Industrija umetne inteligence do leta 2022 vredna 3,9 trilijona ameriških dolarjev
Vsem dobro znano poslovno analitično podjetja Gartner napoveduje, da naj bi trg umetne inteligence do leta 2022 zrasel do 3,9 trilijona ameriških dolarjev. Samo v letu 2018 bi naj na tem področju videli 70-odstotno rast napram letu 2017, kar v konkretnih številkah pomeni končno vrednost 1,2 trilijona ameriških dolarjev. Tukaj je torej všteta celotna industrija – kljub temu, da tega izraza številni strokovnjaki še ne priznavajo v povezavi z umetno inteligenco – in vsa mikro področja, ki uporabljajo umetno inteligenco.
Ključni faktor, ki ga Gartner vidi kot največji potencial zaslužka pri umetni inteligenci je, uporabniška izkušnja na različnih koncih poslovanja podjetij. V naslednjih nekaj letih bodo podjetja uporabljala vse več orodij kot so recimo virtualni asistenti, ki služijo kot neke vrste podpora interakciji. Po letu 2020 bi naj po napovedih Gartnerja bila najpogostejša raba umetne inteligence “podpora odločevanju”, torej umetna inteligenca kot podpora podatkovni znanosti in ostalim algoritemskim aplikacijam. Ta delež bi naj predstavljal kar 44% celotnega trga umetne inteligence.
Še eden od velikih in potencialnih virov rasti umetne inteligence je področje ” avtomatiziranih odločevalnih sistemov”. To vključuje umetno inteligenco, ki je recimo sposobna pretvarjanja glasovnih sporočil v tekstualne, procesiranja ročne pisave, ali klasifikacije drugih informacij. Po napovedih Gartnerja bo ta delež obsegal 16% celotne uporabe umetne inteligence v letu 2022. Kljub temu, da se odstotek napram zgornjemu področju zdi precej nižji, je dejsto, da govorimo o letu, ki prihaja zelo kmalu, kar pa pomeni, da nekih realnih možnosti za ekstremne preobrate ni.
Tisto, kar pa Gartner vedno bolj poudarja pa se morda niti ne zavedamo dovolj je, da bo velik paradni konj vrednosti umetne inteligence tisto, kar mi dejansko ne vemo. To pomeni sposobnost procesiranja velikih skladovnic podatkov in to v najkrajšem možnem času. Tukaj seveda prihaja še sposobnost procesiranja teh informacij na nove, za zdaj še ne videne načine, ki bodo odprili povsem novi svet možnosti poslovanja podjetij. Ne gre pa zgolj za obstoječa podjetja, temveč tudi možnost nastanka novih, ki si jih danes niti ne moramo zamišljati. Če samo pomislimo kje so bila današnja največja podjetja pred 5-imi leti in kje so danes, potem verjamem, da razumemo o čem teče beseda.
“Na dolgi rok bo največja poslovna vrednost umetne inteligence možnost ponujanja novih poti dohodka”, pravi John-David Lovelock, podpredsednik Gartnerja. To nas seveda niti malo ne preseneča, kajti že danes lahko opažamo kaj nudi umetna inteligenca podjetjem in zakaj se ta tako močno trudijo z vpeljavo novih poslovnih modelov ter seveda inkorporiranje novih načinov rabe umetne inteligence. Megakorproacije kot sta Twitter in Facebook ustanavljata celotne stebre z več tisoč zaposlenimi, ki se ukvarjajo zgolj in samo z umetno inteligenco.
Ali se je umetne inteligence potrebno bati? Po napovedih Gartnerja, ki sicer ne odgovarja direktno na zastavljeno vprašanje, ne. Bolje rečeno, ljudje smo umetno inteligenco sprejeli, sedaj pa je na nas, da jo pametno uporabimo kot pomoč in podporo na prakatično vseh koncih življenja. Največji umi tega sveta, od Muska naprej, opozarjajo na nevarnost, ki nam jo umetna inteligenca prinaša ob vsem tem neskončnem potencialu. Menimo, da si ljudje ne bomo dopustili takšne napake, da bi nas recimo že nekaj let dejansko vodil računalnik. Do leta 2022, kamor segajo Gartnerjeve napovedi, se kaj takega zagotovo ne bo zgodilo, vendar je dobro imeti to misel vseskozi v glavi, kajti tako kot je že opozarjal prvi mož Tesle, ko enkrat pride do po njegovih besedah “vstaje strojev”, potem poti nazaj enostavno ni več.
Prijavi napako v članku