnjico Shift + Windows + V dostopamo do več funkcij lepljenja. Na voljo je tudi polje, kjer lahko umetni inteligenci (AI) ukažemo, kaj želimo storiti s kopiranim elementom. Zajeli ste na primer zaslonsko sliko besedila v tujem jeziku. Preden jo prilepite, lahko AI-ju rečete, naj besedilo prevede v slovenščino ali pa naredi povzetek. Na žalost boste za AI funkcijo potrebovali API ključ podjetja OpenAI.
- Image Resizer – Izredno uporabno orodje, ki nam omogoča, da vsaki sliki prilagodimo velikost/ločljivost z nekaj kliki.
- FancyZones – Ustvarjanje več različnih in unikatnih postavitev oken. Še posebej priročno, če uporabljate več monitorjev.
- Always on Top – Priročno, če želite imeti okno vedno v ospredju.
PowerToys je brezplačen za uporabo in ga priporočamo vsakemu, ki je naveličan privzetega Windowsa 11. Program je na voljo v Microsoftovi trgovini in na GitHubu.
Odstranite navlako
Windows 11 ima prednameščenih kar nekaj programov, ki jih morda ne potrebujete. Vsak proizvajalec običajno doda še nekaj svojih in na koncu imamo ducat ali več programov, ki jih nikoli ne uporabljamo. Te smeti lahko odstranimo z Wingetom ali pa s kakšnim namenskim programom. Preizkusili smo O&O AppBuster, s katerim lahko odstranimo skoraj vse programe, tudi tiste, ki jih ne moremo odstraniti v nadzorni plošči računalnika.
Vse za zvok
Equalizer APO je še eno orodje namenjeno bolj izkušenim uporabnikom, ki bi si radi zvok prilagodili do zadnje podrobnosti. Priporočamo zgolj tistim, ki znajo upravljati z izenačevalnikom in dobro poznajo svojo avdio opremo. Pogosto se uporablja z vmesnikom Peace.
Za povprečnega uporabnika zadoščajo privzete nastavitve.
Še nekaj omembe vrednih programov:
- Auto Night Mode – Bolj podrobno prilaganje temnega in svetlega načina.
- LocalSend – Enostaven prenos datotek med telefonom in računalnikom.
- SidebarDiagnostics – Prikaz ključnih podatkov o računalniku v stranskem zavihku, podobno kot HWiNFO.
- Windhawk – Program, s katerim lahko upravljamo skoraj vsako malenkost v Windowsu. Ima lojalno skupnost, ki redno objavlja nove konfiguracije, s katerimi si lahko pomagate pri personalizaciji.
- StartAllBack – Izboljša opravilno vrstico, povrne funkcije v meni z možnostmi (desni klik z miško na datoteko), spreminja postavitve Start menija in še več.
Prijavi napako v članku