Prenosni računalniki
Računalništvo, telefonija
14.11.2024 09:45

Deli z drugimi:

Share

Na takšnem prenosniku bi se pa dalo igrati igre

Gaming prenosnik ali namizni gaming računalnik? Večno vprašanje, na katerega si morate odgovoriti sami.

Nikoli nimate želje, da bi po 20-kilometrskem sprehodu po Barceloni zagnali Cyberpunk 2077 in raziskovali še ulice mesta Night City? Potem niti sanjate ne, da bi na potovanje vzeli s seboj prenosni računalnik. Ste na letališču ali na vlaku, čas odhoda/prihoda je šele čez nekaj ur. Kaj početi? Vzeti v roke telefon in brezciljno brskati po spletu? Morda odigrati kakšno mobilno igro? Za marsikoga je to čisto v redu, drugi pa bi raje vihteli sekiro kot Kratos v God of War ali pa poizkušali preživeti apokalipso kot Joel v The Last of Us.

Seveda obstajajo kompromisi. Pripravljen moraš biti, da boš nosil nekoliko težji prenosnik od klasičnega in tudi pripravljen zbežati, če bo 120-W polnilnik slučajno pregorel varovalko v kavarni na letališču. Šalo na stran, večja poraba je še en faktor, ki ga moraš upoštevati pri nakupu gaming prenosnika. Takrat ko ne rabiš celotne zmogljivosti gaming prenosnika, na primer za brskanje po spletu in odgovarjanje na sporočila, si lahko večjo porabo delno omiliš z varčevalnim načinom, uporabo integrirane grafične kartice in podobnimi prilagoditvami.

Če vas to ne moti oziroma prednosti gaming prenosnika v vaših očeh odtehtajo morebitne kompromise, potem je gaming prenosnik odlična izbira.

Največja prednost gaming prenosnika je njegova prilagodljivost. Ko zaključiš z igranjem, ga vseeno lahko uporabljaš za Netflix, YouTube in ostale vsakdanje naloge. Še bolj pomembno pa je, da ga lahko uporabiš za delo, še posebej tisto bolj zahtevno, kot je na primer 3D modeliranje ali karkoli podobno grafično zahtevnega.

In ko prideš iz potovanja, ga postaviš na mizo, priklopiš še kakšen dodaten monitor in nadaljuješ z igranjem najljubše igre.

Spogledujemo se z MSI Cyborg 15

Naš pogled je tokrat zašel na dokaj unikatno podobo prenosnika MSI Cyborg 15. Skoraj vsi gaming prenosni računalniki imajo bolj drzno podobo. Nekateri pretiravajo, drugi premalo, tretji pa najdejo videz, ki nam takoj pove, da je to gaming računalnik, vseeno pa ni preveč kičast. MSI Cyborg 15 spada v zadnjo skupino.

Pri oblikovanju prenosnika jim je pomagal umetnik Paul Cheptea, ki je inspiracijo iskal v znanstvenofantastičnem slogu kiberpunka. Čuti se ga po celotnem ohišju. Deli tipkovnice in ohišja so prozorni, kar nam omogoča, da pokukamo v drugače skriti svet računalnika. Ne vidiš vsega, vidiš pa vsaj delček mehanskega drobovja, podobno kot pri kiborgih. Tipkovnica je seveda osvetljena, tipke WASD še dodatno, da je tudi ponoči takoj jasno, kam moramo postaviti roko. Na spodnji strani oblikovni elementi spominjajo na modifikacije, ki si jih na telesu opravijo kiborgi. Na Cyborgu 15 pa imajo še funkcijo hladilnih rež, skozi katere se bo odvajala toplota.

Kaj pa je srce tega gaming stvora? Procesor Intel i7-13620H in grafična kartica RTX 4060 bosta vsako igro zlahka zagnala pri ločljivosti 1080p, seveda pri najvišjih nastavitvah. Tudi igranje pri 1440p je čisto izvedljivo, še posebej, če boste vklopili eno izmed Nvidiinih grafičnih čarovnij, na primer DLSS ali Frame Generation (ali oboje).

Boste računalnik uporabljali tudi za upodabljanje, na primer v Blenderju ali D5 Render? RTX 4060 premore dovolj moči, da jo boste lahko uporabljali za različne 3D naloge.

Procesor in grafična kartica sta postavila visoke standarde, na srečo je tudi ostala strojna oprema na enakem nivoju. RAM-a je dovolj. Današnje igre, tudi igre navidezne resničnosti, večinoma še ne morejo v celoti izkoristiti 16 GB (odvisno od nastavitev in procesov, ki se izvajajo v ozadju), ki jih je na voljo v Cyborg 15. Za VR igro Half Life:Alyx razvijalec priporoča 12 GB, za Red Dead Redemption pa še vedno standardnih 8 GB.

Igre boste nalagali na hitri SSD kapacitete 512 GB, ki pa ga lahko v prihodnosti nadgradite. Kot se spodobi za gaming prenosnik, se bo slika osveževala pri 144 Hz. Panel je IPS, ločljivost pa 1080p. Na voljo so vsi najbolj priljubljeni priključki, vključno z USB 3.2 Gen1, RJ45, priključkom za slušalke in HDMI-jem za povezovanje monitorja do ločljivosti 4K (60 Hz).

Če na potovanjih pogrešate igre, začnite razmišljati o nakupu gaming prenosnika. Več o prenosnem računalniku MSI Cyborg 15 si lahko ogledate na www.bigbang.si.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem MSI.
Vas zanima več iz te teme?
gaming prenosniki gaming računalniki


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Koenergija d.o.o.

Ilichova 21, 2000 Maribor, Tel: 040 730 010
Večina se zaveda, da je vključitev neke oblike industrijske avtomatizacije v njihov proizvodni obrat ali podjetje koristna. Lahko zmanjša proizvodne stroške, poveča učinkovitost, ... Več
Diamantni partner

Digitalno inovacijsko stičišče Slovenije

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 040 606 710

TMSA.PINTAR d.o.o.

Podsabotin 47, 5211 Kojsko, Tel: 041 695 667
Zlati partner

DOMINATUS d.o.o.

Ob potoku 40, 1000 Ljubljana, Tel: 041 225 685
Danes je za posel ključno, da vašo spletno stran najde Googlov iskalnik, saj velika večina informacije poišče prav s pomočjo Googlovega iskalnika. Zato je ključnega pomena, da ... Več