Izboljšajte vaš usmerjevalnik z odprtokodnim DD-WRT
Večina uporabnikov na usmerjevalnike gleda kot na klasično strojno (mrežno) opremo, ki se je ne da spreminjati. Realnost je kakopak drugačna. Vsled tega predstavljamo družino usmerjevalnikov, ki na svojih embalažah še zdaleč ne pokažejo vseh potencialnih zmogljivosti. Dovolj je le nekaj poznavanja programske opreme, da se vam tile primerki prikažejo v popolnoma novi luči. A ostanimo zaenkrat pri ‘izvirnih’ značilnostih predstavljenih usmerjevalnikov in si odgovorimo na vprašanje, zakaj bi sploh kupili usmerjevalnik višjega razreda.
Zakaj kupiti zmogljivejši usmerjevalnik?
Uporaba 5 računalnikov hkrati, redna uporaba torrentov, večnadstropna hiša, nasičenost 2,4 GHz omrežij v večstanovanjskih blokih, PS3/Xbox online gaming, pošiljanje HD vsebin na TV, IPTV, predvajanje AV vsebin na pametnih telefonih in tabličnih računalnikih kot so iPad in Android ter mrezni priklop tiskalnika, in zunanjega diska kot DLNA medijskega streznika. Vse to so aplikacije in mrežne naprave, ki za stabilno delovanje potrebujejo zmogljivo in tehnološko napredno mrežno opremo. In ker je nakupovanje usmerjevalnika glede na velikansko ponudbo in zapleteno terminologijo lahko kompleksno opravilo, vam predstavljamo nekaj primerkov, s katerimi boste lahko hitro in enostavno vzpostavili zmogljivo domače omrežje.
Wireless-G, Wireless-N, Dual-band, 2,4 GHz, 5 GHz omrežja, 600 750 ali po novem tudi 900Mbps… Kaj vse to pomeni?
Najbrž ste slišali za večino terminov v naslovu, ki jih proizvajalci lepijo na ambalaže. A kaj vse to pomeni? Če ste se med branjem prispevka uvrstili med naprednejše uporabnike zagotovo potrebujete N-usmerjevalnik, ki omogoča večje hitrosti (od 300 Mbps) in boljši domet (večnadstropna hiša). Predstavljeni usmerjevalniki prav tako delujejo v obeh frekvenčnih pasovih (2,4 GHz in 5 GHz), kar nakazuje oznaka Dual-band. Dandanes v večstanovanjskih blokih najdemo ogromno 2,4 GHz omrežij, kar ima za posledico zasedenost omrežij in počasnejše delovanje vaše mrežne opreme. V teh okoliščinah se izkažejo usmerjevalniki s 5 GHz podporo omrežij (Dual-band), ki so praktično nezasedena.
Kako izboljšati usmerjevalnike?
Na usmerjevalnike, ki jih tokrat predstavljamo v prispevku, lahko namesto izvirne programske opreme naložimo odprtokodni DD-WRT in s tem odpremo neslutene dodatne možnosti uporabe in izboljšamo delovanje. Kako to naredimo smo povprašali Aleša Majdiča, enega izmed samo dveh razvijalcev programske opreme DD-WRT. »Ljudje še vedno povsem napačno domnevajo, da samo določeni modeli na tržišču podpirajo odprtokodno programsko opremo. To je bilo pred nekaj leti sicer res, danes pa to ne drži več. Tudi na veliko usmerjevalnikov podjetja NETGEAR lahko povsem enostavno namestimo DD-WRT, če le imamo nekaj osnovnega računalniškega znanja. Seveda moramo paziti, da izberemo pravo različico za naš model in če sledimo navodilom, nadgradnja ni prav nič drugačna, kot nadgradnja originalne programske opreme. Osnovne nastavitve za uporabnika so enostavne, pri naprednih pa je DD-WRT skupnost na internetu tudi vedno pripravljena pomagati.«
Prijavi napako v članku