Klima in zadovoljstvo v slovenskih podjetjih – SiOK
Projekt, ki se je na pobudo nekaterih uspešnih slovenskih podjetij pričel leta 2001, vsako leto povečuje število vključenih organizacij. V obdobju petih let je v raziskavi sodelovalo 175 slovenskih podjetij, opravljenih je bilo 323 posameznih raziskav z vključenimi več kot 56.000 zaposlenimi. Lani je v projektu SiOK sodelovalo 93 organizacij, v vsaki posamezni organizaciji najmanj sto anketirancev, skupni vzorec vseh sodelujočih pa obsega več kot 20.000 zaposlenih. Tudi v letošnjem letu se bo projektu priključilo kar nekaj novih slovenskih podjetij, tako da bo po pričakovanjih število sodelujočih organizacij preseglo številko 120. Med podjetji, ki so vključeni v projekt SiOK, jih največ prihaja iz kovinske industrije (19), sledita elektroindustrija in razna proizvodna podjetja (iz vsake panoge po 18), kar 12 bank in po 10 organizacij iz javnega sektorja in prodaje na drobno.
Projekt z uporabljeno enako metodologijo poteka tudi na Hrvaškem, kjer je v projekt HrOK vključenih 55 podjetij. Enotna metodologija omogoča primerjavo med podjetji v obeh državah. Samo metodologijo pa podjetja, ki imajo svoje enote izven Slovenije, uporabljajo tudi za enotno spremljanje organizacijske klime na vseh svojih trgih. Tako je bila raziskava uporabljena tudi že v SČG, BiH, Romuniji in na Poljskem.
>Vedno večje število vključenih podjetij rezultate raziskav uporablja kot pomembno orodje pri pripravi svojih letnih poslovnih načrtov in SiOK na ta način postaja nepogrešljivo menedžersko orodje,Mitja Cimerman, direktor AT Adria. Kot poudarja Alenka Brod iz podjetja Racio Razvoj, je raziskava SiOK pogosto orodje v kadrovski praksi. >Rezultati so podjetjem v pomoč pri pripravi poslovnih ciljev, vključujejo jih v akcijske načrte za izboljšave, so osnova za izdelavo programov usposabljanja in za ocenjevanje in razvoj vodij. Služijo tudi za merjenje učinkovitosti kadrovske funkcije, merjenje uspešnosti vodij, kot kriteriji pri nagrajevanju in napredovanju, v mnogih organizacijah pa jih uporabijo tudi pri rednih letnih razgovorih,>Analiza petletnih podatkov ocenjevanja klime in zadovoljstva dokazuje, da imajo vodje oz. vodstveni kader odločilno vlogo pri oblikovanju upravljanja s človeškimi viri. S svojim načinom vodenja, jasno vizijo in cilji ter dobro organiziranostjo določajo povezavo vseh vidikov HRM in posledično določajo klimo. Njihove vloge ne more spremeniti niti kadrovska služba, niti zunanji svetovalci,dr. Zoran Sušanj iz AT Adria Zagreb. Jana Škrinjar iz Petrola, prva pobudnica primerjalnih raziskav organizacijske klime v Sloveniji, za letošnje leto napoveduje številne razširjene aktivnosti. >Ob velikem interesu vseh povabljenih podjetij smo pripravili podlago za strokovno delo v naslednjem obdobju, ko bomo razvili in prenovili metodologijo raziskav.
Prijavi napako v članku