Računalništvo, telefonija
23.12.2016 09:00

Deli z drugimi:

Share

Kako vas bo navidezna resničnost prevzela v letu 2017?

Kako vas bo navidezna resničnost prevzela v letu 2017?
Kako vas bo navidezna resničnost prevzela v letu 2017?

Rojstvo “mainstream” sistemov za navidezno resničnost (VR) spada med največje tehnološke trende leta 2016. Za razliko masivnih naprav iz 90-ih, ki so mejile na znanstveno fantastiko, so naprave kot so Oculus Rift, PlayStation VR in HTC Vive pomagale približati virtualno resničnost sleherniku.

Kljub temu pa so omenjeni sistemi in tehnologije še v razvoju. Napovedi strokovnjakov, da bo leto 2016 leto virtualne resničnosti, niso doživele takšne uresničitve kot bi morda pričakovali. Prodaja VR tehnologije sicer ni bila porazna, vendar pa je po navedbah Lewisa Warda iz analitičega podjetja IDC Research, daleč od uspešne. IDC (International Data Corporation) ocenjuje, da naj bi VR igralno konzolo kupilo okrog 700.000 gospodinjstev.


Vseeno pa še obstaja upanje za domače VR sisteme. Maja letos je podjetje Forrester Research napovedalo, da naj bi imelo VR tehnologijo do leta 2020 v svojem domu 52 milijonov gospodinjstev. Kako bo torej trg VR tehnologije zrasel in dozorel v prihodnjem letu?

Dokaz o kakovosti

Dejstvo je, da so Rift, Vive in PSVR impresivni primerki tehnologije, ki je še pred nekaj leti nihče ni jemal resno. J.P. Gownder iz podjetja Forrester Research razlaga, da so ljudje nekoliko skeptični do VR-ja zaradi tega, ker naj bi se v preteklosti že ušteli s tovrstno tehnologijo. Zgodnji VR sistemi niso bili v koraku s časom in industrija je počasi umirala. Potrošnikom je bilo obljubljeno odkrivanje svetov onstran realnega in ogled svetovnih čudes, v realnosti pa so uporabniki dobili neprivlačne poligone in grdo ter nekakovostno grafiko.

Strah je zato ostal in posledično se morajo današnje naprave najprej dokazati ljudem in da ne gre zgolj za cenen poskus zaslužka. Šele ko to storijo, jih bodo začeli ljudje bolj masovno kupovati. V raziskavi IDC-ja, ki je vključevala 7000 potencialnih kupcev VR tehnologije, jih je 23,4 % povedalo, da je vizualna kakovost tista, ki najbolj močno vpliva na njihovo nakupno odločitev. Oculus, HTC in Sony so na različne načine poskušali prevzeti vodilna mesta znotraj panoge, vendar v resnici ni uspelo nobenemu. Vzpostavitev zaupanja potrošnikov je pač dolgotrajen proces.

Privlačna vsebina

V veliki večini je eden glavnih razlogov zakaj kupiti VR tehnologijo sama vsebina. Do tega trenutka še vedno ni prišlo do revolucionarnega napredka na tem področju, saj so številni VR sistemi v tem pogledu precej nedovršeni. Po pisanju portala Yahoo je eden glavnih problemov zakaj ljudje ne kupujejo VR tehnologije v tem, da so igre in ostale interaktivne aplikacije dokaj nezanimive, oziroma so tiste, ki bi prepričale uporabnike, zelo redke.

Uporabniki si seveda želijo pametno porabiti svoj težko prislužen denar in igre, katerih se naveličajo po nekaj urah igranja, tega ne predstavljajo. Razvijalci iger bodo zato primorani ustvarjati izkušnje (in ne zgolj igre), ki do potankosti izkoristijo potenciale VR tehnologije. Če želijo razmišljati o veliki rasti in dobičku, bodo morali najprej iz tehnologije potegniti njen maksimum. In to, da bi enostavno prenesli običajne igre na VR, najverjetneje ne bo dovolj. Igričarji si želijo edinstvene izkušnje in ne zgolj posodobljene že obstoječe izkušnje.

2017: leto navidezne resničnosti?

Napovedi, da bo leto 2016 tisto, ki bo izstrelilo VR tehnologijo med zvezde je bilo precej optimistično, vendar skoraj popolnoma zgrešeno. Tradicionalne igralne konzole kot so Xbox One in PS4 so za prodor na masovni trg potrebovale kar nekaj časa, nova oblika interaktivnega igranja pa bo verjetno potrebovala še dalj časa. Res je, da bo leto 2017 za VR pomembno, saj se obetajo številne novosti in izboljšave, vendar kot vse kaže, leto 2017 ne bo leto, ko bi VR postal enakopraven klasičnim igralnim konzolam.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Srebrni partner

STROMBOLI d.o.o.

Cesta komandanta Staneta 4a, 1215 Medvode, Tel: 01 620 88 00
Revija Računalniške novice spada med najbolj uveljavljene medije s področja informacijskih tehnologij. Ponuja kakovostno vsebino za nizko ceno, namenjena pa je predvsem objavi novosti ... Več

REMIS d.o.o.

Letališka cesta 32, 1000 Ljubljana, Tel: 01 521 13 18

Nova Vizija, informacijski inženiring in svetovanje, d.d.

Celjska cesta 9, 3310 Žalec, Tel: 03 71 21 800
Odločitev, v katero informacijsko tehnologijo bi moralo vlagati vaše podjetje in v katere ne, je težka. Po eni strani želite biti tisti, ki je odgovoren za inovacije in rast ... Več
Zlati partner

Enaa / Gambit trade d.o.o.

Savska cesta 3a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 437 63 33
Gambit trade d.o.o. je eno najstarejših in uspešnejših računalniških podjetij pri nas. S svojo inovativnostjo premikajo meje. Tako so že leta 1999 postavili tudi Enaa prvo spletno ... Več