Računalništvo, telefonija
Življenjski slog
Poslovne rešitve
11.01.2023 07:34

Deli z drugimi:

Share

INŽENIRKA LETA 2022: Vse smo zmagovalke in to priznanje je priznanje vsem inženirkam

10. 1. 2023 je v Linhartovi dvorani v Cankarjevem domu potekala 5. jubilejna podelitev inženirskega priznanja Inženirka leta. Letošnja zmagovalka in nova ambasadorka je Rosana Kolar, letalska mehaničarka v podjetju Adria Tehnika.

Na večerni slavnostni razglasitvi Inženirka leta 2022 v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma je inženirka leta postala Rosana Kolar, diplomirana inženirka strojništva in letalska mehaničarka v podjetju Adria Tehnika. Letošnje nominiranke je na jubilejnem petem izboru inženirka leta nagovorila predsednica RS Nataša Pirc Musar.

V katere roke je romal kipec Inženirka leta 2022?

Izbor inženirka leta v ospredje postavlja osebo, ki je s svojim delom in osebnostjo zgled in navdih mlajšim generacijam deklet, da se bodo lažje odločala za perspektivne inženirske poklice. V letošnji generaciji slovenskih inženirk je komisija ‘predsednico razreda’ prepoznala v Rosani Kolar. V oči pade njena skromnost in spoštljiv odnos do dela – njeno zavedanje, da je za varno in udobno popotovanje nad tlemi ključen prav vsak zaposleni. Da bo letalska mehaničarka, je vedela že pri rosnih 11 letih. V njeni vztrajnosti, samozavesti in trdni prepričanosti v svoje poslanstvo je komisija prepoznala svojevrstno pionirko dela v aviaciji.

Ob prejemu kipca se je Kolar zahvalila za izjemno priznanje: »Počutim se počaščeno, da danes stojim na odru skupaj z devetimi izjemnimi inženirkami. To priznanje je priznanje nam vsem. Vse nominiranke smo zmagovalke. Zahvaljujem se moji družini, ki je prepoznala mojo drugačnost in me ves čas podpirala ter podjetju Adria Tehnika in mojim fantom v hangarju, ki so mi ves čas nesebično predajali svoje dragoceno znanje in izkušnje.«

Ekonomska moč in kapital sledita tistim, ki obvladujejo tehnologije

Nominiranke za inženirko leta je nagovorila predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar: »Skrb za talente je naša skupna odgovornost, da bomo Slovenke in Slovenci lahko enakopravno in samozavestno sedeli za mizo s tehnološko razvitejšimi državami in odlično razumeli jezik tehnologije, od katere smo vitalno odvisni. Ekonomska moč in kapital ter z njima možnost vplivanja in odločanja namreč nezadržno sledita tistim, ki obvladujejo tehnologije.« Inženirke je podprla tudi z besedami: »Samo strast in ljubezen do poklica, ki ga opravljaš, prinese kakovost in vrhunske rezultate. Zato poklicev res ne smemo deliti na moške in ženske, temveč spodbujati čisto vsakega, da dela tisto, kar ima rad, kjer najde veselje in izživi svoje sanje.«

Predsednica Republike Slovenije doktorica Nataša Pirc Musar in Inženirka leta 2022 Rosana Kolar

Ministrica, pristojna za digitalno preobrazbo, Emilija Stojmenova Duh je prisotne nagovorila kot ena od njih, kot nominiranka prve generacije izbora Inženirke leta: »Radovednost, sočutje, vztrajnost – vse to so danosti, ki jih imamo inženirke in inženirji. A pot do uspeha ni preprosta. Prirojene danosti običajno ne zadoščajo. Potrebujemo nekaj več. Vedno sem imela podporo zvestega spremljevalca, strica iz ozadja, ki me nikoli ne zapusti. Ta stric iz ozadja je znanje. Imamo ga vse inženirke in inženirji. To je naša moč, ki nam jo nihče in nikoli ne more vzeti. Naj inženirska iskrica živi in nas navdušuje tudi v prihodnje.«

Inženirka leta kmalu tudi na Hrvaškem in v Srbiji

V uvodnem pozdravu je Medeja Lončar, direktorica Siemens Slovenija, predsednica uprave Siemens Hrvaška in direktorica Siemens Srbija, pobudnica izbora inženirka leta izpostavila svojo vizijo: »Zakaj ne bi bilo nekoč v bližnji prihodnosti poklicno razmerje med inženirkami in inženirji 50-50? Takšno, kot je v naravi, po strukturi rojstev? Med inženirji na svetu je danes le 16,5 % žensk. V Sloveniji se na STEM študije vpiše na dva dijaka ena dijakinja. Ko otroci dobijo nalogo narisati človeka, ki opravlja inženirski poklic, skoraj po pravilu narišejo moškega.« A v prihodnost gleda optimistično: »Deklice, ki so jim Inženirke leta vzor, nam dokazujejo, da se premikamo v pravo smer. Hkrati vemo, da družbena pot do cilja ni niti premočrtna, niti kratka.«

