Računalništvo, telefonija
Poslovne rešitve
28.06.2024 13:00

Deli z drugimi:

Share

Mobilno in spletno bančništvo vse bolj priljubljeno

Priročnost, dostopnost in učinkovitost – to so osnovni razlogi, zakaj spletno in mobilno bančništvo postaja vse bolj priljubljeno.

Pogovarjali smo se z Urošem Žižekom, partnerjem in vodjo razvoja ter raziskav v podjetju E-laborat d.o.o., ki nam je razkril, kaj se dogaja na področju bančništva v Sloveniji.

Kako sta spletno in mobilno bančništvo spremenila dojemanje plačevanja in bank? Koliko uporabnikov danes koristi te storitve in za osnovna plačila ne obiskuje več bančnih poslovalnic?

Spletno in mobilno bančništvo sta v zadnjih letih bistveno preoblikovala način, kako uporabniki dojemajo bančne storitve. Uporabniki bank želimo čim več storitev opraviti brez obiska poslovalnic ter obenem vse ali večino storitev opraviti s pomočjo mobilnega telefona. Seveda želimo, da so vse transakcije enostavne, pregledne ter tudi varne.

Leta 2020 je število uporabnikov mobilnih bank v Sloveniji preseglo število uporabnikov spletnih bank, kar kaže na premik k bolj priročnim in dostopnim digitalnim platformam. Po zadnjih podatkih več kot 70 % komitentov uporablja spletno ali mobilno bančništvo za osnovna plačila, kar zmanjšuje potrebo po obisku fizičnih poslovalnic​​​.

Uroš Žižek, partner in vodja razvoja ter raziskav v podjetju E-laborat d.o.o.

Je razvoj spletnega in mobilnega bančništva v Sloveniji primerljiv s tujino? Kje se Slovenija nahaja v globalnem merilu?

Razvoj spletnega in mobilnega bančništva v Sloveniji je primerljiv z drugimi razvitimi državami. To velja predvsem na področju funkcionalnosti in digitaliziranih storitvah. Opazen pa razkorak med slovenskimi in tujimi bankami pri preglednosti, enostavnosti uporabe in uporabi naprednih funkcionalnostih. Skrb za dobro počutje uporabnikov pri uporabi digitalnih platform je nekaj na kar bodo morale biti slovenske banke bolj pozorno. To nazorno kaže tudi vsakoletna raziskava podjetja E-laborat d.o.o. Digitalno bančništvo v Sloveniji, pri kateri so tuje banke dosegle dosti višjo oceno uporabnosti in enostavnosti uporabe mobilnih bank.

Kaj pa uporabniki? Imajo raje spletno ali mobilno banko? Kakšni so trendi in kdo največ uporablja te storitve (starost, spol)?

Trendi kažejo, da uporabniki vse bolj preferirajo mobilno bančništvo zaradi njegove dostopnosti in enostavnosti uporabe. Mobilno bančništvo ni več priljubljeno samo med mlajšo populacijo, kar je veljalo še nekaj let nazaj. Zdaj mobilno bančništvo uporabljamo pravzaprav vsi, ki poslujemo z banko. Med spoloma ni razlik.

Kako je s funkcionalnostmi spletne in mobilne banke? Ali banke dovolj hitro sledijo zahtevam uporabnikov?

Banke v Sloveniji skušajo kar seda hitro slediti zahtevam uporabnikov. Vsako leto v raziskavi Digitalno bančništvo v Sloveniji opazimo izboljšanja pri najbolj uporabljenih vsakodnevnih bančnih storitvah (hitra plačila, pregled sredstev, spremljanje sredstev itd.), varnosti (biometrično preverjanje pristnosti) in uporaba digitalnih denarnic. Kljub temu obstaja še prostor za izboljšave, zlasti pri naprednih funkcionalnostih, vodenju in analizi proračunov ter celoviti uporabniški izkušnji. ​​​

Katere so zadnje novosti v spletnem in mobilnem bančništvu? Kaj lahko pričakujemo v prihodnosti?

Med najnovejšimi funkcionalnostmi v mobilnem bančništvu so hitra plačila (uporaba kamere, uvoz QR kode), upravljanje finančnega stanja (spremljanje proračuna, analiza porabe …), uporaba digitalne denarnice, biometrično preverjanje pristnosti, naročila virtualnih kartic ter naročila ostalih produktov.

Pričakujemo lahko nadaljnje izboljšave v povezovanju bančnih storitev z umetno inteligenco, personalizacijo storitev glede na uporabniške navade ter storitev za zagotavljanje večje varnostni in transparentnosti.

Kako pa je z varnostjo in zaupanjem uporabnikov?

Varnost in zaupanje sta ključna elementa v digitalnem bančništvu. Slovenske banke uvajajo številne varnostne ukrepe, kot so biometrično preverjanje, dvofaktorska avtentikacija in digitalni podpisi, da bi zagotovile varnost svojih storitev. Kljub tem ukrepom uporabniki pričakujejo boljšo komunikacijo glede varnostnih funkcij. Splošno zaupanje v spletno in mobilno bančništvo v Sloveniji ostaja visoko, kar se odraža v vse večjem številu uporabnikov teh storitev​​​.

Več o raziskavi digitalnega bančništva podjetja E-laborat si lahko ogledate na spletni strani www.e-laborat.si.

Naslovna slika: Image by freepik


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
mobilne banke spletne banke bančništvo

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem E-LABORAT d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri E-LABORAT d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem E-LABORAT d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Diamantni partner

ADM ADRIA d.o.o.

Prvomajska ulica 17, 3000 Celje, Tel: 05 925 19 55
O nas Večina podjetij se ustanavlja zaradi poslovne ideje, prodajnega koncepta ali pa zaradi potrebe po formaliziranju opravljanja poslovnih aktivnosti. Na primeru družbe ADM-Adria, ... Več
Zlati partner

SAMSUNG GmbH, podružnica v Ljubljani

Letališka cesta 29a, 1000 Ljubljana, Tel: +386 80 697 267
Samsung Electronics Co. je vodilni tehnološki gigant, ki navdihuje svet ter oblikuje prihodnost s prodornimi zamislimi in tehnologijami. Njihova poslovna filozofija, ki temelji na ... Več

REDOLJUB d.o.o.

Skladišče: Pot heroja Trtnika 45, 1261 Ljubljana - Dobrunje, Tel: 070 377 577
Se sprašujete, kje lahko na enem mestu dobite pisarniške potrebščine, opremo in potrošni material? Leta 1990 je podjetje Redoljub začelo z vzdrževanjem redu v slovenskih in ... Več
Zlati partner

Kaspersky

, ,
Kaspersky je globalno priznano podjetje, specializirano za raziskovanje, razvoj in ponudbo visoko zmogljivih varnostnih rešitev za informacijsko varnost in zaščito pred spletnimi ... Več