Računalništvo, telefonija
02.02.2017 10:07
Posodobljeno 8 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Inženirji spreminjajo kačje pastirje v kiborške drone

Inženirji spreminjajo kačje pastirje v kiborške drone
Inženirji spreminjajo kačje pastirje v kiborške drone

Kakšni bi bile “terminatorske” verzije kačjih pastirjev? Takšne kot jih prikazuje slika. Vsaj tako pravijo v neodvisnem biomedicinskem laboratoriju Draper, kjer so prepričani bi bili kačji pastirji idealni majhni droni za raziskovanje naravnega sveta insektov.

Ko so se v Draperju odločili, da ustvarijo svoje “mini letalce”, so iz enačbe najprej izključili posrednike. Ujeli so nekaj insektov in jih opremili z najnaprednejšo navigacijo, sintetično biologijo in nevrotehnološkimi sistemi ter tako ustvarili vojsko kiborških kačjih pastirjev.

Drobceni hibridi so del internega projekta, ki se imenuje DragonflEye. Glavno besedo pri izpeljavi projekta pa ima oddelek za raziskovanje in razvoj podjetja. Jesse J. Wheeler, prvi mož projekta, je v intervjuju, ki ga je objavilo podjetje povedal: “DragonflEye je popolnoma nov koncept mikro-zračnega vozila, ki je manjše, lažje in bolj vzdržljivo kot vse ostalo, kar je človek kdajkoli zgradil. Sistem premika meje varčevanja z energijo, algoritmov in optogenetike na neko povsem novo raven, ki je tako majhna, da jo lahko na svojem hrbtu nosi tudi kačji pastir.”

Tehnologija je zelo pomanjšana, da ustrezno paše v “mini nahrbtnik”, ki je postavljen na hrbet insekta. Sistem, ki je bil delno razvit v sodelovanju z medicinskim inštitutom Howarda Hughesa, pošilja signale do nevronov, ki so v notranjosti kačjega pastirja, vse skupaj pa je povezano z navigacijo. Sistem tako prevzame nadzor nad kačjim pastirjem, kar ekipi raziskovalcev omogoča, da ga usmerijo kamorkoli želijo.

Ekipa laboratorija Draper se med drugim ukvarja z razvojem specializirane optične strukture, ki bo zelo natančno targetirala določene nevronske sisteme kačjega pastirja, brez da bi poškodovala ali kakorkoli drugače vplivala na preostanek živčnega omrežja insekta.

Tehnologija pa ni aplikativna zgolj na nadzor nad kačjim pastirjem, temveč tudi na svet (človeške) medicine.

Raziskovalci izpostavljajo, da je možno enak tip majhnega drona uporabiti tudi na drugih majhnih insektih, na primer na čebelah. Lansko leto se je na seznamu ogroženih živalskih vrst znašlo dodatnih sedem vrst čebel. S tem, ko bi tehnologijo DragonflEye uporabili na čebelah, bi raziskovalci dobili bolj poglobljen pogled v življenje čebelje populacije.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

ATELJE HERTIŠ d.o.o.

Laznica 63, 2341 Limbuš, Tel: 02 663 30 03
Se trudite povečati prodajo in privabiti nove stranke? Zakaj ne bi kar izkoristili promet, ki gre mimo vašega podjetja? Ali pa enostavno pritegnili obiskovalce določenega dogodka? ... Več

M-SISTEM d.o.o.

Pot na Drenikov vrh 12, 1000 Ljubljana, Tel: 041 693 934
Nov IT sistem, bodisi strojni ali programski, je lahko velika naložba. Da bi jo karseda najbolje izkoristili, je pomembno, da izberete pravega IT dobavitelja in ponudnika programskih ... Več

MVM SERVIS d.o.o.

Na trgu 28, 3330 Mozirje, Tel: 031 611 116
MVM SERVIS, spletne in grafične storitve, d. o. o. je podjetje, specializirano za celovito ponudbo kreativnih grafičnih rešitev na ključ. Od konkurence jih ločuje popolnoma lastna ... Več
Bronasti partner

AKREDON d.o.o., Toner123.si

Moste 30, 4274 Žirovnica, Tel: 051 392 793
Spletna trgovina Toner123.si V spletni trgovini Toner123.si lahko izbirate med bogato ponudbo originalnih in kakovostnih kompatibilnih tonerjev ali kartuš za tiskalnike svetovno znanih ... Več