Zaključila je, da so morda potrebna širša regionalna ali nacionalna prizadevanja za privabljanje več žensk k inženirstvu, kar je eden od uvidov raziskave združenja inženirk. V tem delu Evrope pobuda že postaja realnost, saj bodo po zgledu Slovenije inženirko leta kmalu prvič razglasili tudi na Hrvaškem in v Srbiji.

Trenutek, ko je slovensko inženirstvo dobilo novo ambasadorko

Inženirke orjete ledino tam, kjer prej ni bilo sadu

Zbrane je nagovoril še Miha Bobič, predsednik projekta Inženirke in inženirji bomo!, pod okriljem katerega poteka izbor Inženirka leta. Po njegovih besedah nebo ni bilo in ne bo meja izjemnim slovenskim inženirjem-inovatorjem: »Inženirke delate na zelo različnih področjih in mnoga med njimi so izjemna. Tako s pogumom in zaupanjem v inženirstvo dajete zgled mladim, ki se še odločajo, kam bi se usmerili. Predvsem pa orjete ledino tam, kjer prej ni bilo sadu. Naš skupen pogum po delovanju se kaže tudi v vedno večji podpori industrije in izobraževalnih ustanov našemu projektu Inženirke in inženirji bomo!. Rezultati so tu, vedno več in vedno boljši dijaki in dijakinje se vpisujejo na STEM fakultete.«

Inženirko leta 2022 je razglasila njena predhodnica, lanska inženirka leta Nataša Kovačević, vodja projektov na oddelku za raziskave v Kolektor Mobility.V svojem nagovoru je med drugim izpostavila pomembnost heterogenosti ekip in uravnoteženosti spolov za njihovo dobro delovanje, pametno rast, okrepitev virov znanja in boljši konkurenčnosti gospodarstva. Letošnje nominiranke je spomnila: »Vse ste navdih mlajšim generacijam in lahko ste ponosne nase. Pomembno je, da mladim predstavimo vlogo in prispevek inženirk in inženirjev k razvoju družbe.«

Inženirka leta 2022: deset letošnjih nominirank

Med letošnje nominiranke za Inženirko leta 2022 so uvrščene Tajda Bogovič, razvijalka programske opreme v podjetju MESI, razvoj medicinskih naprav, d.o.o.; Neža Guzelj, projektna in produktna vodja v razvoju v podjetju MAHLE Electric Drives Slovenija d.o.o.; Ana Kavčič, samostojna informatičarka v podjetju KRKA, d. d., Novo mesto; Rosana Kolar, letalska mehaničarka v podjetju Adria Tehnika, vzdrževanje letal, d.o.o.; Viki Petrovič, višja tehnična svetovalka v podjetju Loftware; Tajda Pirnat, specialistka za skladnost produktov z direktivami in regulativami v podjetju Danfoss Trata d.o.o.; Barbara Pogačar, preskusna inženirka v SIQ Ljubljana; Špela Poklukar, specialistka strojnega učenja v podjetju Endava, digitalne rešitve, d.o.o.; Jerneja Sedlar, projektna inženirka v službi za razvoj in investicije v Holdingu Slovenskih elektrarn; Lara Topol, vodilna inštruktorica osebja proizvodnje in inženirka izmene v Nuklearni elektrarni Krško.

Inženirka leta 2022: Kako so izbrali zmagovalko?

Na odločitev, katera od letošnjih 10 nominirank predstavlja največji zgled in navdih mladim, so s svojimi glasovi enakovredno vplivale štiri žirije: vseh pet generacij nominirank za priznanje inženirka leta, predstavniki medijev, dijakinje in učitelji iz konzorcija gimnazij in šolskih centrov Inženirke in inženirji bomo! ter predstavniki organizatorja in partnerjev izbora Inženirka leta. Skupaj kar 119 članic in članov žirije.

Izbor poteka v soorganizaciji revije IRT3000 in družbe Mediade, v sodelovanju s partnerji. Natečaj je del projekta Inženirke in inženirji bomo!, ki mlade z dogodki na gimnazijah in šolskih centrih že več kot desetletje (od leta 2012) navdušuje za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.  

