Na obzorju cenejše litij-ionske baterije?
Tehnologija za proizvodnjo litij-ionskih baterij se v zadnjih nekaj letih ni kaj bistveno spremenila – vključno z njihovo maloprodajno ceno. Glavni razlog za to gre iskati predvsem v slabi povezanosti proizvajalcev hranilnikov električne energije, brez katerih si seveda ni mogoče predstavljati mobilnih naprav. Temu nameravajo kmalu narediti konec podjetja iz Rusije in Kitajske.
Koncern ruskih in kitajskih podjetji je namreč v Novosibirsku v Rusiji »zagnal« največjo tovarno litij-ionskih baterij na svetu. Postavitev nove tovarne je potekala pod taktirko kitajske družbe Thunder Sky in ruskega državnega podjetja Rusnano. Ker gre tu za največjo tovarno litij-ionskih baterij na svetu, mnogi pričakujejo, da bo koncern v razvoj novih tehnologij vlagal zajetno količino tako finančnih sredstev kot kadrovskih virov.
Ker sta Rusija in Kitajska največji izvoznici litija in ker koncernu ne bo potrebno plačevati uvoznih dajatev, se bo maloprodajna cena litij-ionskih baterij posledično znižala. Po najbolj optimističnih napovedih naj bi se njihova cena znižala za okoli 30-odstotkov. To posledično pomeni pocenitev naprav, ki so opremljene z litij-ionskimi baterijami. Tu najdemo prenosne računalnike, mobilne telefone, tablice, digitalne fotoaparate, električna vozila, prenosne predvajalnike in še bi lahko naštevali.
Prijavi napako v članku