Je brezžično polnjenje škodljivo za baterije?
Marsikateri uporabnik mobilne telefonije se poslužuje brezžičnega polnjenja svojega pametnega telefona, ker je enostavneje, kot iskati kabel in ga vsakič znova priključiti. Pa je takšno polnjenje varno za baterijo?
Težava se ne pojavi samo pri porabi baterije, temveč tudi pri izgubah. Tako je na primer brezžično polnjenje lahko izkoriščeno do maksimalnega potenciala, katerega se doseže že pri samo 60 %. Poenostavljeno, to pomeni, da je pri brezžičnem oziroma induktivnem polnjenjenju samo okrog 60 % energije pretvorjeno v uporabno energijo, ki jo lahko naprava izkoristi za polnjenje notranje baterije, ostalih 40 % pa se pozna kot toplota in odvečno elektro-magnetno sevanje.
Pri induktivnem polnjenju namreč polnilec s pomočjo navitja tuljave oddaja elektromagnetne impulze, ki se nato uskladijo z navito tuljavo v pametnem telefonu. Celotna stvar deluje na tako preprost princip.
Težave pa se pojavijo predvsem pri izkoriščenju tega potenciala. Namreč, ko napravo polnimo induktivno, polnilec oddaja elektromagnetne impulze v vse strani in ne samo tam, kjer je tudi sprejemna tuljava. To povzroči že nekaj izgub. Druga težava pa je predvsem pretvorba energije. Namreč, tukaj, pa kot stranski učinek nastanejo velike količine toplote, katere samo pripomorejo k povečani porabi električne energije.
Sedaj, če je induktivno polnjenje nevarno za baterije ni tako relativno vprašanje, saj če pri takšnem polnjenju nastane odvečna toplota, to seveda pomeni, da ta toplota tudi škodi sami notranji bateriji, kar posledično zmanjšuje njeno življenjsko dobo.
Če že sama odvečna toplota ni težava, pa pomislimo tudi na dejstvo, da je takšno polnjenje lahko tudi do 50 % počasnejše kot samo s kablom.
Izgube so tako tudi do 50 % večje, kot pri navadnem polnjenju s kablom. Kot zanimivo dejstvo, če bi vsi uporabniki polnili svoje naprave preko induktivnega polnjenja, bi na svetu potrebovali več ducat novih elektrarn, da bi pokrile samo izgube, katere nastanejo pri takšnem polnjenju.
Če je le možno, se zato poslužujmo klasičnega polnjenja, preko kabla, saj ne samo da bomo na dolgi rok privarčevali par evrov, temveč bomo tudi baterijo hitreje napolnili.
Prijavi napako v članku