Več o izboru: http://inzenirka-leta.si/  

NOVOST: Inženirski EXPO

Na večer prireditve je bil v sodelovanju z EIT Manufacturing in SPIRIT Slovenija v preddverju Linhartove dvorane na ogled Inženirski EXPO, razstava sedmih prebojnih izdelkov slovenske proizvodne industrije, dosežkov slovenskega inovacijskega ekosistema. Svoje izdelke so na ogled postavila podjetja Danfoss Trata, Fotona, KLS Ljubno, Dewesoft, Blaj, RLS Merilna tehnika in ETI.

Rosana Kolar, Inženirka leta 2022


Ko bom velika, bom letalski mehanik!

Rosana se pri 11 letih zažene po stopnicah in mami zagnano naznani: »Ko bom velika, bom letalski mehanik!« Leta kasneje, po uspešno zaključenem študiju strojništva letalske smeri na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani, se zaposli pri Adria Tehniki. Njeno delo – letalska mehaničarka.

Delo v pisarni je, četudi bi bilo lažje, ni privabljalo; kot pravi sama, se je odločila za »zahtevnejšo, a učinkovitejšo« pot opravljanja svojega poklica. V oči pade njena skromnost in spoštljiv odnos do dela – njeno zavedanje, da je za varno in udobno popotovanje nad tlemi ključen prav vsak zaposleni. Tako je pred šestimi leti, z željo spoznavanja prav vseh faz dela, začela na začetku in kot pomočnica letalskega mehanika opravljala najpreprostejša dela letalskega vzdrževanja. In to prav zato, da zdaj še toliko bolj ceni prav vse svoje sodelavce, od čistilca do kolega z mednarodno licenco za več tipov letal. V letu 2022 je pridobila svojo prvo licenco: B1 letalski mehanik za tip Airbus A320 family. 

Odličnega inženirja ne sme biti strah mnenja okolice

Njena nadaljnja delovna pot je ob številnih možnostih in priložnostih za nadaljevanje široko odprta, a že do sedaj navdihujoča. Kot pravi sama, odličnega inženirja ne sme biti strah mnenja okolice, saj je včasih ravno to zavora nadaljnjega razmišljanja. A kot dokazuje s svojim zgledom, to velja tudi širše – verjame, da so mladi danes z odločnostjo, odgovornostjo, vztrajnostjo ter jasno zastavljenimi cilji lahko kos predsodkom o ‘ženskih’ in ‘moških’ poklicih.

In če nekateri danes privzdignejo obrvi, ko jih na letnem servisu avtomobila pričaka avtomehaničarka, bi jih verjetno to še več storilo ob obisku hangarja. Rosana je ena redkih žensk v Sloveniji, ki opravlja poklic mehaničarke potniških letal; poklic, za katerega se je odločila že v mladih letih in od svoje ambicije ni odstopala. Žirija letošnjega izbora je v njeni vztrajnosti, samozavesti in trdni prepričanosti v svoje poslanstvo prepoznala svojevrstno pionirko dela v aviaciji, področja, na katerega so vezani globoki stereotipi. Rosana je vzor mladim dekletom, da bodo tudi same svoje inženirske sanje že zgodaj ponosno oznanile in jim brez ozira na mnenja okolice neutrudno sledile.


Foto: Andrej Križ


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Mediade.
Vas zanima več iz te teme?
inženirstvo Inženirka leta


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

VENUM PC

Cesta Jaka Platiše 18, 4000 Kranj, Tel: 06 999 39 83
Gaming računalniki, kot ste si jih vedno želeli Venum PC je inovativno podjetje, ki se ukvarja s servisom, odkupom in prodajo računalniške opreme. Na njihovi spletni strani ... Več

noviSplet, ATRIBUT d.o.o.

Verovškova ulica 55, 1000 Ljubljana, Tel: 01 565 32 61
Agencija za spletne storitve noviSplet Spletna agencija noviSplet deluje od leta 2004. Izdelala je že več kot 1000 spletnih mest. Na področju izdelave spletnih strani spada med ... Več

HERLAH d.o.o.

Efenkova cesta 61, 3320 Velenje, Tel: 03 586 35 60
Herlah d.o.o. se ukvarja z izdelavo celovitih programskih rešitev s področja računovodstva, trgovine in proizvodnje. Več

ATELJE HERTIŠ d.o.o.

Laznica 63, 2341 Limbuš, Tel: 02 663 30 03
Se trudite povečati prodajo in privabiti nove stranke? Zakaj ne bi kar izkoristili promet, ki gre mimo vašega podjetja? Ali pa enostavno pritegnili obiskovalce določenega dogodka? ... Več